Z monitoringu tisku

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV

Rekordní rozpočet na českou vědu a výzkum z poloviny hradily firmy

Vláda odvolala členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2010  > prosinec  > Obálka

Česká hlava

01_1.jpg
Foto: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Projekt na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava již podeváté rozděloval ceny úspěšným osobnostem české vědy. Národní cenu vlády Česká hlava převzal 14. listopadu 2010 od premiéra Petra Nečase prof. Jan Svoboda z ÚMG AV ČR (na snímku), který se zasloužil o objasnění životního cyklu retrovirů a objev reverzní transkripce. Za tyto objevy byla udělena Nobelova cena a laureáti uváděli prof. Svobodu jako osobnost, která měla tuto cenu také sdílet. Vzhledem k situaci v komunistickém Československu to ale nebylo možné. Jedná se o vědce nejvyšší mezinárodní třídy, jehož přínosy jsou dalekosáhle využívány v medicíně.
Cenu Patria za mimořádné výsledky v oblasti chemie získal prof. František Tureček, který působí v USA. Profesoři Vladimír Mařík a Michal Pěchouček z ČVUT si odnesli cenu Invence za výzkum aplikací multiagentních technologií a jejich přenos do průmyslové praxe. Česká hlava pamatovala i na mladé vědce cenami Doctorandus a Gaudeamus. Laureátem první se stal Mgr. Jaromír Chalupský z ČVUT a FZÚ AV ČR za výzkum rentgenových laserů, druhou získala Mgr. Markéta Růčková z FLÚ UK za zpracování objevu úředních písemností biskupa Jednoty bratrské Matouše Konečného (1572–1622). Cenu Industrie MPO ČR pro inovační firmu získala společnost Lasak, s. r. o., za vývoj a výrobu zubních implantátů, které tělo nevnímá jako cizí předměty, čímž se výrazně urychluje hojení po operaci. Cenu za mimořádný přínos k popularizaci vědy mezi studenty získala dr. Květa Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Kromě toho, že propaguje činnost svého ústavu, se systematicky věnuje vzdělávání a popularizaci vědy.
lsd