Z monitoringu tisku

Středoevropský technologický institut CEITEC odstartoval svou činnost

 

Nečas jmenoval prorektora Fialu svým vědeckým poradcem

 

Revoluční italské výsledky se musíme pokusit zabít, říká český fyzik

 

Strakošův manifest. Proč se čeští vědci nenatahují po výzkumných grantech EU?


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2010en  > 04

Aktuality

27.9.2011 Pro přežití češtiny je důležitá kvalita a dostupnost odpovídajících jazykových technologií

Univerzita Karlova v Praze vydává při příležitosti Evropského dne jazyků a v rámci série 30 „bílých knih“ o sociální, ekonomické a technologické situaci jednotlivých jazyků v moderní Evropě zprávu o stavu češtiny. Bílá kniha češtiny ukazuje, že kvalita a dostupnost odpovídajících jazykových technologií pro češtinu se mohou v dnešním digitalizovaném světě stát klíčovými pro její dlouhodobé přežití.

 

  26.9.2011 Jaký vliv měla Praha na dílo Alberta Einsteina?

 Je tomu sto let, co Albert Einstein přijel do Prahy a zastával tu po šestnáct měsíců řádnou profesuru matematické fyziky na německé Karlo-Ferdinandově univerzitě. Jaký vliv měl Einstein na pražské vědecké a kulturní kruhy a naopak jaký vliv měla Praha na Einsteina? Na tyto otázky budou hledat odpovědi vědci na konferenci Universities in Central EuropeCrossroads of Scholars from All Over the World. Vedle toho se budou věnovat také mobilitě vědců mezi univerzitami od osvícenství do současnosti a fenoménu hostujících profesorů ve vztahu ke středoevropskému geografickému prostoru a zdejším univerzitám. Konference se uskuteční ve dnech 29. září až 1. října 2011 v pražském Karolinu (Ovocný trh 3, Praha 1).

 

  22.9.2011 Kateřina Demnerová získala Cenu Milady Paulové

Profesorka Kateřina Demnerová z Ústavu biochemie a makrobiologie VŠCHT získala Cenu Milady Paulové, kterou za svůj celoživotní přínos vědě v oboru chemie převzala na 2. národní konferenci o postavení žen ve vědě Genderová rovnost jako sociální inovace: rovné příležitosti v měnícím se vědeckém prostředí. Prestižní ocenění nese jméno Milady Paulové – první ženy, jež získala právo přednášet na univerzitě (1925) a také se stala první profesorkou (1939) na našem území. Sympozium pořádá Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR 22. září 2011 v hlavní budově Akademie věd ČR na Národní třídě.

  21.9.2011 Plastiky pro zahradu Akademie věd

Pražská sochařka a malířka Veronika Oleríny, která absolvovala Akademii výtvarných umění v ateliéru monumentálního sochařství, připravila ve spolupráci se Střediskem společných činností AV ČR pro nedávno zrekonstruovaný dvůr hlavní budovy Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze výstavu Plastiky pro zahradu.  Veřejnosti bude přístupná do 21. října 2011. Fotogalerii z vernisáže, které se zúčastnil také předseda AV ČR Jiří Drahoš, si můžete prohlédnout níže. 

  21.9.2011 Konference na téma Klíšťata a jimi přenášená infekční onemocnění v podmínkách jižních Čech a Bavorska

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích spolu s Jihočeským krajem a ve spolupráci s Ludwig-Maximilians-Universität München a Parazitologickým ústavem Biologického centra AV ČR pořádají 27. září 2011 závěrečnou konferenci k projektu Klíšťata a jimi přenášená infekční onemocnění v podmínkách jižních Čech a Bavorska
 

  21.9.2011 11. ročník prodejní výstavy zahraniční vědecké literatury

Knihovna Akademie věd ČR a dovozce a distributor cizojazyčné literatury Megabooks Vás zvou do Oválné studovny Knihovny AV ČR v budově Akademie věd ČR na Národní třídě 3 v Praze 1 na 11. ročník prodejní výstavy zahraniční vědecké literatury. Výstava se koná od 10. října do 14. října 2011, denně od 09:00 do 18:00 hodin. Na knihy bude poskytnuta od 1. října 2011 až do konečného vyřízení objednávek 10% sleva.

  20.9.2011 Revizní výzkum raně středověkého kostela v Libici nad Cidlinou

Libice nad Cidlinou: V průběhu srpna letošního roku proběhl pod vedením Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i. revizní archeologický výzkum na akropoli raně středověkého hradiště v Libici nad Cidlinou. Výzkum se zaměřil na pozůstatky kostela objevené v roce 1949 Rudolfem Turkem, archeologem Národního muzea. Cílem výzkumu bylo ověřit a doplnit poznatky získané před 62 lety o stavební podobě kostela, způsobu jeho založení a osídlení, které mu předcházelo.

