ÚEM v médiích
Evropský kongres vědců na téma gliových buněk se koná v Praze
6.9.2011 (tisková zpráva AV ČR) V Praze se bude konat 10. Evropský kongres vědců zabývajících se úlohou gliových buněk ve zdraví a v nemoci (10th European meeting on Glial Cells in Health and Disease). Předsedkyní Organizačního výboru kongresu je prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, přední česká neurovědkyně, jež má s organizací mezinárodních kongresů a mítinků bohaté zkušenosti. Slavnostní zahájení bude 14. září a program potrvá do 17. září 2011, jednání se uskuteční v Kongresovém paláci v Praze.
Live Surgery světového neurochirurga na neurochirurgické klinice MN
30.8.2011 (parlamentnilisty.cz) Ve dnech 1.–2. 9. 2011 proběhnou v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem čtyři výukové operace neurochirurga světového jména profesora Takanori Fukushimy z USA.
Léčebná metoda českých vědců slavila úspěch v Americe
2.8.2011 Novou terapeutickou metodou u syndromu diabetické nohy je léčba pomocí autologních kmenových buněk. Vyvinuta byla ve spolupráci dvou institucí – Centra diabetologie pražského IKEMu a Ústavu experimentální medicíny (ÚEM) AV ČR.
Kochleární implantáty by v ČR potřeboval dvojnásobek pacientů
18.7.2011 (Zdravotnické noviny - ZDN) V pravidelných dvouletých intervalech se koná v některém z evropských měst kongres Evropské federace audiologických společností (European Federation of Audiology Societies, EFAS). Praha hostila třetí kongres EFAS v roce 1997, ten letošní jubilejní desátý přilákal od 22. do 25. června do Varšavy 870 účastníků a byl zcela ve znamení polské audiologie.
Jak učesat nanočástici
2.7.2011 (Moje rodina) Polymerní chemie a nanočástice jsou pojmy, které jsou pro většinu z nás zahaleny tajemstvím, přesto na jejich výzkumu intenzivně pracují odborníci ve světě i u nás. Mohou totiž pomoci při léčbě pacientů s cukrovkou, lidem ochrnutým po úrazu či pacientům s Alzheimerovou chorobou.
Inventura za deset milionů
11.6.2011 (Lidové noviny) Akademie ČR se hodnotí každých pět let. Nyní však proběhlo detailnější hodnocení - vědci z šedesáti akademických ústavů se sami rozdělili do menších skupin – do čtyř stovek týmů. Pak vybrali své práce, které považovali za nejlepší, a předložili je oponentům ze zahraničí. Hodnotil se ale i význam pracoviště pro společnost, zapojení do mezinárodních projektů či míra proškolování mladých vědců.
Byznys budoucnosti? Lidské tkáně
3.6.2011 (iHNed.cz) Léčba lidí je ve srovnání se zvířaty dražší a nejpomaleji se nám obrátí v zisk, ale stejně do ní jdeme, říká šéf skupiny Sindat, Karel Havlíček.
Rizika nanočástic si zaslouží víc pozornosti
26.4.2011 (Lidové noviny, Jan Topinka) Ing. Jan Topinka, DSc., (* 1955) vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze. Vede Laboratoř genetické toxikologie v Ústavu experimentální medicíny Akademie ČR v Praze.