Vítejte na stránkách MÚA
Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., je vědeckým ústavem Akademie věd České republiky. Jeho jedinečnost spočívá v interdisciplinárním prolínání vědeckých oborů (zejména historie, archivnictví, pomocných věd historických, politologie, literární historie). Zabývá se výzkumem moderních dějin českých zemí v středoevropském kontextu a s akcentem na masarykovská bádání a na dějiny vědeckých institucí a osobností, dále se zaměřuje na archivnictví a kodikologii. Předmětem činnosti je rovněž přejímání a zpracování archiválií z pracovišť Akademie věd České republiky a archiválií vzniklých z činnosti jednotlivých vědců. Na základě smlouvy pečuje o archivní a knihovní fondy Ústavu T. G. Masaryka, o. p. s. Ústav poskytuje servisní a poradenské služby vědecko-informačního charakteru a zajišťuje dohled nad spisovou službou v rámci Akademie věd České republiky.
Aktuality
Týden vědy a techniky 1. - 11. 11. 2011
Dny otevřených dveří v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR, v. v. i. 2.-4. 11. 2011
Prohlídka účelové budovy archivu a jejích archivních depozitářů, představení struktury českého archivnictví a podstaty archivní činnosti včetně základních pravidel, jejichž znalost je nutná pro každého, kdo by chtěl v jakémkoli archivu studovat. Prezentace archivních dokumentů jak z Archivu AV ČR, mapujících vývoj české vědy, tak z fondů Ústavu T. G. Masaryka včetně archivních kulturních památek ve fondech MÚA AV ČR (diplom Nobelovy ceny za chemii udělený v roce 1959 Jaroslavu Heyrovskému za objev a vývoj polarografické analytické metody; zakládací listina České akademie věd a umění z roku 1892). Představení výzkumných projektů, publikací, edic a veřejných databází zpracovávaných institucí.
Možnost uspořádání besedy a přednášky, jejíž obsah si mohou zájemci na základě předchozí domluvy sami určit z několika základních tematických okruhů (archivnictví, bibliografie, otázky studia rukopisů, kodikologie, lexikografie, historikovy pracovní metody, dějiny vědy, vybraná témata českých dějin 1850-1948 se zaměřením na problematiku E. Beneše, T. G. Masaryka, otázku českých Němců aj.), promítnutí krátkého dokumentárního filmu z dějin vědy nebo zakoupení knih se slevou.
Více informací zde
Mezinárodní konference / International Conference: "Different Images: Perceptions of Edvard Beneš in Czech and European Contexts" / "Unterschiedliche Bilder: Wahrnehmungen Edvard Benešs in tschechischen und europäischen Kontexten"
13.-14. října 2011 Pořadatelé: |
Cena Jaroslava Krejčího pro vynikající absolventy českých vysokých škol a mladé vědecké pracovníky byla udělena Rudolfu Kučerovi z MÚA
Cena byla slavnostně předána 26. září 2011 v Lannově vile
Více o nadaci a ceně (pdf)
V září vycházejí tyto nové publikace:
- Dagmar Hájková, Luboš Velek a kol., Historik nad šachovnicí dějin. K pětasedmdesátinám Jana Galandauera, Praha: MÚA a FF UK, 2011, 354 s.
- Lucie Kostrbová, Mezi Prahou a Vídní. Česká a vídeňská literární moderna na konci 19. století, Praha: Academia, 2011, 492 s.
- Vlasta Mádlová, Augustin Palát, Jaroslav Průšek (1906-1980). Prameny k životu a dílu zakladatele pražské sinologické školy, Praha: MÚA, 2011, 114 s.
Více informací a další nové publikace naleznete v kompletní nabídce publikací v sekci Právě vyšlo
Nové číslo časopisu Střed
Vyšlo nové číslo (1/2011) časopisu Střed, téma: Ve znamení kříže. Náboženství a církev ve společnosti, kultuře a politice 1890-2000.