Z monitoringu tisku

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV

Rekordní rozpočet na českou vědu a výzkum z poloviny hradily firmy

Vláda odvolala členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2010  > prosinec  > Událost

Rozmanitost světa a života v něm

Těžko uvěřit, že letos na podzim je tomu již deset let, co Akademie věd České republiky prezentuje výsledky vědeckých výzkumů prostřednictvím Týdne vědy a techniky. Z někdejších Dnů otevřených dveří, které v letech 1998–2000 přivedly na akademická pracoviště tisíce návštěvníků, se popularizační činnost naší největší výzkumné instituce rozrostla až do podoby jedinečné týdenní přehlídky zahrnující přednášky, akademické kavárny, semináře, workshopy, konference či poutavé expozice. Během deseti let se program TVT rozšířil do nejrůznějších částí Česka a kromě Prahy se jím mohli studenti a veřejnost těšit také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci či Ostravě. Jubilejní ročník se konal ve dnech 1.–7. listopadu 2010 a nesl se v duchu Mezinárodního roku biodiverzity, když poukazoval na různorodost i nezastupitelnost všech vědních oborů a rozsáhlou škálu témat, jimiž se vědci v Akademii zabývají.

06_1.jpg
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Pozoruhodné výsledky svých výzkumů představili na výstavách v hlavní budově AV ČR například vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR či z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

K dlouholetému generálnímu partnerovi Týdne vědy a techniky, společnosti ČEZ, a. s., jež návštěvníkům TVT otevřela vodní elektrárny Želina u Kadaně a Střekov, se letos poprvé připojil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu a společnost RSJ Algorithmic Trading, a. s., která přispěla sérií přednášek Nové cesty ve vědě. Prezentace zprostředkovala pohled na nové možnosti současné vědy a zároveň nabídla příležitost k me­zioborovému setkání a výměně informací v podání význačných odborníků, jako byli např. prof. Oldřich Vašíček, prof. Jaroslav Nešetřil, prof. Jiří Bártek či prof. Jan Kmenta. Cílem nově vzniklého fondu Karla Janečka je podpora projektů především základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny.

Ve výčtu spolupracujících institucí nechybějí tradiční souputníci TVT: Městská knihovna v Praze, British Council, AMVIS, Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Národní divadlo, Technická univerzita v Ostravě, společnost CESNET a další.

06_3.jpg
Mutanti nemusejí být jen zákeřné obludy! Vědcům mohou naopak pomáhat při výzkumu, jak ukázala výstava, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR.

Ani letos nezůstaly stranou zájmu oblíbené Dny otevřených dveří. Například ostravský Institut geologického inženýrství HGF VŠB-TU připravil pro studenty komentovanou prohlídku mineralogické, petrografické a paleontologické sbírky a kolekce nerostných surovin. Historie sbírek, které jsou soustředěny v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného (jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie), sahá až do roku 1849; aktuálně expozice zahrnuje okolo 15 000 vystavených exponátů. Program doplnila také přednáška dr. Davida Uličného z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který se studenty hovořil o změnách hladiny oceánů v historii Země, roli klimatu a pohybech zemské kůry. V Olomouci Ústav experimentální botaniky AV ČR připravil exkurze, na nichž se zájemci dozvěděli např. o mezinárodním projektu luštění dědičné informace pšenice, jak se hledají konkrétní úseky DNA na chromozomech metodou „svítícího“ (fluorescenčního) značení nebo jak se připravují mikroskopické preparáty. Jejich brněnští kolegové z Botanického ústavu AV ČR se vydali na výpravu za biodiverzitou sinic a řas a za pozoruhodným světem vody pod mikroskopem. Pražští archeologové pozvali veřejnost na podnětnou prohlídku lokalit, kde realizují dlouhodobé terénní výzkumy (hradiště Stará Boleslav, Vyšehrad, bazilika sv. Petra a Pavla), a na návštěvu keramické laboratoře. Zájemci mohli poznat práci vědců celkem na 37 akademických pracovištích.

