Násobnì nabité ionty


Témìø úplnì jiná oblast našeho zájmu se orientuje na všechny druhy násobnì nabitých iontù. Pražský tým mùže být považován za jeden z celosvìtovì vedoucích hráèù na tomto poli, což lze demonstrovat na pøíkladu následujících "featured" èlánkù (napø. Journal of Physical Chemistry A 1999 a Angewandte Chemie 2004).

Následující obrázek je uveden jako pøíklad informací získaný z tìchto experimentálních studií. Ukazuje vyhodnocení tzv. Qmin hodnoty asociované s pøechodem mono- na dikationty v tzv. "charge-stripping" experimentech. Qmin hodnota je odvozená z vysoko energetických nástupù jednoduše a dvojnásobnì nabitého iontu na škále kinetické energie a poskytuje jedineèné mìøítko ke stanovení druhé ionizace energií z hmotovì-vybraných látek.

picture 5

Skupina se též úèastnila prací na uvedeném tématu v rámci velmi úspìšného European Research Network (MCInet). Výzkumné úsilí MCInet vyústilo v komplexní studii CHX2+ dikationtù, vedoucí k novému konceptu reaktivity pro bimolekulární reakce plynných dikationtù (Chemistry - A European Journal 2006). Další dùležité úspìchy reprezentují napø. následující dva pøíspìvky, které poprvé otevírají realistické perspektivy pro rùst vìtších uhlovodíkových molekul za extrémních podmínek existujících v mezihvìzdném prostoru (Journal of American Chemical Society 2006) a Physical Chemistry Chemical Physics 2007a).

Nové znalosti o bimolekulárních reakcích molekulárních kationtù byly zhodnoceny v následujícím èlánku: Physical Chemistry Chemical Physics 2007b. Dále byl navržen obecný koncept bimolekulární reaktivity molekulových dikationtù A2+ s neutrálními molekulami B, což zahrnuje nejenom procesy pøenosu elektronu èi protonu, ale také vazbu tvoøící reakce za podpory dvojnásobného náboje (napø. kanál pro C2+ + D na následujícím obrázku).

picture 5




MH © 3.II.2010