Center for Economic Research & Graduate Education - Economics Institute

Věda a výzkum

Zaměření vědecké práce

Hlavními úkoly NHÚ je spojení kvalitního ekonomického výzkumu s výchovou budoucí generace ekonomů v regionu postkomunistických zemí. NHÚ se snaží o tvorbu kvalitních teoretických a empirických studií publikovaných v prestižních mezinárodních recenzovaných časopisech. Vědečtí pracovníci NHÚ publikují např. v American Economic Review, European Economic Review, Review of Economics and Statistics, Journal of Comparative Economics, International Economic Review, Journal of Economic Dynamics and Control, Journal of Development Economics Economics of Transition a Journal of Comparative Economics.

NHÚ je obecně mezinárodními institucemi vysoce hodnocen za své výsledky, které se týkají ekonomie transformace. Vědečtí pracovníci NHÚ se ale věnují téměř všem hlavním proudům moderní ekonomie, jak teoretickým tak empirickým aplikacím. Mezi aktivní obory patří makroekonomické teorie a experimentální ekonomie. Tyto oblasti patří také mezi základní témata výzkumného záměru, který se na pracovišti řešil v minulých letech, i nově přijatého výzkumného záměru.

Jako důkaz kvality vědecké práce může sloužit i úspěšnost při řešení projektů podporovaných českými, evropskými a americkými grantovými agenturami.

Mladí vědečtí pracovníci, kteří v posledních letech doplnili vědecký kádr pracoviště mají Ph.D. diplomy z předních světových univerzit.

Zapojení doktorandů do vědeckých projektů se stalo nenahraditelnou součástí jejich vzdělávání. Témata jejich dizertačních prací jsou často úzce svázána s výzkumnými programy týkajícími se ekonomického a sociálního vývoje zemí v přechodu k tržní ekonomice a vstupem do EU.

Jako poslední, ale ne významem, jmenujme skutečnost, že důležitým vědeckým úkolem NHÚ je tvorba studií o české ekonomice a aktivní účast na životě české ekonomické komunity.

Výzkumný záměr

Ekonomické aspekty vstupu do Evropské unie a Evropské měnové unie Anotace projektu:

Z ekonomického hlediska je vstup posttransformačních zemí do EU novým, kvalitativně odlišným obdobím, kdy dojde k dalšímu urychlení ekonomických změn a k vyššímu stupni integrace do mezinárodních struktur. Implementace Acquis a vznik jednotných trhů po odeznění přechodných období ovlivní hospodářskou politiku a míru ekonomické a institucionální konvergence ČR k standardům EU. Probíhající procesy musí být podrobeny hlubší makro- i mikroanalýze. Využijeme a rozvineme existující metodologie teoretického i aplikovaného výzkumu a srovnávací analýzy, v oblasti makroekonomie a mikroekonomie, fiskální a monetární politiky, ekonomie práce, teorie her a organizace odvětví, finanční, institucionální a experimentální ekonomie, a ekonometrie. Výzkum bude orientován na integrační procesy transformačních ekonomik, které jsou stále významně odlišné od dosavadních členů EU, s přihlédnutím k jejich specifickým počátečním podmínkám. Počítáme též s poskytováním analýz a doporučení státním orgánům.

Výzkumné centrum

Centrum pro pokročilá politicko-ekonomická studia (Center of Advanced Political Economy Research

Centrum bylo založeno společně CERGE a NHÚ v roce 2005 a je financováno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (projekt LC542). Cílem centra je nastartovat vědecké kariéry mladých pracovníků a zvýšit množství vědeckých prací a recenzovaných publikací vyprodukovaných těmito pracovníky, především v oblasti hospodářské politiky a politické ekonomie. Existence centra (od března 2005) umožnila oproti předešlému akademickému roku více než zdvojnásobit počet mladých výzkumných pracovníků na NHÚ.

Anotace projektu:
Spojením CERGE a NHÚ do Centra dojde k synergickým efektům plynoucím z komplementarity jejich činností a ze specifických kvalit obou institucí. Centrum vytvoří podmínky pro zapojení doktorandů a absolventů Ph.D. a M.A. do základního výzkumu a stane se základnou pro nastartování jejich akademické kariéry. Příležitosti v Centru omezí brain-drain do zahraničí. Kvalitou se stane uznávaným a vyhledávaným partnerem. Kvalita vědecké práce Centra bude poměřována přísnými mezinárodními kritérii. Zatímco CERGE se soustřeďuje především na vzdělání, NHÚ je orientován na vědecko-výzkumnou práci. Světové kvality absolventů lze dosahovat pouze při úzkém propojení vědecké a pedagogické práce. Výzkumné cíle Centra budou zaměřeny na společné oblasti politicko-ekonomických aspektů výzkumu na obou institucích, které povedou k doporučením charakteru změn hospodářské politiky. Konečným cílem je publikovaní výsledků v renomovaných mezinárodních vědeckých časopisech s velkým impakt faktorem.

Granty

Vědečtí pracovníci NHÚ mají četné projekty podporované českými, evropskými a americkými grantovými agenturami. Granty v následujícím seznamu jsou jak projekty, které jsou momentálně v běhu, tak projekty ukončené v minulém roce.

Pokud to je možné, granty jsou uvedeny pod názvem jednotlivých grantových agentur:

Kompletní přehled grantů jednotlivých vědeckých pracovníků, najdete na jejich osobních stránkách.

Šíření výsledků výzkumu

Vědečtí pracovníci NHÚ šíří výsledky svého výzkumu zejména prostřednictvím publikací v odborných ekonomických časopisech a účastí na vědeckých konferencích a symposiích. Šíření výsledků vědecké práce probíhá dále zejména následujícím způsoby:

  • produkcí (a snadnou dostupností) interních publikací, jako např. vědeckých studií (Working Papers, Discussion Papers) a příležitostně knih;
  • organizováním akcí jako například odborných seminářů, konferencí, workshopů, panelových diskusí a kulatých stolů
  • poskytováním poradenské a konzultační činnosti vládním představitelům a poslancům Parlamentu České republiky.