Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

Profesor Tomáš Durdík oceněn za zásluhu o evropské kulturní dědictví

Cena Europa Nostra je považována za Oscara v oblasti kulturního dědictví. Za mimořádnou osobní zásluhu v badatelské oblasti i v popularizaci a účasti na záchraně kulturních památek nejen v České republice ji letos v červnu v Amsterodamu převzal český historik Tomáš Durdík. Na národní úrovni se ceremoniál konal 19. října v pražské Lannově vile.


Zleva: prezident Českého národního komitétu Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS) Josef Štulc, člen rady Europa Nostra Tom Henkemans a laureát ceny Evropské unie/Europa Nostra Award Tomáš Durdík


Mimořádný přínos Tomáše Durdíka pro památkovou péči vyzdvihl při tiskové konferenci předseda Českého národního komitétu ICOMOS doc. Josef Štulc i člen výboru organizace Europa Nostra Tom Henkemans. Tato organizace upozorňuje Evropskou unii na veškeré památky kulturního dědictví po celé Evropě, nejen v rámci zemí EU. I ve složitém období finanční krize zdůrazňuje, že kulturní dědictví jsme povinni chránit a spravovat pro budoucí generace. Česká republika má podle jeho slov bezesporu prvenství v oblasti péče o kulturní památky a může se pyšnit tím, že v uplynulých letech získala za kulturní dědictví 11 cen – ať už pro jednotlivce nebo za projekty, což je v porovnání s jinými zeměmi vysoké číslo.
 
Prof. PhDr. Tomáš Durdík, DrSc., se narodil v Praze 24. ledna 1951. Vystudoval Univerzitu Karlovu (prehistorie – historie). Od roku 1971 je zaměstnán v Archeologickém ústavu AV ČR. Od 70. let se zaměřuje na intenzivní mezioborový výzkum hradů a hradních zřícenin. Je autorem současné metodiky průzkumů českých hradů, která zahrnuje i studium jejich vývoje a typologie, stejně jako ochranu a památkovou péči. Vyučuje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, na Fakultě architektury pražské ČVUT a na Západočeské univerzitě v Plzni. Tomáš Durdík je také členem vědeckých rad Europa Nostra, Deutsche Burgenvereinigung, Vědecké rady Národního památkového ústavu, členem komitétu CASTRUM BENE, Hlavního výboru České archeologické společnosti a Českého národního komitétu ICOMOS. Působí jako starosta Společnosti přátel starožitností a prezident komise Ministerstva kultury ČR pro institucionální výzkum. Zasedá v Centru medievistických studií, je editorem sborníku Castellologica Bohemica a editorem či členem dalších redakcí odborných periodik. Jeho poznatky byly publikovány ve víc než 400 knihách a časopisech nejen v České republice, ale po celé Evropě.


TEXT A FOTO MARINA HUŽVÁROVÁ

19 Oct 2011