Kalendář akcí

Dnes < 2011 >  < říjen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

section-box-04-bg.jpg

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Aktuality

"Labuť" jako zářijová astrofotografie měsíce

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_zari2011_Kouril.jpg

30.9.2011

Na 804 čtverečních stupních se za letních nocí nad našimi hlavami rozprostírá souhvězdí Labutě, tak bohaté na hvězdy. Máchnutím velkých křídel se plaví stříbřitým tokem Mléčné dráhy vstříc letícímu Orlu. Hvězd je tu tolik, že se pouhým okem nedají rozlišit. Jejich spojený svit vytváří na obloze dojem zářící opony, byť místy poněkud potrhané. Právě do hustých hvězdných mračen souhvězdí Labutě zamířil Eduard Kouřil, autor vítězného zářijového snímku soutěže „Česká astrofotografie měsíce“, svůj objektiv.

Objev principu časování aktivace vzpomínek v mozku

30.9.2011

Publikace českého neurofyziologa Karla Ježka v časopise Nature
 

Jak probíhá aktivace příslušné vzpomínky v mozku? Právě publikovaná práce v odborném časopise Nature (viz zde) nabízí odpověď. Doktor Karel Ježek z Fyziologického ústavu AV ČR ve spolupráci s týmem badatelů z Norské univerzity vědy a technologie v Trondheimu (NTNU) a Mezinárodního institutu pro pokročilá studia v Terstu (SISSA), vedeným prof. Edvardem Moserem, nalezl metodu umožňující detailní popis procesu aktivace paměti na úrovni jednotlivých neuronů.

Evropský grant pro vědce z Botanického ústavu AV ČR

23.9.2011

Doktor Péter Szabó z brněnského oddělení vegetační ekologie Botanického ústavu Akademie věd ČR získal prestižní startovací grant od Evropské výzkumné rady (European Research Council), podporující významné vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Zmíněný grant byl letos udělen 480 vědcům v celkové výši 670 milionů eur. Výzkumný projekt zaměřující se na historickou ekologii, na který získal doktor Szabó startovací grant, nese název „Dlouhodobá dynamika lesů ve střední Evropě: od odhadů k realistickému modelu“.

Ceny Akademie věd ČR převzali významní vědci

22.9.2011

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš předal ve čtvrtek 22. září 2011 v pražské vile Lanna vynikajícím českým badatelům prestižní Ceny Akademie věd ČR. Ocenění spojené s finanční odměnou se uděluje za ukončené vědecké výsledky excelentního a kvalitního výzkumu strategicky orientovaného na společenské priority. Slavnostní vyhlášení se konalo za účasti ředitelů vědeckých pracovišť AV ČR a dalších významných osobností.

Jednání o šlechtění pšenice v Paříži

16.9.2011

Významný přínos české laboratoře
 
Mezinárodní výzkumná iniciativa pro šlechtění pšenice (IRIWI – International Research Initiative for Wheat Improvement) poprvé zasedala ve čtvrtek 15. září 2011 v Paříži na schůzce Skupiny G20, sdružující nejvyspělejší ekonomiky světa. Sešli se zde význační vědci, ředitelé výzkumných organizací, potravinoví experti i politici. Iniciativa koordinuje celosvětový výzkum vedoucí ke šlechtění lepších odrůd pšenice. Cílem je zvýšit její výnosy a odvrátit potravinovou krizi. V rámci IRIWI spolupracují i čeští vědci z Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR a Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Národní konference o ženách a vědě

14.9.2011

Pod názvem „Genderová rovnost jako sociální inovace: Rovné příležitosti v měnícím se vědeckém prostředí“ se ve čtvrtek 22. září 2011 uskuteční v pražském sídle Akademie věd ČR již 2. národní konference o ženách a vědě. Akci organizuje Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., při příležitosti 10. výročí své existence a 55. zasedání Komise OSN pro postavení žen, jež se konalo letos na jaře. Jeho hlavním tématem byl přístup žen a dívek ke vzdělávání, vědě a technologiím.

 

Další úspěch české badatelky z AV ČR

/sys/galerie-obrazky/news/Martina-Nadherna.jpg

7.9.2011

Martina Nádherná získala prestižní Cenu Jeana-Marie Lehna
 
Již podruhé letos slavila mimořádný úspěch Mgr. Martina Nádherná z Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR. Po ocenění v soutěži MŽP ČR „Chytrá řešení pro životní prostředí“ převzala v úterý 6. září 2011 na Francouzském velvyslanectví v ČR z rukou prof. Jeana-Marie Lehna diplom za první místo v soutěži pojmenované po tomto nositeli Nobelovy ceny za chemii. V obou případech zaujala mladá česká vědkyně odbornou porotu svým projektem nových bezpečných nehořlavých Li-ion baterií.

Sabaloka a Šestý nilský katarakt v Súdánu: proměny v prostoru a čase

5.9.2011

V minulých letech se pohoří Sabaloka v severním Súdánu stalo centrem zájmu českých badatelů. Během několika expedic byla detailně prozkoumána krajina a její archeologické lokality v oblasti celého pohoří. V prostorách Akademie věd je pro veřejnost zpřístupněna výstava, která je tomuto výzkumu věnovaná. K vidění jsou fotografie Pavla Lisého ukazující jak povodňovou historii Nilu, tak i tamější skalní umění.

Chemické chránění DNA před enzymatickým štěpením

3.9.2011

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AVČR (tým doc. Michala Hocka) vyvinuli novou metodiku, jak lze chemickou cestou regulovat stříhání řetězců DNA selektivními enzymovými nůžkami. Štěpení DNA tzv. restrikčními endonukleázami je základním postupem při klonování DNA, bez kterého si nelze představit moderní molekulární biologii a genomiku.Tato metodika by mohla usnadnit řadu aplikací v molekulární biologii vyžadující štěpení velkých úseků DNA.

Profesor Holý oslavil 75. narozeniny v nových laboratořích

2.9.2011

Ve čtvrtek 1. září 2011 v 10.00 hodin byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná budova biochemie Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, věnovaná prof. Antonínu Holému, který ten den slavil narozeniny. Otevření špičkových laboratoří se jubilant osobně zúčastnil i přes vážné onemocnění. Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš popřál prof. Holému zejména hodně zdraví a zdůraznil, že: „kromě základních podmínek, jako je genialita, intuice a štěstí, jsou výjimečné výsledky vědecké práce vždy založeny na systematickém a dlouhodobém základním výzkumu“.

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast