veřejná výzkumná instituce
V rámci festivalu Týdne vědy a techniky uspořádá Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., ve středu 2. listopadu 2011 Den otevřených dveří, při němž se návštěvníci mohou v době od 10°° do 16°° hod. seznámit s aktuálním výzkumem staroslověnských a církevněslovanských památek či byzantsko-slovanských vztahů, se způsoby zpracování rusko-českého, česko-ukrajinského, chorvatsko-českého a slovinsko-českého slovníků, s výzkumem evropských a slovanských literatur, katalogem Slavik i s výzkumem činnosti ruské emigrace v meziválečném Československu, v knihovně si mohou prohlédnout publikace a časopisy vydané Slovanským ústavem.
Zároveň všechny zájemce zveme na přednášku Ruské umění v českých sbírkách, kterou v rámci Týdne vědy přednese PhDr. Julie Jančárková, Ph.D., ve čtvrtek 10. listopadu v 17.00 ve Faustově domě, Karlovo nám. 40, Praha 2.
Slovanský ústav Akademie věd ČR, v. v. i., a Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna si Vás dovolují pozvat na vernisáž výstavy Můj život patřil vědě. Milada Paulová (2. 11. 1891–17. 1. 1970). K 120. výročí narození ve čtvrtek 3. listopadu 2011 od 17 hodin ve výstavních prostorách Slovanské knihovny (Klementinum 190, Praha 1, třetí poschodí). Autorky výstavy: PhDr. Lubomíra Havlíková, CSc., a PhDr. Ivana Srbková. Výstava bude přístupná do 7. ledna 2012 v provozní době knihovny.
Pozvánka... (pdf)
Ve dnech 25.–26. 11. 2011 uspořádá Slovanský ústav, v. v. i., v Praze ve vile Lanna v rámci mezinárodního projektu závěrečné kolokvium na téma Villes de toute beauté: L´ekphrasis des cités dans les littératures byzantine et byzantino-slaves.
Záměrem kolokvia je prozkoumat, jak vnímali Byzantinci svá i cizí města i jak vnímali byzantská města cizí návštěvníci. Středem zájmu není jen architektonický vzhled měst, ale i podmínky, za jakých v nich lidé žili, jejich kulturní tradice apod. Takové popisy měst nacházíme v byzantské době jak v historických dílech, tak i v básních, epigramech a hagiografických textech. Zvláštní pozornost bude opět věnována vztahům byzantsko- slovanským, tedy tomu, jak byzantská města (především Konstantinopol a Jeruzalém) vnímali slovanští (ruští) poutníci a jak naopak viděli některá slovanská města sami Byzantinci.
Program... (pdf)
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., zakládá spolu s dalšími českými slavistickými pracovišti nový – rusisticky zaměřený – vědecký časopis Rossica Pragensia. Dostupný bude pouze v elektronické podobě na stránkách elektronické knihovny CEEOL (Central and Eastern European Online Library) se sídlem ve Frankfurtu.
Časopis bude vycházet dvakrát ročně. Příspěvky
mohou zájemci zasílat na elektronickou adresu slu..slu.cas.cz
.
Rossica Pragensia
vedoucí redaktor Ljubov Běloševská
výkonný redaktor Hanuš Nykl
Bližší informace... (pdf)
Z naší činnosti v roce 2011
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Český národní byzantologický komitét a redakce časopisu Byzantinoslavica uspořádaly 21. října 2011 v prostorách Slovanského ústavu přednášku Byzantské gramatiky jako strážkyně antické tradice, kterou přednesla Mgr. Kateřina Bočková Loudová, Ph.D., z Ústavu pro klasická studia Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve dnech 7.–9. října 2011 v Göteborgu ve spolupráci s Ústavem jazyků a literatur Univerzity v Göteborgu mezinárodní vědeckou konferenci Mitten in Europa – Mobilitäten und Zwischenräume. Peter Härtlings Erzählen věnovanou spisovateli Petru Härtlingovi a koncepci Evropy v jeho díle. Konference se zúčastnili čeští, němečtí a švédští literární vědci.