  19.9.2011 Ceny předsedy Grantové agentury ČR

Nejlepší čeští badatelé převzali 13. září 2011 Ceny předsedy Grantové agentury České republiky. Letos porota vybírala z padesátky projektů v pěti oborech; hlavním kritériem hodnocení byl mezinárodní ohlas, což potvrdil i předseda Grantové agentury prof. Petr Matějů: „Naším cílem je, aby se česká věda co nejvíce prezentovala v zahraničí.“

  16.9.2011 Fulbrightova komise se přestěhovala do nových prostor

Komise J. Williama Fulbrighta, příspěvková organizace Ministerstva školství, která je spolufinancovaná americkou vládou, oslavuje v tomto roce již 20 let od svého založení. Dnes proběhlo slavnostní otevření její nové kanceláře za účasti Jakuba Hodináře, 1. náměstka ministra zodpovědného za evropské záležitosti a Davida Gainera, kulturního atašé z amerického velvyslanectví v ČR. Kancelář je umístěna v Karmelitské ulici na Malé Straně a od dnešních 15 hodin přístupná veřejnosti.

  16.9.2011 Vyšla kniha Jiřího Trávníčka Čtenáři a internauti

Nakladatelství Host ve spolupráci s Národní knihovnou vydalo knihu Jiřího Trávníčka, pracovníka Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., Čtenáři a internauti. Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke čtení (2010). Publikace přináší výsledky druhého statistického výzkumu české dospělé populace, který proběhl v roce 2010.

  15.9.2011 Podzimní zahradní slavnost v Lužanech

Podle poslední vůle Josefa Hlávky se vždy v den mariánského svátku koná v Lužanech připomínka této velké historické osobnosti a jeho rodiny. Zahradní slavnost je tradičně spojena s položením kytic v přeštické hrobce rodiny Hlávkových a dále se mší svatou v lužanské kapli. Letošní slavnost 12. září byla věnována významnému ocenění díla architekta a stavitele Josefa Hlávky.

  15.9.2011 Ocenění pro Kristinu Vlachovou

Bývalá redaktorka Akademického bulletinu Jana Slánská, známá jako scenáristka a dokumentaristka pod tvůrčím jménem Kristina Vlachová, převzala letos již dvě ocenění a zřejmě nebudou do konce roku posledními. 

  15.9.2011 Ústavní seminář ve Fyzikálním ústavu

Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář Transportní vlastnosti železem dotovaného nitridu gallitého ve středu 19. října 2011 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd v Cukrovarnické.

  14.9.2011 Politika a zemědělské biotechnologie

V internetovém bulletinu Svět technologií, který přináší aktuální informace z oblasti biotechnologií, vyšel článek prof. Jaroslava Drobníka věnovaný zemědělské biotechnologii.

  13.9.2011 Záchranný archeologický výzkum města Mšena

Revitalizace historického jádra ve Mšeně, pří níž je především nově předlážděno historické jádro středověkého a novověkého městečka, přivedla do Mšena badatele z Archeologického ústavu AV ČR v Praze. Ti zde ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mělníku, Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a občanským sdružením Syrakus realizují archeologický výzkum.

  12.9.2011 Ústav pro českou literaturu zve na cyklus přednášek

Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., zve odbornou i širší veřejnost ve školním roce 2011–2012 na cyklus přednášek Přesahování literatury: intermediální a interdisciplinární přístupy.

  11.9.2011 Celý svět si 11. září připomíná desáté výročí teroristického útoku v New Yorku

  10.9.2011 Pohoří Sabaloka v centru zájmu českých badatelů

V prostorách Akademie věd ČR na Národní 3 můžete do 16. září 2011 navštívit výstavu Sabaloka a Šestý nilský katarakt v Súdánu: proměny v prostoru a čase , kterou pořádá Geologický ústav AV ČR, v. v. i., ve spolupráci se Střediskem společných činností AV ČR a Českým egyptologickým ústavem FF UK v Praze. Více o projektu se dočtete také v příspěvku Geoarcheologický průzkum šestého nilského kataraktu v dubnovém čísle Akademického bulletinu.

  9.9.2011 Na vzdělávání není nikdy pozdě!

Pod tímto mottem a za přítomnosti jeho excelence velvyslance Dánského království Ole Emila Moesbyho uspořádal Dům zahraničních služeb pod záštitou MŠMT a MPSV tzv. Grundtvig Day. Program Grundtvig je zaměřen na oblast vzdělávání dospělých a v České republice pomáhá zvyšovat úroveň znalostí lidí již 10 let. Nazván byl po pokrokovém dánském duchovním, učiteli, spisovateli, básníkovi ad. Nikolai Frederikovi Severinu Grudtvigovi, který už v 19. století propagoval myšlenku celoživotního učení. V odborné části programu byly 8. září 2011 předány rovněž Pečetě kvality Grudtvig nejlepším mezinárodním projektům. Více na www.dzs.cz nebo www.naep.cz. (HaM)

  9.9.2011 Večery na téma teorie her a dešifrování logiky lidského chování či molekul v mezihvězdném prostoru

Evropský kulturní klub spolu s Radou českých vědeckých společností zvou 6. října 2011na 175. podvečer na téma Teorie her a dešifrování logiky lidského chování a 3. listopadu 2011 na 176. podvečer na téma Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA. Obě akce se uskuteční v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hodin.

 

archiv aktualit