Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Česká pozice.cz, 26.9.2011.

Ve čtvrtek 22. září večer obletěla...

TECHNET.CZ, 25.9.2011.

Jestli se opravdu potvrdí, že neutrina...

Akademie věde České republiky, 23.9.2011.

Předseda AV ČR prof...

Čeští fyzici spoluobjeviteli relativistické magnetické rezonance v elektronické nanosoučástce

Relativistické chování elektronů umožňuje využití magnetické rezonance v elektronických nanosoučástkách. Tento objev je dalším z řady společných výsledků dlouholeté spolupráce vědců z Fyzikálního ústavu Akademie věd a laboratoří v Cambridge a Nottinghamu ve Velké Británii. Práce byla zveřejněna v prestižním odborném časopise Nature Nanotechnology (DOI: 10.1038/NNANO.2011.68).

Ve fyzice představuje magnetická rezonance základní metodu pro studium nových magnetických látek. Při použití známých magnetickými prvků pak může sloužit jako neocenitelný diagnostický nástroj, například v medicíně. Zmíněná vědecká práce představuje nový fyzikální princip magnetické rezonance. Pozoruhodné na tomto principu je, že budící radiofrekvenční pole vzniká a působí přímo ve studované magnetické součástce a součástka sama zároveň slouží jako detektor vyvolaných magnetických oscilací. Obě tyto funkce jsou realizovány pomocí relativistické interakce spinu a náboje pohybujících se elektronů v součástce. Vědci ukázali, že pomocí této metody je možné provádět detailní pozorování v magneto-elektronických součástkách o rozměrech jen několik desítek nanometrů.

Podobně jako konvenční elektronika tak i tzv. spintronika, která využívá elektrické i magnetické chování elektronů například v novém typu operačních pamětí, se posouvá do miniaturních rozměrů stovek nebo jen desítek nanometrů. Relativistická magnetická rezonance by se mohla stát velkým pomocníkem pro studium a využití těchto nejmodernějších elektronických součástek.

Obrázek znázorňuje princip relativistické magnetiké rezonance, nanosoučástku z feromagnetického polovodiče a elektriké zapojení, které bylo k pozorování použito.

Podrobné informace k objevu poskytne Tomáš Jungwirth a Jörg Wunderlich.

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.