Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Česká pozice.cz, 26.9.2011.

Ve čtvrtek 22. září večer obletěla...

TECHNET.CZ, 25.9.2011.

Jestli se opravdu potvrdí, že neutrina...

Akademie věde České republiky, 23.9.2011.

Předseda AV ČR prof...

Elektronový magnetický cirkulární dichroismus – nová metoda ve spektroskopii magnetik

Rychle postupující miniaturizace v elektronice vyžaduje nové přístupy a to nejen v technologii umožňující vytvářet nanometrické a subnanometrické objekty, ale též v jejich charakterizaci. EMCD – elektronový magnetický cirkulární dichroismus je nová metoda, která používá transmisního elektronového mikroskopu k určení magnetických momentů atomů, ze kterých zkoumaný objekt sestává. V současné době je rozlišení EMCD lepší než 10 nm s potenciálem subnanometrického rozlišení. Metoda dovoluje oddělit spinový a orbitální příspěvek k magnetickému momentu. V naší skupině byl vyvinut teoretický přístup umožňující modelovat a předvídat experimentální výsledky. Modelované mapy dichroického signálu podstatně přispěly k úspěchu EMCD. Metoda je v současnosti rozvíjena na pracovištích v Rakousku, Francii, Švédsku a USA.

Mapy dichroického signálu na L3 (nahoře) a L2 (dole) hranách železa v magnetitu

 

Vybrané publikace

Detection of magnetic circular dichroism using a transmission electron microscope,  P. Schattschneider, S. Rubino, C. Hubert, J. Rusz, J. Kuneš, P. Novák, E. Carlino, M. Fabrizioli, G. Panaccione, G. Rossi, Nature 441, 486 (2006).

Sum-rules for electron energy-loss near-edge spectra,  J. Rusz, O. Eriksson, P. Novák, P. Oppeneer, Phys. Rev. B 76, 060408(R) (2007).

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.