Bez jedné sto přednášek připravili organizátoři v české metropoli. Přednáškový maraton v hlavní budově AV ČR na Národní třídě zahájil prof. František Vyskočil na téma Mozek a jeho (s)mysl – kvantový a nekvantový přenos na synapsi. Věděli jste, že nervová soustava má okolo 100 miliard neuronů a že Mléčná dráha má podobný počet hvězd? Do Oválné studovny Knihovny AV ČR přilákala studenty možnost nahlédnout do světa kramářských písní – literárního žánru na pomezí lidové tvorby a umělecké poe-zie, jenž nám zprostředkovávají pohled do mysli většinou prostých čtenářů a posluchačů – v přednášce Jaká hrůza k poslouchání: pohromy a Boží znamení v kramářských tiscích Mgr. Ivy Bydžovské z Knihovny Národního muzea. Poznat jsme mohli také např. tajuplný svět rostlin v prezentaci dr. Jana Petráška z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který na fotografiích a videích ukázal, že rostliny žijí až překvapivě „akčním“ životem. Kaleidoskop přednášek, jichž se v Praze zúčastnilo téměř pět tisíc studentů, nemohl 5. listopadu skončit příjemněji, totiž výletem do renesanční Anglie v podání prof. Martina Hilského, který před zaplněnou posluchárnou četl a komentoval své překlady Shakespearových sonetů, zatímco klavírista Daniel Dobiáš je hudebně interpretoval formou výrazového šansonu. O den dříve se mohli příznivci charismatického překladatele pro změnu těšit v Brně a Olomouci z přednášky o Shakespearových šašcích v kontextu anglické a evropské renesance.

06_2.jpg
Komponovaný pořad Shakespearových sonetů v podání Martina Hilského a za klavírního doprovodu Daniela Dobiáše pozval posluchače do renesanční Anglie.

V Městské knihovně na Mariánském náměstí vysvětloval prof. Václav Pačes studentům, jak se vyvinul člověk, kde spočívá podstata našeho lidství a čím se vlastně lišíme od lidoopů a od bakterií. Stranou nezůstalo ani aktuální téma znalosti lidského genomu a jejího vlivu na léčbu „šitou na míru“ jednotlivým pacientům. Na stejném místě se konala přednáška Různorodost zdrojů energie aneb Michaelův energetický koktejl, kterou připravil Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

Inspirativní přednášky a prezentace hostilo Muzeum Policie ČR. Studenti se zde dozvěděli např. o nových postupech forenzní mikroanalýzy, jak kriminalisté pracují v antropologické kriminalistické laboratoři nebo o moderních analytických technikách, jako je např. Ramanova spektroskopie.

Rozmanité přednášky nabídly prostory Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Na téma Pitná voda – znečištění zdrojů a technologie výroby zde např. hovořil dr. Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Že jsou rostlinné viry dobrým sluhou, ale špatným pánem, dokazoval dr. Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Samozřejmě se ale dostalo i na literární témata, konkrétně komiks v kontextu české literatury či na českou prózu po roce 1990.

06_5.jpg

Hojné účasti se těšila diskuse Změny klimatu: fakta, ne mýty, na níž pohovořili špičkoví odborníci v oboru. Úvodní přednášku studentům přednesl ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR dr. Radan Huth, který zdůraznil, že „odborníci klima zkoumají bez jakékoli ideové či ideologické předpojatosti“. Podle jeho názoru existují ve společnosti dvě skupiny s odlišnými názory na klima: alarmisté (změna klimatu je největší současné nebezpečí, jemuž musí lidstvo čelit; je třeba omezit produkci skleníkových plynů) a skeptici (lidská činnost klima neovlivňuje, klima se nemění a současné období není ničím výjimečné). „Obě skupiny si bohužel od vědců berou, co se jim zrovna hodí do krámu,“ uvedl na závěr své prezentace. Ačkoli vědci potvrzují, že se klima mění pravděpodobně též lidskou činností, najdou se lidé, kteří tyto skutečnosti zpochybňují – ať již vytrháváním jednotlivostí z kontextu či překrucováním faktů. Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK prof. Bedřicha Moldana je nutná základní představa, jak se klima bude vyvíjet a jak významnou roli lidská činnost sehrává. „Pokud dospějeme k tomu, že má úlohu zásadní, musíme se přizpůsobit. Nemá ovšem smysl, abychom se zaměřili jen na adaptační opatření.“

Součástí letošního Týdne vědy a techniky se staly i filmové projekce – o životním prostředí (Čas hlupáků, Nepříjemná pravda), o klíčovém setkání světových myslitelů (Konference TED) či souboji šachisty Garry Kasparova se supervýkonným počítačem (Game Over: Kasparov and the Machine). O dějinách Slovanů od jejich příchodu na Moravu až do zániku v 10. století pojednával film Velká Morava. Přehled všech projekcí naleznete na www.tydenvedy.cz/.

06_4.jpg
Během deseti let se na Týdnu vědy a techniky vystřídaly tisíce studentů. Mnohé z nich bezpochyby inspiroval k dalšímu studiu.

Organizátoři TVT nově přichystali znalostní kvizy, jichž se zúčastnilo na 800 soutěžících; výherci získali knižní ceny od Nakladatelství Academia. Chcete-li si některé z kvizů vyzkoušet nanečisto, navštivte www.tydenvedy.cz/. V hlavní budově Akademie věd čekaly jako každoročně výstavy. Ve foyer se těšila zájmu expozice Akademické páry: dvojkariérní partnerství ve vědě, výzkumu a vysokých školách, která formou rozhovorů představila portréty patnácti dvojic, v nichž oba partneři působí ve vědě či jako pedagogové na vysokých školách. Výstava je jedním z vyústění projektu Národní kontaktní centrum – ženy a věda, připravil ji Sociologický ústav AV ČR. Rozhovory souběžně vycházejí v knize Akademické duety: o profesním a soukromém životě ve vědě. Mimořádně otevřené výpovědi dávají nahlédnout na akademické páry v různých životních obdobích: od doktorandů na prahu vědecké kariéry, přes etablované vědce, až po ty, jež svou vědeckou dráhu pozvolna ukončují. Jen o pár kroků dále – ve vstupní části Knihovny AV ČR – mohli náv­štěvníci zhlédnout výstavu 10 let od rekonstrukce dvorany Knihovny AV ČR, která připomněla jedinečnou proměnu bývalého několikapatrového skladiště knih na moderní rekonstruovaný historický prostor. Rekonstrukce trvala od října 1998 do listopadu 1999 a náklady přesáhly 47 milionů korun. Společně s výstavou připravila Knihovna také dvě exkurze: ve dvoraně Knihovny a v Digitalizačním centru v Jenštejně u Prahy.

06_7.jpg
Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky.

První patro hlavní budovy AV ČR opanovala expozice Astronomického ústavu AV ČR Pohledy do nebe, která představila velkoformátové snímky pořízené na nejvýkonnější observatoři světa – Evropské jižní observatoři, dále výstava fotografií převážně anorganických materiálů, jež získali vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR za pomoci výkonných mikroskopů (Mikroskopy – oči do nanosvěta) či výstava s chytlavým názvem Mutanti!, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Nepleťme si však mutanty s hrůznými obludami. Jsou totiž všude mezi námi: někteří obývají laboratoře, kde pomáhají vědcům při výzkumu, na spoustu z nich ale narazíme i na vlastním talíři. Věděli jste například, že oblíbená nektarinka není ničím jiným nežli obyčejnou broskví? Za to, že je hladká, vděčí mutaci v jediném genu. Archeologický ústav AV ČR, Brno se pochlubil unikátními nálezy z výzkumů, které se zaměřily na duchovní život lidí ze dvou odlišných a časově vzdálených period na jižní Moravě (mladý paleolit a Velká Morava).

06_6.jpg

Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky. Díla výtvarníků majících blízko k vědeckému bádání doplnil exponát Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jenž představuje principy zkoumání chemických látek, které se ve formě léků uplatňují např. proti viru HIV. Obdobný exponát reprezentoval českou vědu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

LUDĚK SVOBODA

Aktuality

4.11.2011 Seminář AV ČR a Senátu o problémech spolupráce mezi akademickou a komerční sférou

Společný seminář Akademie věd ČR a Senátu Parlamentu ČR na téma Problémy spolupráce mezi akademickou a komerční sférou se konal v pátek 4. listopadu 2011 v Jednacím sále Valdštejnského paláce. V úvodu semináře převzal Stříbrnou pamětní medaili Senátu za mimořádné zásluhy ve výzkumu a vývoji virostatik prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., dr. h. c. mult.

  4.11.2011 Otevření Centra polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle

Vědci Centra polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd (ÚMCH AV ČR) začínají v těchto dnech pracovat v nových laboratořích. Slavnostní otevření se uskutečnilo 3. listopadu 2011 v rámci Dnů otevřených dveří ústavu, doprovodné akce festivalu Týdne vědy a techniky.

 

  4.11.2011 Ústavní seminář ve Fyzikálním ústavu

Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář Segregace příměsí na hranicích zrn: Česká stopa ve středu 7. prosince 2011 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd v Cukrovarnické.

  3.11.2011 Laserová chemie v létajících nanolaboratořích

Hostem Science Café s názvem Laserová chemie v létajících nanolaboratořích, která je součástí programu Týdne vědy a techniky, bude v úterý 8. listopadu od 19 hodin v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6) dr. Michal Fárník z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR.

  2.11.2011 Otevřený dopis Národního kontaktního centra – ženy a věda

V otevřeném dopise ze dne 31. 10. 2011 vyzvalo Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR, v. v. i., s podporou České ženské lobby, premiéra Petra Nečase k zajištění rovného zastoupení žen a mužů v Radě pro výzkum, vývoj a inovace, kterou má premiér v blízké době jmenovat.

  2.11.2011 Historický ústav slaví 90 let existence

Historický ústav AV ČR si za účasti předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše, místopředsedy Jaroslava Pánka, ředitelky ústavu Svatavy Rakové a dalších čelných představitelů a pozvaných hostů z řad odborné veřejnosti i politického života připomněl devadesát let své existence. Slavnostní setkání spojené s prezentací ústavu se uskutečnilo 1. listopadu 2011 v pražské Lannově vile.

  1.11.2011 Rožmberská knihovna: mýty a fakta

Knihovna Akademie věd ČR pořádá od 1. listopadu do 23. prosince 2011 výstavu Rožmberská knihovna: mýty a fakta, která přiblíží vznik a růst této knihovny, její obsah, osudy i vědecké zkoumání. Uspořádáním expozice o knihovně pánů z Rožmberka, která bude instalována ve dvoraně KNAV, spojují organizátoři program Týdne vědy a techniky s letošním 400. výročím odchodu vlivného šlechtického rodu z dějinné scény. Právě začátkem listopadu roku 1611 zemřel poslední člen tohoto rodu, Petr Vok z Rožmberka, který z rodové knižní sbírky vytvořil renesanční sběratelskou knihovnu, jež nijak nezaostávala za nejrozsáhlejšími knihovnami ve střední Evropě. Rožmberská knihovna byla dokonce opatřena na svou dobu mimořádně kvalitním čtyřsvazkovým katalogem, který sepsal rožmberský knihovník, archivář a historik Václav Březan. V současnosti se velká část knihovny Rožmberků včetně původního katalogu nachází ve Švédsku, kam byla přivezena jako válečná kořist z Prahy v roce 1649 po přezimování v meklenburské pohraniční pevnosti Dömitz. Výstavu můžete navštívit vždy od pondělí do pátku.

  26.10.2011 Čechoslováci u Dunkerque 1944–1945

U příležitosti vydání knihy Dunkerque 1944 –1945Ztráty Československé samostatné obrněné brigády během operačního nasazení ve Francii, kterou připravili badatelé Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Petr Hofman a Zdenko Maršálek, se 24. října 2011 uskutečnil seminář, který připomenul osudy padlých, zemřelých a nezvěstných příslušníků Československé samostatné obrněné brigády. Ti od října 1944 do května 1945 bojovali v okolí francouzského přístavu Dunkerque, v němž se uzavřela silná německá posádka.Kniha vznikla ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, která letos slaví 90 let od založení v roce 1921.

  26.10.2011 Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA

Evropský kulturní klub společně s Radou českých vědeckých společností vás zvou na 176. podvečer EKK, který se uskuteční 3. listopadu 2011 v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hod. na téma Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA. Přednáší prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc., z Ústavu analytické chemie, FCHI, VŠCHT Praha. Přednáška, která se koná v rámci Týdne vědy a techniky, se v úvodu zaměří na principy mikrovlnné, vysoce rozlišené spektroskopie plynů a na její aplikace.

  25.10.2011 Vysoké školy neprodukují dostatek absolventů IT

Ústav informatiky AV ČR uspořádal v bývalém refektáři Emauzského kláštera 25.října 2011 seminář z cyklu Hovory s informatiky, který se uskutečnil v rámci projektu Sociální síť informatiků v regionech ČR. Seminář zahájil náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy prof. Ivan Wilhelm přednáškou o přípravě vysokoškolského zákona. Program navázal na předchozí dva semináře, na nichž význační představitelé informatiky v ČR představili a diskutovali tematické studie, které vyšly ve sborníku Hovory s informatiky 2010. Jejich smyslem bylo vytipovat nosné otázky z prostředí informatického výzkumu a jeho širšího kontextu. Z diskusí vykrystalizovaly mj. tři hlavní problémové okruhy, které autoři zpracovali do letošního sborníku.

