Akademie věd ČR pořádá v týdnu od 1. do 7. listopadu vědecký festival nazvaný Týden vědy a techniky. Mottem letošního týdne je Rozmanitost světa a života v něm. Z brněnských ústavů se v rámci programu představí také Ústav přístrojové techniky AV ČR, který na dva dny otevře své laboratoře pro veřejnost.
Dny otevřených dveří se na ÚPT odehrají ve čtvrtek 4. a pátek 5. listopadu. První návštěvníci do laboratoří zavítají v 9 hodin, poslední čtvrteční exkurze začne v 17.45, páteční pak v 15 hodin.
Pro vědychtivé návštěvníky je připravena prohlídka laboratoří se šesti tematickými zastávkami. Během hodinu a půl trvající exkurze účastníci budou moci například pozorovat pod mikroskopem živé tkáně a pohybovat mikroorganismy pomocí optické pinzety. Dozví se více o hologramech a tom, jak se vytvářejí. Návštěvníci se také podívají, jak elektronový paprsek dokáže přetavit povrch železa tak, že na jeho povrchu vykreslí třeba právě návštěvníkovu fotografii. A pomocí laseru pak například zhmotní na zeď někoho z publika.
„Všechny navštívené laboratoře jsou zároveň součástí projektu ALISI, laboratoří mikrotechnologií a nanotechnologií, které v areálu Ústavu přístrojové techniky vznikají za evropské peníze. Pro zájemce se tím nabízí jedinečná příležitost osobně se seznámit s výzkumnou činností pracovníků ÚPT a vznikajícího centra ALISI,“ říká Bohdan Růžička z ÚPT.
Zastávky na exkurzi v Ústavu přístrojové techniky AV ČR:
- Elektronová mikroskopie – Environmentální elektronový mikroskop
- Elektronová litografie – Elektronová litografie a syntetická holografie
- Speciální technologie – Svařování elektronovým paprskem
- Nukleární magnetická rezonance – NMR tomograf, silná magnetická pole
- Nízké teploty a supravodivost – Vlastnosti kapalného hélia, kapalného dusíku, jev supravodivosti, vlastnosti látek za velmi nízkých teplot
- Laserová technika – Silové působení světla a mikroobjekty a mikroorganismy, lasery a jejich aplikace
Vedle Dne otevřených dveří se vědci z ÚPT v rámci Týdne vědy a techniky zapojí též do přednáškového maratonu. Na Gymnáziu Řečkovice v úterý 2. listopadu od 15 hodin promluví doc. Ing. Josef Lazar o měření světlem v mikro - a především v nanosvětě.
2 Nov 2010