Z monitoringu tisku

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV

Rekordní rozpočet na českou vědu a výzkum z poloviny hradily firmy

Vláda odvolala členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Archiv

Seminář AV ČR a Senátu o problémech spolupráce mezi akademickou a komerční sférou

4.11.2011

Společný seminář Akademie věd ČR a Senátu Parlamentu ČR na téma Problémy spolupráce mezi akademickou a komerční sférou se konal v pátek 4. listopadu 2011 v Jednacím sále Valdštejnského paláce. V úvodu semináře převzal Stříbrnou pamětní medaili Senátu za mimořádné zásluhy ve výzkumu a vývoji virostatik prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., dr. h. c. mult.

Otevření Centra polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle

4.11.2011

Vědci Centra polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd (ÚMCH AV ČR) začínají v těchto dnech pracovat v nových laboratořích. Slavnostní otevření se uskutečnilo 3. listopadu 2011 v rámci Dnů otevřených dveří ústavu, doprovodné akce festivalu Týdne vědy a techniky.

 

Ústavní seminář ve Fyzikálním ústavu

4.11.2011

Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář Segregace příměsí na hranicích zrn: Česká stopa ve středu 7. prosince 2011 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd v Cukrovarnické.

Laserová chemie v létajících nanolaboratořích

3.11.2011

Hostem Science Café s názvem Laserová chemie v létajících nanolaboratořích, která je součástí programu Týdne vědy a techniky, bude v úterý 8. listopadu od 19 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6) dr. Michal Fárník z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR.

Otevřený dopis Národního kontaktního centra – ženy a věda

2.11.2011

V otevřeném dopise ze dne 31. 10. 2011 vyzvalo Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., s podporou České ženské lobby, premiéra Petra Nečase k zajištění rovného zastoupení žen a mužů v Radě pro výzkum, vývoj a inovace, kterou má premiér v blízké době jmenovat.

Historický ústav slaví 90 let existence

2.11.2011

Historický ústav AV ČR si za účasti předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše, místopředsedy Jaroslava Pánka, ředitelky ústavu Svatavy Rakové a dalších čelných představitelů a pozvaných hostů z řad odborné veřejnosti i politického života připomněl devadesát let své existence. Slavnostní setkání spojené s prezentací ústavu se uskutečnilo 1. listopadu 2011 v pražské Lannově vile.

Rožmberská knihovna: mýty a fakta

1.11.2011

Knihovna Akademie věd ČR pořádá od 1. listopadu do 23. prosince 2011 výstavu Rožmberská knihovna: mýty a fakta, která přiblíží vznik a růst této knihovny, její obsah, osudy i vědecké zkoumání. Uspořádáním expozice o knihovně pánů z Rožmberka, která bude instalována ve dvoraně KNAV, spojují organizátoři program Týdne vědy a techniky s letošním 400. výročím odchodu vlivného šlechtického rodu z dějinné scény. Právě začátkem listopadu roku 1611 zemřel poslední člen tohoto rodu, Petr Vok z Rožmberka, který z rodové knižní sbírky vytvořil renesanční sběratelskou knihovnu, jež nijak nezaostávala za nejrozsáhlejšími knihovnami ve střední Evropě. Rožmberská knihovna byla dokonce opatřena na svou dobu mimořádně kvalitním čtyřsvazkovým katalogem, který sepsal rožmberský knihovník, archivář a historik Václav Březan. V současnosti se velká část knihovny Rožmberků včetně původního katalogu nachází ve Švédsku, kam byla přivezena jako válečná kořist z Prahy v roce 1649 po přezimování v meklenburské pohraniční pevnosti Dömitz. Výstavu můžete navštívit vždy od pondělí do pátku.

Čechoslováci u Dunkerque 1944–1945

26.10.2011

U příležitosti vydání knihy Dunkerque 1944 –1945Ztráty Československé samostatné obrněné brigády během operačního nasazení ve Francii, kterou připravili badatelé Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Petr Hofman a Zdenko Maršálek, se 24. října 2011 uskutečnil seminář, který připomenul osudy padlých, zemřelých a nezvěstných příslušníků Československé samostatné obrněné brigády. Ti od října 1944 do května 1945 bojovali v okolí francouzského přístavu Dunkerque, v němž se uzavřela silná německá posádka.Kniha vznikla ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, která letos slaví 90 let od založení v roce 1921.

Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA

26.10.2011

Evropský kulturní klub společně s Radou českých vědeckých společností vás zvou na 176. podvečer EKK, který se uskuteční 3. listopadu 2011 v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hod. na téma Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA. Přednáší prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc., z Ústavu analytické chemie, FCHI, VŠCHT Praha. Přednáška, která se koná v rámci Týdne vědy a techniky, se v úvodu zaměří na principy mikrovlnné, vysoce rozlišené spektroskopie plynů a na její aplikace.

Vysoké školy neprodukují dostatek absolventů IT

25.10.2011

Ústav informatiky AV ČR uspořádal v bývalém refektáři Emauzského kláštera 25.října 2011 seminář z cyklu Hovory s informatiky, který se uskutečnil v rámci projektu Sociální síť informatiků v regionech ČR. Seminář zahájil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy prof. Ivan Wilhelm přednáškou o přípravě vysokoškolského zákona. Program navázal na předchozí dva semináře, na nichž význační představitelé informatiky v ČR představili a diskutovali tematické studie, které vyšly ve sborníku Hovory s informatiky 2010. Jejich smyslem bylo vytipovat nosné otázky z prostředí informatického výzkumu a jeho širšího kontextu. Z diskusí vykrystalizovaly mj. tři hlavní problémové okruhy, které autoři zpracovali do letošního sborníku.