Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.
Gabčíkova 2362/10
182 00  Praha 8
Tel.:  286 010 110
Fax.: 284 680 150
e-mail: mua@mua.cas.cz
www.mua.cas.cz
IČ 67985921
Č. Ú. 69527011/0710

Home

Vítejte na stránkách MÚA

Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., je vědeckým ústavem Akademie věd České republiky. Jeho jedinečnost spočívá v interdisciplinárním prolínání vědeckých oborů (zejména historie, archivnictví, pomocných věd historických, politologie, literární historie). Zabývá se výzkumem moderních dějin českých zemí v středoevropském kontextu a s akcentem na masarykovská bádání a na dějiny vědeckých institucí a osobností, dále se zaměřuje na archivnictví a kodikologii. Předmětem činnosti je rovněž přejímání a zpracování archiválií z pracovišť Akademie věd České republiky a archiválií vzniklých z činnosti jednotlivých vědců. Na základě smlouvy pečuje o archivní a knihovní fondy Ústavu T. G. Masaryka, o. p. s. Ústav poskytuje servisní a poradenské služby vědecko-informačního charakteru a zajišťuje dohled nad spisovou službou v rámci Akademie věd České republiky.


Aktuality

týden vědy a techniky MÚA

Týden vědy a techniky 1. 11. 11. 2011

Dny otevřených dveří v MÚA 2.4. 11. 2011

Prohlídka účelové budovy archivu a jejích archivních depozitářů, představení struktury českého archivnictví a podstaty archivní činnosti včetně základních pravidel, jejichž znalost je nutná pro každého, kdo by chtěl v jakémkoli archivu studovat. Prezentace archivních dokumentů jak z Archivu AV ČR, mapujících vývoj české vědy, tak z fondů Ústavu T. G. Masaryka včetně archivních kulturních památek ve fondech MÚA AV ČR (diplom Nobelovy ceny za chemii udělený v roce 1959 Jaroslavu Heyrovskému za objev a vývoj polarografické analytické metody; zakládací listina České akademie věd a umění z roku 1892). Představení výzkumných projektů, publikací, edic a veřejných databází zpracovávaných institucí.
Možnost uspořádání besedy a přednášky, jejíž obsah si mohou zájemci na základě předchozí domluvy sami určit z několika základních tematických okruhů (archivnictví, bibliografie, otázky studia rukopisů, kodikologie, lexikografie, historikovy pracovní metody, dějiny vědy, vybraná témata českých dějin 1850-1948 se zaměřením na problematiku E. Beneše, T. G. Masaryka, otázku českých Němců aj.), promítnutí krátkého dokumentárního filmu z dějin vědy nebo zakoupení knih se slevou.

Více informací zde


Vyšlo nové číslo Studií o rukopisech XL/2010


V říjnu vyšly tyto nové publikace:

  • Zápisy ze schůzí československé vlády v Londýně II. (1942), Jan Němeček - Ivan Šťovíček - Helena Nováčková - Jan Kuklík - Jan Bílek (eds.), Praha: MÚA - HIU, 2011, 852 s.
  • Jaroslav Krejčí, Praha - Vídeň - Lancaster. Stopami makrosociologického pohledu na dějiny i přítomnost, k vyd. připravil J. Tomeš, Praha: ÚTGM, 2011, 180 s.

Více informací a další nové publikace naleznete v kompletní nabídce publikací v sekci Právě vyšlo


Střed / Centre 1/2012, Call for Papers / Výzva autorům

  • téma čísla / Issue theme: Paměť a její místa ve střední Evropě 19. a 20. století / Memory and its Places in Central Europe in 19th and 20th Centuries
    více (cz) / more (eng)