Všechna fota: Archiv ČGS
Výstava veřejnosti přibližuje několik pohledů na naši planetu:
a) estetické hodnoty objektů neživé přírody – výsledků geodynamických procesů a struktur neživé přírody a jejich kombinací v různých měřítkách a uměleckých objektech;
b) hledisko proměnlivých a kontrastních měřítek našeho prostředí (od kosmického prostoru a místa naší planety v něm až k nanostrukturám budujícím kostru všech hmot);
c) důsledky přírodních procesů a lidských činností působících monotónně na zemský povrch;
d) rovnováhu jako podmínku pro udržitelnost forem života či naopak zánik prostředí.
Vybrané sekce představují různá geologicko-geografická prostředí, např. oceánské prostředí, velehory, suché pouště, vulkanické oblasti. Návštěvníci se mohou seznámit s krásou přírodních materiálů, mikrosvětem hornin, nerostů a půd, s antropogenními změnami, geodynamikou a geomorfologií oblastí apod. Expozice kombinuje klasické exponáty s multimediálními prezentacemi a interaktivními objekty.
Putovní výstava má rozsah 150–200 m2 plochy. V interiérové části nalezneme šest hlavních tematických modulů, v jejich rámci je možné vystavit 8–16 panelů, 10 vitrín, 10–20 podstavců s nerosty a artefakty a s 2–4 interaktivními objekty podle možností výstavních prostor. Výstavu doprovází 10 velkoplošných panelů s prioritními tématy Roku planety Země a panelem Program Roku Země.
Scénické moduly reprezentují geodynamická prostředí v geologické historii: moře a oceány, horké pouště, sopečné oblasti a velehory. Vitríny 1–5 obsahují zdroje, suroviny z daného prostředí (hadec, mramor, pískovec, gabro, diorit, žula, kaolín, jílovec, břidlice, rula…) a výrobky z nich zhotovené. Vitríny 6–10 přibližují procesy eroze a sedimentace hornin. K vystavovaným objektům patří „Geotoč“ o průměru dva metry s prosvícenými fotografiemi na obvodu soustředných kruhů. Na podstavcích jsou umístěny nerosty a horniny ze sbírek České geologické služby, dr. Josefa Sekyry, zápůjčky ze soukromých sbírek, artefakty Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích (SPŠKS), Sdružení kameníků a kamenosochařů (SKKS) a exponáty Muzea Českého ráje v Turnově.
Na realizaci a sestavení výstavy se podílela řada jednotlivců i institucí, mezi nimi také Akademie věd ČR, která na základě iniciativy Rady pro popularizaci vědy přispěla na vznik scénických modulů moře v geologické historii, pouště a sopečné oblasti.
Letos výstava poputuje do Turnova, Jindřichova Hradce a Brna a na podzim bude součástí geovědní výstavy pořádané Národním muzeem v Praze. Poté se exponáty stanou základem informačních center s geovědní tematikou, určených pro veřejnost a mládež. Více naleznete na stránkách Mezinárodního roku planety Země www.rokplanetyzeme.cz.
Veronika Štědrá, Česká geologická služba,
Jan Zedník, Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i.