  25.10.2011 Časopis Vesmír: 140 let a 1800 čísel

U příležitosti 140. výročí svého založení uspořádal časopis Vesmír ve spolupráci s Centrem pro teoretická studia UK a Akademií věd seminář Věda – náš osud, který se za účasti významných osobností české vědy uskutečnil 24. října 2011. První číslo nejdéle vycházejícího českého měsíčníku popularizujícího aktuální vědecké výsledky se z redakce v Ječné ulici v Praze ke čtenářům rozešlo 3. května 1871 zásluhou zakladatele Vesmíru Václava F. Kumpošta, žáka Jana E. Purkyněho. Obsah časopisu byl od počátku podobný tomu, jaký měla o téměř dvacet let starší Živa, tj. pojednávat „o véškerých záležitostech ze všech oborů vědy přírodní, země i národopisu, filosofie průmyslu a živnosti“. V současnosti jeho redakční radu tvoří význační čeští vědci a popularizátoři vědy: například Václav Cílek, Jiří Grygar, Stanislav Komárek, Jaroslav Fliegr, Cyril Höschl, Jan Zrzavý ad. Šéfredaktorem je od roku 1990 Ivan M. Havel, bývalý ředitel Centra pro teoretická studia UK. Seminář k oslavě významného jubilea, který hostila Lannova vila v pražské Bubenči, nabídl vedle ohlédnutí za historií časopisu v podání Stanislava Vlčka šest přednášek: Bedřicha Veleckého, Vladimíra Karase, Tomáše Trnky, Vojtěcha Novotného, Michala Anděla, Jaroslava Šebka a Ivana Lefkovitse.

  24.10.2011 O památkách trochu jinak: Dřevěné kostely ve Slezsku a na severní Moravě

Národní památkový ústav zve na předposlední, listopadovou přednášku z letošního ročníku podvečerního přednáškového cyklu O památkách trochu jinak 2011. Přednáška s názvem Dřevěné kostely ve Slezsku a na severní Moravě se uskuteční 3. listopadu 2011 od 17:00 hod. v tzv. galerii Ledeburského paláce, Valdštejnské nám. 3, Praha 1 – Malá Strana.

  23.10.2011 Seminář o úskalích spolupráce mezi akademickou a komerční sférou

Akademie věd ČR a Senát Parlamentu ČR pořádají seminář Problémy spolupráce mezi akademickou a komerční sférou, který se uskuteční 4. listopadu od 10 do 15 hod. v Jednacím sále Valdštejnského paláce. V úvodu semináře, nad nímž záštitu převzal předseda Senátu PČR Milan Štěch, převezme prof. Antonín Holý Stříbrnou pamětní medaili Senátu za mimořádné zásluhy ve výzkumu a vývoji virostatik. Kromě vrcholných představitelů obou institucí – Milana Štěcha a Jiřího Drahoše – účast přislíbili místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková, člen Akademické rady AV ČR a Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Aim, předseda České konference rektorů Václav Hampl, emeritní generální ředitel Zentiva Jiří Michal, generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek a další zástupci politické, podnikatelské i vědecké sféry. Diskusi moderuje Otakar Fojt z Britského velvyslanectví v Praze.

  20.10.2011 Dvacetiny Střediska společných činností

K oslavě druhé dekády Střediska společných činností ve znamení podpory Akademie věd na poli odborných, organizačních a servisních služeb se 17. října 2011 setkali akademičtí hosté a zástupci sponzorů v Lannově vile. Po úvodním slově ředitele SSČ Jiřího Malého popřál Středisku do dalších let předseda AV ČR Jiří Drahoš a krátce vystoupil bývalý člen Akademického sněmu Václav Talíř. O hudební vstup do příjemného neformálního odpoledne se postarala Bronislava Tomanová za klavírního doprovodu Miroslava Navrátila.

  20.10.2011 Projektové vyučování v chemii a souvisejících oborech

Mezi akce, které se konají v rámci letošního Mezinárodního roku chemie, patří také mezinárodní studentská konference Projektové vyučování v chemii a souvisejících oborech, kterou ve dnech 20.–21. října 2011 pořádá Katedra chemie a didaktiky chemie na Pedagogické fakultě UK. Tématem konference je rozvíjení přístupů k projektovému vyučování jakožto formě, která je v současnosti povinně zařazovaná do výuky na všech typech škol. Snahou je také navázat akademické kontakty a spolupráci v této oblasti. 

  19.10.2011 Profesor Tomáš Durdík oceněn za zásluhu o evropské kulturní dědictví

Cena Europa Nostra je považována za Oscara v oblasti kulturního dědictví. Za mimořádnou osobní zásluhu v badatelské oblasti i v popularizaci a účasti na záchraně kulturních památek nejen v České republice ji letos v červnu v Amsterodamu převzal český historik Tomáš Durdík. Na národní úrovni se ceremoniál konal 19. října v pražské Lannově vile.

  18.10.2011 Mezinárodní audit české vědy: systém hodnocení a financování se musí změnit

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo 13. října 2011 výsledky Mezinárodního auditu vědy, výzkumu a inovací v České republice. Ze závěrečné zprávy konsorcia renomovaných zahraničních institucí vedených britskou společností Technopolis vyplývá, že je nezbytné radikálně změnit způsob řízení české vědy. Auditoři poukázali především na velmi nízkou státní podporu a nedostatečný podíl průmyslové sféry na financování vědy. Zatímco v Evropské unii tvoří státní podpora výzkumu dvě procenta HDP, v České republice to bylo v roce 2009 jen 1,53 procent HDP. Podle hlavní odborné garantky Mezinárodního auditu Jitky Moravcové z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze závěry auditu jednoznačně doporučují opustit stávající Metodiku hodnocení výsledků VaV a na ni navázaný mechanický výpočet výše institucionálního financování. Zásadně by se také měly změnit pravomoci vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která byla minulý týden rozpuštěna. Mezi pozitivní body zprávy naopak patří navyšující se počet a kvalita vědeckých prací, jak potvrdila bibliometrická analýza. Začátkem příštího roku MŠMT spustí projekt, který má řešit nové a efektivnější financování české vědy. Příprava nové Metodiky by měla trvat dva roky.

  17.10.2011 Vnímání Edvarda Beneše v českém a evropském kontextu

Badatelský tým Masarykova ústavu a Archivu AV ČR uspořádal ve dnech 13.–14. října 2011 ve spolupráci s mnichovským Collegium Carolinum e.V., Forschungsstelle für die böhmischen Länder, München a za laskavé podpory Goethe Institutu v Praze mezinárodní konferenci Different Images: Perceptions of Edvard Beneš in Czech and European Contexts/Unterschiedliche Bilder: Wahrnehmungen Edvard Benešs in tschechischen und europäischen Kontexten. Sympozium, které hostil pražský Goethe Institut, se uskutečnilo v rámci projektu Grantové agentury ČR Edvard Beneš, Německo a Němci.

  14.10.2011 Otázky mezigeneračních vztahů se dostávají do popředí

iniciativy předsedkyně podvýboru VSP pro sociálně pojistné systémy Gabriely Peckové se v Parlamentu 13. října 2011 uskutečnil seminář na téma Mezigenerační solidarita. V Poslanecké sněmovně se sešly významné osobnosti české vzdělanosti; mezi jinými např. Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR či Helena Haškovcová z Fakulty humanitních studií UK. Hlavním hostem semináře byla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslava Němcová, pod jejíž záštitou se seminář konal. Ve svém vystoupení se vyjádřila, že je současná společnost stále více atomizována a vzdaluje se tradičnímu vnímání rodiny, která je základním pilířem mezigenerační solidarity. „Nejsem skeptická – mladá generace se sice uzavírá u svých počítačů, ale nemyslím si, že by byla sobecká a nesolidární. Je však třeba uhodit na správnou strunu, abychom dokázali v této věci mladé lidi více oslovit.“

  13.10.2011 Předseda AV ČR ocenil nositele Nobelovy ceny Josepha E. Stiglitze

U příležitosti zahájení mezinárodní konference Forum 2000, které se uskutečnilo 9. října 2011 v duchovním centru Pražská křižovatka, převzal nositel Nobelovy ceny za ekonomii (2001) profesor Joseph E. Stiglitz od předsedy AV ČR Jiřího Drahoše Čestnou oborovou medaili Karla Engliše za zásluhy v sociálních a ekonomických vědách. Joseph Stiglitz, který patří k nejuznávanějším a nejčastěji citovaným současným světovým ekonomům, se proslavil jako důsledný kritik činnosti mezinárodních finančních institucí, americké ekonomické i zahraniční politiky či procesu globalizace. Do České republiky přijel na pozvání Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI), které se stalo partnerem letošního Fora a organizovalo některé jeho panely.

 

archiv aktualit