O ústavu

Hlavní stránka » O ústavu »

Ústav pro soudobé dějiny je pracovištěm Akademie věd České republiky. Jeho posláním je provádět základní výzkum českých a československých dějin po roce 1938 v mezinárodním kontextu. Vnitřní struktura ústavu se časem proměňovala s tím, jak se měnilo těžiště výzkumu: od bádání o klíčových událostech politických dějin Československa v období komunistického režimu v prvních letech existence ústavu ke komplexně pojatému mnohovrstevnému bádání o soudobých dějinách včetně dějin společnosti, dějin každodennosti, dějin idejí, hospodářských dějin, mezinárodních vztahů.

Ústav je nyní členěn do čtyř oddělení vymezených chronologicky, jež pokrývají období od roku 1938 do současnosti, dvou dalších specializovaných oddělení zaměřených na židovská a menšinová studia a oral history. Při ústavu pracují i dva další, do značné míry autonomní útvary se specializovaným zaměřením: Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války a Centrum pro srovnávací soudobé dějiny střední Evropy. Oba jsou financovány ze zvláštních zdrojů. Od roku 2002 existuje při ÚSD i oddělení pro dějiny vědy, od roku 2009 jako Kabinet dějin vědy.

Ústav pořádá mezinárodní konference, specializovaná sympozia a workshopy. Zaměstnanci ústavu pracují v komisích, oborových a vědeckých radách celé řady univerzitních, akademických i jiných oborových institucí, spolupracují i s orgány státní a územní správy. Mnozí pracovníci ústavu působí na vysokých školách, zvláště intenzivní je spolupráce s Institutem mezinárodních studií FSV UK a Ústavem politologie FF UK, s nimiž ústav pojí dlouhodobě společné projekty.

Ústav spravuje v českém prostředí unikátní oborovou knihovnu otevřenou odborné veřejnosti, rozsáhlé sbírky dokumentace k soudobým dějinám a systematicky buduje dokumentaci k dějinám po roce 1989. Ústav vydává (vlastním nákladem anebo ve spolupráci s komerčními nakladateli) několik edičních řad. Od roku 1993 vydává oborový časopis Soudobé dějiny, je také spoluvydavatelem časopisu Dějiny-teorie-kritika. ÚSD intenzivně spolupracuje s řadou podobně zaměřených zahraničních institucí, s některými jej pojí dlouhodobě koncipované dohody o spolupráci.

Oldřich Tůma, ředitel
ÚSD,
Vlašská 9
ÚSD, Puškinovo nám. 9 ÚSD,
Národní 18
ÚSD,
pobočka Brno

 


X.sjezd českých historiků Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus

Obrazové aktuality




4. dubna 2011 navštívila Ústav pro soudobé dějiny paní Madeleine Albright.

více...