Blogy

Projev předsedy AV ČR

Představení AV ČR

Představení AV ČR

Podpůrná prohlášení a petice

Akademii věd ČR podporují desítky institucí po celém světě. Přečtěte si některé z nich.

Podpůrná prohlášení a petice

Věda pro život

Prohlédněte si specializovaný web k výstavě a otevřeným dnům AV ČR, která se konala od 9. 9. do 23. 10. 2009.

www.veda-pro-zivot.cz

Emil Pollert - Dopis předsedovi ODS

 
Praha, 27. 7. 2009
 
Pan Ing. Mirek Topolánek, předseda ODS
 
 
zpravy.ods.cz, rubrika argumentáře ze dne 19. 7. 2009: „Mýtus ČSSD o škodlivosti školného.“ 
 
-         Dalším způsobem získávání peněz pro vysoké školy je výzkumná činnost.
-         V současnosti se na ni soustřeďují i pracoviště, která k takové činnosti nemají předpoklady. Státní výdaje, jakkoli vysoké je ČSSD navrhuje, nikdy nemohou pokrýt skutečnou potřebu výzkumné činnosti. Model stálých výzkumných týmů a jediné centrálně řízené a státem financované instituce v podobě Akademie věd není ve světě příliš obvyklý. Budoucnost financování vědy a výzkumu leží v těsné spolupráci škol s firmami, které mohou nabídnout prostředky mnohonásobně vyšší a zároveň tím i mnohonásobně vyšší kvalitu výuky a připravenost studentů ke vstupu na trh práce.
 
Vážený pane inženýre,
Přečetl jsem si výše uvedené, zapadající do kontextu sporu o existenci AV ČR. Musím konstatovat, že jsou to slova, která ve mně vyvolávají úžas, vyjádřím-li se mírně. Minimálně bych si dovolil říci, že jsou navíc neodborná, neznalá problému.
Aby bylo jasno. Jsem členem ODS od samého počátku a podporuji směrování, o které se snažíte. Jestli to tak mohu zkráceně říci. V jistém okamžiku jsem se rozhodoval mezi profesní politikou a pokračováním ve vědecké práci. Rozhodl jsem se pro to druhé a z mého osobního pohledu dobře. Politika nepřináší mnoho radosti, zatímco u mého povolání tomu tak je, nebo může být.
Cítím se poněkud oprávněn vstoupit do polemiky, která je důsledkem rozhodnutí poněkud nekvalifikovaných, řečeno eufemisticky. Skutečnost je však horší.
Tedy:
  1. Akademie věd je neopominutelnou kulturní institucí, neboť věda, a to prosím i technické obory, je nedílnou součástí naší kultury.
    V této souvislosti bych mohl položit otázku: též zrušíme Národní galerii, Národní muzeum, Českou filharmonii? Nevylučuji, že to již někoho napadlo.
  2. Akademie věd doplácí na název, který v obecném povědomí vyvolává reminiscence na minulá léta a je spojována s budovou na Národní třídě.
  3. Stavení do protikladu vysoké školy a ústavy Akademie věd je demagogický a zlý nesmysl, který má vyvolat umělý spor. Mnoho diplomových prací a doktorandských prací je výsledkem činnosti na ústavech Akademie věd, mnoho pracovníků Akademie věd učí na vysokých školách, a to mnohdy bezplatně.
  4. Chcete snad kvalitní vědecké pracovníky vyhodit na „ulici“? Je dobře známo, že vysoké školy nejsou schopny a ani nemají zájem je absorbovat.
  5. Zvláštní pozornost zasluhuje poslední věta z uvedeného stanoviska. Je to fráze, nic víc. Vyvolává nicméně mnoho otázek, jako třeba:  
-         Proč pouze vysoké školy, nikoliv Akademie věd?
-         Přeskočíme základní výzkum, který téměř s jistotou nebudou firmy ochotny financovat?
-         Když ho přeskočíme, jak bude možno kvalifikovaně a s hlubokými znalostmi pracovat?
-         Kvalitu výuky s jistotou nezlepší dosavadní praxe vedlejší hospodářské činnosti jako rozšířené formy „spolupráce s praxí“, praktikované na vysokých školách.
-         Kvalitu výuky lze především zlepšit na základě znalostí základních otázek, problémů.
 
Zde bych si dovolil poznamenat, že jsem se nikdy nevyhýbal spolupráci s průmyslem, založené z naší strany právě na znalostech vycházejících ze základního výzkumu, bez nichž bychom nikdy nemohli odpovědět na kladené otázky.
Na závěr bych si dovolil uvést ještě jeden víceméně osobní problém, který možná trochu osvětlí, „jak to chodí“.
S menší skupinou vesměs mladých lidí z Fyzikálního ústavu Akademie věd, ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy, Ústavem klinické a experimentální medicíny a Ústavem experimentální medicíny Akademie věd vyvíjíme speciální hybridní magnetické nanočástice pro aplikace v medicíně, především v onkologii. V současné době jsme se dostali do stadia, kdy od cíleného základního výzkumu, ve kterém jsme získali velice slibné výsledky, se musíme posunout do oblasti výzkumu aplikačního. A jsem opravdu zvědavý, zda najdeme partnera.
 
                                                                                           Emil Pollert
 
Doc. Ing. Emil Pollert, DrSc., pracovník Fyzikálního ústavu AV ČR, v.v.i. od roku 1962 s výsledky, které byly obsahem 143 publikací v impaktovaných mezinárodních časopisech a byly prozatím 1610 x citovány. Vedl řadu diplomových, kandidátských a doktorandských prací, přednášel a přednáší na vysokých školách a rovněž na mnoha mezinárodních konferencích a zahraničních pracovištích. Mimo jiné se také podílel po řadu let na činnosti Grantové agentury Akademie věd ČR.    

Akademie věd ČR - Akademie v centru pozornosti

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast