20. dubna 2011: Biologové z ÚEB uspořádali konferenci o genetické informaci obilnin. Její výzkum je velmi důležitý. Ovlivní totiž, kolik v budoucnu zaplatíme za chleba, rohlíky nebo pivo.
Sklizeň obilí dnes nedokáže držet krok s růstem světové populace. Proto hrozí zdražování potravin. Pro nás by to znamenalo sáhnout hlouběji do peněženky. V chudých zemích by se pak zvětšil počet lidí, kteří opravdu hladoví.
Jak takové situaci zabránit? Řešením je vyšlechtit obilí, které má vyšší výnosy a je odolnější proti škůdcům nebo nepříznivému počasí. Šlechtění se podstatně zrychlí, až bude „přečtena“ genetická informace pšenice a dalších obilnin.
Prvním velkým krokem k jejímu kompletnímu přečtení je mezinárodní projekt TriticeaeGenome, zaměřený na pšenici a ječmen. Významnou roli v něm hrají čeští biologové – konkrétně tým docenta Doležela z olomouckého pracoviště našeho ústavu.
Vědci, kteří se na tomto projektu podílejí, se začátkem dubna sešli v Praze na výročním zasedání. Zorganizoval ho právě docent Doležel se svými spolupracovníky.
Podrobnosti se dozvíte v tiskové zprávě Akademie věd ČR.
Účastníci akce navštívili také muzeum zakladatele genetiky J. G. Mendela v Brně a laboratoře ÚEB v Olomouci. Poznali tedy slavnou minulost i současnost genetického výzkumu na Moravě.
Foto: Světové špičky v oboru „luštění genů“ na tiskové konferenci k pražskému zasedání projektu TriticeaeGenome. Zleva Nils Stein (Německo), Catherine Feuillet (Francie), Jaroslav Doležel (ČR) a Kellye Eversole (USA).