Program... (doc)
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., převzal záštitu nad akcí Slánské rozhovory 2011, kterou
každoročně pořádá královské město Slaný. Záštitu přebírají různé vzdělávací, kulturní či vědecké
instituce. Letošní ročník byl věnován Rusku a ruské duchovní kultuře. Akce proběhla dne 4. října 2011 ve Slaném a popularizační přednášky pro veřejnost při té příležitosti přednesli i pracovníci Slovanského ústavu
dr. Hanuš Nykl a dr. Julie Jančárková. Návštěvníci si mohli prohlédnout i výstavu s názvem Kladenská ikona.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., uspořádal ve dnech 26.–28.
září 2011 ve spolupráci s Národním muzeem v Praze mezinárodní
vědeckou konferenci Václav Hanka 1791 – 1861 – 2011, které se vedle českých odborníků zúčastnili i vědci z Německa, Švýcarska, Chorvatska, Polska a Ruska.
Program konference a résumé příspěvků... (pdf)
30. května 2011 proběhla v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mezinárodní konference na téma 90. výročí přijetí ruské emigrace v Československu, na níž Slovanský ústav se svými referáty reprezentovali Mgr. Hanuš Nykl, Ph.D., a Mgr. Ljubov Běloševská.
Pozvánka a program... (pdf)
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., prezentoval výsledky své vědecké činnosti na 17. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2011, který se uskutečnil ve dnech 12.–15. května 2011 v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti. Zájemci měli možnost prohlédnout si a zakoupit publikace vydané v Nové řadě Slovanského ústavu i mimo ni i tři mezinárodně uznávané vědecké časopisy Slavia, Byzantinoslavica a Germanoslavica, které SLÚ vydává.
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., Český národní byzantologický komitét a redakce časopisu Byzantinoslavica uspořádaly v pátek 29. 4. 2011 v prostorách Slovanského ústavu AV ČR přednášku České země a Byzanc. Příspěvek k interpretaci vybraných uměleckohistorických předmětů, kterou přednesl Petr Balcárek, PhD. et Ph.D., z Institutu pro byzantská a východokřesťanská studia o.p.s. (IBYZ o.p.s.) v Olomouci.
V rámci cyklu přenášek Národního muzea v Praze věnovaného literatuře a kultuře Lužických Srbů se 26. 4. 2011 v budově Národního muzea uskutečnila přednáška PhDr. Heleny Ulbrechtové, Ph.D., na téma Lužickosrbská literatura od poslední třetiny 19. století do současnosti.
Tématické číslo vědeckého časopisu Germanoslavica (2009/1) věnované spisovateli a historiku literatury Josefu Mühlbergerovi bylo vyznamenáno cenou Josefa Mühlbergera na rok 2011. Tato cena je udělována každé dva roky za významné ediční počiny věnované tomuto spisovateli. Cena byla slavnostně předána dne 17. 4. 2011 v jihoněmeckém městě Heubach-Lautern, od zástupců Společnosti Josefa Mühlbergera ji převzal šéfredaktor časopisu dr. Siegfried Ulbrecht.
V pondělí 21. 2. 2011 přednesl Dr. Shinichi Murata ze Sophia University Tokio přednášku na téma Razvitije literaturověděnija v japonskoj slavistike, kterou společně zorganizovaly Slovanský ústav AV ČR, v. v. i., a Národní knihovna ČR – Slovanská knihovna.
Činnost Oddělení slavistické lingvistiky a lexikografie
Obnova webu po havárii serveru
Nové stránky Českého národního byzantologického komitétu
Aktualizace mezinárodní spolupráce
Aktualizace činnosti jednotlivých oddělení
Aktualizace charakteristiky činnosti ústavu a historie ústavu
Odborné profily vědeckých pracovníků
Technické poznámky: Stránky jsou převedeny do multilingválního kódování Unicode UTF-8. Nezobrazí-li se správně, zkontrolujte si ve svém prohlížeči zapnutí automatické detekce kódování, případně nastavte přímo kódování UTF-8 (Zobrazit - Kodovani - UTF-8).
Na obranu před roboty, shrabujícími a zneužívajícími e-mailové adresy, uvádíme na těchto stránkách místo kritického znaku @ zástupné znaky.