Blogy

Projev předsedy AV ČR

Představení AV ČR

Představení AV ČR

Podpůrná prohlášení a petice

Akademii věd ČR podporují desítky institucí po celém světě. Přečtěte si některé z nich.

Podpůrná prohlášení a petice

Věda pro život

Prohlédněte si specializovaný web k výstavě a otevřeným dnům AV ČR, která se konala od 9. 9. do 23. 10. 2009.

www.veda-pro-zivot.cz

II. kulatý stůl o budoucnosti české vědy

 
II. kulatý stůl o budoucnosti české vědy na téma „Struktura systému výzkumu, vývoje a inovací v České republice a problematika jejího zakotvení“
se uskuteční 8.10.2009 v 9.00 hod. v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Osobní záštitu nad tímto kulatým stolem převzal Ing. Jan Fischer, CSc., předseda vlády České republiky.

 
Ke kulatému stolu jsou přizváni všichni relevantní aktéři systému VaVaI v ČR. Svou účast na jednání přislíbili jak pan premiér a zástupci vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, tak i představitelé vysokých škol a průmyslu. Akademie věd doufá, že výsledkem tohoto setkání bude konsensus ve věci dalšího směřování české vědy a jejího financování.

Hlavním tématem kulatého stolu bude diskuse o struktuře systému VaVaI v ČR a problematika jeho financování. Jako základní východisko pro diskusi bude předložen stručný analyticko-statistický materiál shrnující současný stav VaVaI v ČR v následující struktuře:

1) Popis současné struktury VaVaI v ČR (základní složky – základní a aplikovaný výzkum, experimentální vývoj a inovace; jejich komplementarita, synergie a rozdíly; společenská poptávka v oblasti VaVaI, očekávané výsledky; podíl na celkových výdajích státního rozpočtu na VaVaI)

2) Institucionální zabezpečení jednotlivých aktérů VaVaI (problematika diverzity subjektů provádějících výzkum, experimentální vývoj a inovace; úkoly a odpovědnosti jednotlivých subjektů, jejich vzájemné vazby a rozdíly; implikace pro jejich financování)

3) Zdroje financování a jejich využití v systému VaVaI (výše a podíl veřejného sektoru; zapojení podnikatelského sektoru a ostatní zdroje; podíl sektorů ve struktuře jednotlivých složek systému VaVaI)

4) Institucionální a účelové financování systému VaVaI (zajištění základního institucionálního financování všech pilířů vědy a výzkumu, tj. vysokých škol, pracovišť Akademie věd, resortních výzkumných organizací a velkých výzkumných infrastruktur; využití účelového financování pro zajištění funkčnosti systému a budování excelence ve výzkumu a vývoji)

V souvislosti s očekávanou diskusí vyjádřil předseda Akademie věd ČR prof. Drahoš osobní přesvědčení, že pouze výkonné a kvalitní výzkumné instituce mohou garantovat efektivní využití jak institucionálních, tak účelových prostředků z národních i evropských zdrojů. „Domnívám se, že při snižování podílu institucionálních prostředků pod kritickou mez nemůže být již zajištěna efektivita účelového financování a zákonitě pak musí docházet k nehospodárnému nakládání s veřejnými zdroji, k deformacím celého systému VaVaI a v důsledku toho k postupné ztrátě celkové konkurenceschopnosti celé společnosti, na čemž nemůže nic změnit ani přímá podpora vývoje a inovací v jednotlivých podnicích. Prvním krokem ke skutečné realizaci reformy systému VaVaI v České republice by tudíž měla být krátkodobá až střednědobá stabilizace financování jeho jednotlivých složek na úrovni plánovaných výdajů státního rozpočtu pro rok 2010 s následnou úpravou systému na základě skutečně odborné analýzy.“    

Akademie věd ČR - Akademie v centru pozornosti

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast