Skip to Content

Evropský kongres o gliových buňkách

V Praze začíná 10. Evropský kongres vědců zabývajících se úlohou tzv. gliových buněk v centrálním nervovém systému.
 
Kongres se sice nazývá Evropský, přijíždí na něj však téměř 800 vědců z celého světa, včetně USA, Jižní Ameriky, Japonska, Číny či Austrálie. Budou si vyměňovat nejnovější poznatky o zdravém fungování mozku i jeho onemocněních a poškozeních, včetně například nádorů, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby či epilepsie a dalších, v nichž hrají nějakou úlohu tzv. gliové buňky. 
Už v úterý 13. září proběhl úvodní kurz „Biologie gliových buněk“ pro více než 150 studentů z mnoha zemí světa. Ve středu začíná bohatý program kongresu samého. Jeho organizátorem je Ústav experimentální medicíny Akademie věd, který má dlouholetou tradici ve výzkumu regenerace mozku a míchy, ve využití kmenových buněk pro léčbu neurodegenerativních onemocnění a samozřejmě i ve výzkumu právě gliových buněk. 
Jana Olivová požádala ředitelku tohoto ústavu a předsedkyni organizačního výboru kongresu profesorku Evu Sykovou, členku Učené společnosti ČR, o vysvětlení, co vlastně jsou gliové buňky a jaká je podle současných vědeckých poznatků jejich úloha.
 
U mikrofonu Jany Olivové byla přední česká neurovědkyně, ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a členka Učené společnosti ČR, profesorka Eva Syková DOWNLOAD (STÁHNOUT)
 
Gliové buňky
Foto: Henry Gray's Anatomy of the Human Body, public domain
 
Zdroj: Český rozhlas
-A +A