Skip to Content

Evropský kongres vědců na téma gliových buněk se koná v Praze

6.9.2011 (tisková zpráva AV ČR) V Praze se bude konat 10. Evropský kongres vědců zabývajících se úlohou gliových buněk ve zdraví a v nemoci (10th European meeting on Glial Cells in Health and Disease). Předsedkyní Organizačního výboru kongresu je prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, přední česká neurovědkyně, jež má s  organizací mezinárodních kongresů a mítinků bohaté zkušenosti. Slavnostní zahájení bude 14. září a program potrvá do 17. září 2011, jednání se uskuteční v Kongresovém paláci v Praze.

Cílem kongresu je zprostředkovat setkání vědců zabývajících se úlohou gliových buněk v  centrálním nervovém systému (CNS). Gliové buňky (astrocyty, oligodendrocyty a mikroglie) hrají významnou úlohu jak pro udržení zdravé funkce mozku tak u neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, Huntingtonova choroba, ale i u epilepsie, ischemického poškození mozku a míchy a u nádorů CNS.

Do Prahy se chystá téměř osm stovek vědců nejen z celé Evropy, ale i z  USA, Japonska, Austrálie, Číny, Jižní Ameriky a z dalších zemí. Již 13. září proběhne úvodní kurz „Biologie gliových buněk“, pro téměř 170 studentů z celého světa. Jeho cílem je podat základní informace o fyziologii a patofyziologii gliových buněk včetně perspektivy dalšího výzkumu v této oblasti.

V rámci bohatého programu bude probíhat celá řada sympozií, workshopů a posterových sdělení, mezi řečníky jsou také čeští vědci, připomeňme např. sympozium na téma „Kmenové buňky v  léčbě míšních poranění“ nebo „Extracelulární (mezibuněčný) přenos a úloha glie v patofyziologických stavech“.

Součástí kongresu je také osm plenárních přednášek, z nichž každá se zabývá souhrnně jedním  tématem, např. prof. Vittorio Gallo z USA  „Úloha gliových buněk v regeneraci mozku“, prof. Harry Southeimer z USA „Nádory vznikající z gliových buněk“ a prof. Magdalena Götz ze SRN „Neurogeneze  a gliové buňky“.

Není náhodou, že hlavním organizátorem významného setkání je pražský Ústav experimentální medicíny Akademie věd, který řídí prof. MUDr. Eva Syková, DrSc. Pracoviště je uznávaným centrem biomedicínského výzkumu a má dlouholetou tradici ve výzkumu gliových buněk, v regeneraci CNS a využití kmenových buněk pro léčbu neurodegenerativních onemocnění.

Tým Ing. Miroslavy Anděrové, Ph.D., vedoucí oddělení Buněčné neurofyziologie v ÚEM AV ČR se zabývá úlohou gliových buněk v regeneraci ischemicky poškozené tkáně mozku.

 

Další informace: prof. MUDr. Eva Syková,  DrSc. ÚEM AV ČR, tel. 602 269 951

www.europeglia2011prague.cz

www.iem.cas.cz

-A +A