Academia 

Video pro média

Get the Flash Player to see this player.
 

Předávání ocenění Akademická prémie 2011

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

Superlaser ELI

ELI

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

Evropský týden mozku

 

Get the Flash Player to see this player.
 
Akademie věd ČR se od 14. března 2011 opět připojuje k Evropskému týdnu mozku, v jehož rámci badatelé zabývající se výzkumem mozku informují veřejnost o nejnovějších výsledcích. „Onemocnění centrální nervové soustavy (CNS) patří mezi největší medicinské problémy moderní společnosti. Jejich léčba je velmi drahá a veřejnost nemá o těchto nemocech dostatek informací. O dílčích úspěších našich vědců proto tradičně informujeme formou popularizačních přednášek,“ uvedla na tiskové konferenci prof. Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Podle prof. Josefa Syky z téhož akademického pracoviště mají české neurovědy vysokou úroveň jak vlastním výzkumem, tak i klinickými aplikacemi. „Pracoviště, která se neurovědami zabývají, jsou soustředěna nejvíce v Praze, v menším rozsahu v Plzni, Olomouci, Hradci Králové. V příštích letech mají ale v Brně vzniknout dvě rozsáhlá výzkumná centra – CEITEC a ICRC –, jejichž infrastruktury budou využívat také pražští vědci.“
Studenti i veřejnost mohou od pondělí do čtvrtka navštívit celkem osm přednášek, na nichž se dozvědí například o zpracování bolesti, přenosu sluchových informací, zobrazovacích metodách, kmenových buňkách, biomateriálech, nanotechnologiích či o tkáňových náhradách. Stranou zájmu nezůstanou mezinárodní projekty a spolupráce, klinické aplikace a popularizace neurověd. Českou část Evropského týdne mozku připravuje Česká společnost pro neurovědy ve spolupráci s ÚEM AV ČR a Centrem neurověd již po třinácté. Evropskou část koordinuje European Dana Aliance for the Brain, na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives, na jejíchž webových stránkách naleznete zprávy o výsledcích v oblasti výzkumu mozku od roku 2000. 
 
Zdroj: Akademický bulletin

 

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast