Z monitoringu tisku

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV

Rekordní rozpočet na českou vědu a výzkum z poloviny hradily firmy

Vláda odvolala členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Revizní výzkum raně středověkého kostela v Libici nad Cidlinou

Libice nad Cidlinou: V průběhu srpna letošního roku proběhl pod vedením Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i. revizní archeologický výzkum na akropoli raně středověkého hradiště v Libici nad Cidlinou. Výzkum se zaměřil na pozůstatky kostela objevené v roce 1949 Rudolfem Turkem, archeologem Národního muzea. Cílem výzkumu bylo ověřit a doplnit poznatky získané před 62 lety o stavební podobě kostela, způsobu jeho založení a osídlení, které mu předcházelo.


Obr. 1: Odkrývání původního zdiva ve východní části transeptu kostela (foto ARÚ Praha).
 


Obr. 2.: Dochované zdivo ve východní části transeptu kostela z poloviny 10. století (foto ARÚ Praha).
 

V roce 1949 zahájil Rudolf Turek, archeolog Národního muzea v Praze, dlouhodobý archeologický výzkum na akropoli raně středověkého hradiště v Libici nad Cidlinou unikáním objevem kostela datovaného do poloviny 10. století. Neobvyklá stavební podoba jednolodní stavby s příčnou lodí vedla autora výzkumu k předpokladu, že její původ je třeba hledat v Sasku v prostředí otonského císařského dvora. Za stavitele pak považoval rod Slavníkovců, kteří v té době Libici ovládali.


Obr. 3.: Sonda revizního výzkumu, pohled od západu (foto ARÚ Praha).
Obr. 4.: Revizní výzkum západní části transeptu kostela v Libici nad Cidlinou (foto ARÚ Praha).

 

Sonda položená v severní části transeptu kostela měla ověřit výsledky předchozího výzkumu a především získat informace, které dokumentace v roce 1949 nezachytila. Jedním z velkých překvapení současné revize byl rozsah dochovaného zdiva kostela, jehož výška oproti předchozím zjištěním dosahuje více než 70 cm. V další části sondy se podařilo získat cenné poznatky o způsobu založení stavby a dalších detailech její konstrukce. Odebrané vzorky malt přinesou při dalším laboratorním výzkumu důležité informace o použitých stavebních technologiích.
 


Obr. 5.: Pohled na východní líc zdiva východní části transeptu kostela. Celkem se dochovalo na 70 cm zdiva (foto ARÚ Praha).
 

Revizní archeologický výzkum byl proveden v rámci evropského projektu „Cradles of European Culture“ uděleném v programu Culture 2007-2013. Projektu se účastní instituce z osmi evropských zemí a jeho cílem je přiblížit společné kořeny evropské kultury a formování evropských identit. Krom Pražského hradu a Libice se projekt postupně zaměří i na další významné lokality spojené se vznikem prvních raně středověkých státních útvarů na našem území.


Obr. 6.: Pohled na základový vkop s pozůstatkem negativu zdiva v západní části transeptu kostela (foto ARÚ Praha).
 

Zdroj: http://www.arup.cas.cz

20.9.2011