Zpráva o činnosti Centra medievistických studií (CMS) za rok 2001

I. Ekonomické a personální zabezpečení CMS

1) Finanční zajištění

V roce 2001 došlo k příznivému obratu, neboť Filozofická fakulta UK zvýšila roční příspěvek na 300 tisíc Kč. Bylo by žádoucí, aby vedení FF usilovalo o zvýšení této částky na 500 tisíc, a to v souladu s rozšiřujícími se službami nejen pro doktorské, ale i magisterské studium. Většinu nákladů na provoz a mzdy hradila Akademie věd ČR, a to prostřednictvím zvláštní kapitoly v rozpočtu Filozofického ústavu. Potěšitelné je, že i v minulém roce bylo možné zajistit nákup nové literatury.

2) Personální stav

Také v tomto ohledu se stav výrazně zlepšil. Během roku bylo možné zvýšit pracovní úvazky ředitele CMS prof. Františka Šmahela i jeho zástupce doc. Petra Sommera a znovu přijmout na částečný úvazek Mgr. Evu Doležalovou, která agendu zahraničních styků dočasně vyřizovala ve smlouvě o dílo. Na plný úvazek po celý rok v CMS jako asistent pracoval Mgr. Robert Novotný. K 30. dubnu 2001 skončila civilní služba Mgr. Pavlu Soukupovi, který nadále působí v CMS jako asistent, a to na základě dohody s vedením Výzkumného centra pro dějiny vědy. Od 2. dubna 2001 v CMS vykonává civilní službu PhDr. František Grunt, který na půl úvazku vypomáhal v knihovně Filozofického ústavu AV ČR. Na smlouvu o dílo zhruba ve výši třetinového úvazku plnili v CMS pedagogické i vědecké úkoly dr. Dušan Třeštík a dr. Jana Zachová.

II. Vědecké projekty

1. Europas Mitte um 1000

Mezinárodní výstava, na níž se podílejí vědecké ústavy SRN, ČR, Polska, Maďarska a Slovenska, shrnuje poznatky o vzniku raně středověkých států, které dodnes vytvářejí střední Evropu. Akcent se klade na společné anticko-křestanské kulturní dědictví, společné dějinné uzly a reflexi spojenou s ohlédnutím za končícím tisíciletím. Výstavu prohlásila Rada Evropy zas svůj 27. projekt a vyjádřila jí tak svoji podporu. Výstava je unikátním přehledem 2700 prvořadých pramenů vybraných z nejcennějších kolekcí písemností, šperků, liturgických předmětů, zbraní, nástrojů a jiných předmětů, které dokumentují život středověké společnosti v 9. a 10. století. Všechny vystavené exponáty byly nově zhodnoceny a zdokumentovány ve třech svazích vědeckého katalogu Europas Mitte um 1000 (Stuttgart 2000). Více než tříletou přípravu, kterou centrálně řídí Reiss-Museum v Mannheimu, za českou stranu z vědeckého hlediska garantuje a koordinuje CMS. Vedoucím českého týmu je dr. P. Sommer ve spolupráci s dr. D. Třeštíkem a doc. J. Žemličkou. Po maďarské etapě výstavy v druhé polovině roku 2000 se v roce 2001 uskutečnily další dvě plánované etapy, v Berlíně a v Mannheimu. Po celý minulý rok probíhaly rovněž náročné přípravy na závěrečnou etapu výstavního cyklu, jejíž vernisáž proběhne v březnu 2002. Vedle překonání řady organizačních, často zbytečných potíží bylo třeba provést revizi exponátů a zvláště pak celkovou revizi překladu doprovodného svazku katalogu.

2. Německá medievistika v Čechách [a na Moravě] do roku 1945

Ve spolupráci s Výzkumným centrem pro dějiny vědy se rozběhla práce na společném projektu, na němž se podílí osmnáct doktorandů a badatelů (z toho 3 z VCDV, 3 CMS, 1 FF UK, 8 FF MU Brno, 2 HÚ AV ČR, 1 UJEP Ústí n.L., 1 SOkA Litoměřice). Vedle pracovních setkání a konzultací se ve dnech 26. a 27. listopadu 2001 uskutečnilo ve studovně CMS kolokvium, na němž šest účastníků předneslo referáty a další informovali o postupu vlastního výzkumu. Druhého dne vystoupil s obsáhlým příspěvkem Dr. Frank Hadler z GWZO Leipzig (Der Fall Josef Pfitzner) a o stavu slovenské medievistiky referoval dr. Vincent Múcska z FF Komenského univerzity v Bratislavě.

III. Vědecká výchova

1. Celostátní evidence doktorandů

Na počátku nového školního roku CMS doplnilo svoji evidenci o nově přijaté doktorandy. Ke konci roku 2001 CMS podchytilo 124 doktorandů následujících vědních specializací: dějiny českých zemí/obecné dějiny 41; středověká archeologie 17; filozofie 6; latina 10; pomocné vědy historické 12; teologie 8; právo 2; bohemistika a slavistika 7; germanistika a anglistika 6; romanistika 1; dějiny umění 8; dějiny hudby 4; orientalistika 2. CMS dále eviduje i mladé badatelé s ukončenou vědeckou přípravou. Na fakultách Univerzity Karlovy studuje 76 doktorandů; CMS dále spolupracuje s účastníky doktorského studia na Masarykově univerzitě v Brně (33), na Univerzitě Palackého v Olomouci (10), na Pedagogické fakultě v Hradci králové (3) a na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích (2).

2. Semináře, kursy, setkání doktorandů

a) Od počátku zimního semestru probíhají v CMS konzultace pro doktorandy zaměřené na problémy středověké latiny a ediční praxe, které vede paní dr. Jana Zachová. Konzultace se konají v pravidelném týdenním rytmu.

b) v  pořadí 5. celodenní setkání s doktorandy se uskutečnilo 21. února. Dopoledne bylo předneseno 5 příspěvků z oblasti archeologie sídlišť a řemesel, odpoledne byla zařazena diskuse o vztahu archeologických a písemných pramenů uvedená rozpravou PhDr. Dušana Třeštíka, po níž přišly na řadu 4 další referáty z oblasti archeologie a antropologie. Na 6. setkání doktorandů 27. listopadu odeznělo po dvou příspěvcích z oblasti teologie, raněstředověkých dějin, dějin pozdního středověku a muzikologické medievistiky. Do programu byla zařazena vystoupení dr. Hadlera a dr. Múcsky v rámci projektu "Německá medievistika". Obě zasedání byla dobře navštívena, úroveň příspěvků i diskuse většinou vynikající.

c) v letním semestru se ve studovně CMS uskutečnily dva výběrové semináře a přednášky Ústavu českých dějin FF UK pod vedením doc. J. Žemličky a doc. J. Klápště a přednáška doc. P. Sommera z dějin umění. V podzimním semestru probíhaly v CMS semináře ÚČD FF UK pod vedením doc. L. Bobkové, doc. J. Žemličky a doc. J. Klápště.

d) po celý rok probíhaly konzultace pro diplomanty a doktorandy, na nichž se podíleli všichni zaměstnanci CMS. V současné době je prof. F. Šmahel školitelem 5 doktorandů.

IV. Nové podněty a metody medievistiky (s podporou Fritz-Thyssen-Stiftung):

V přednáškovém cyklu vystoupilo během roku 13 předních zahraničních specialistů:

- 20. 1. 2001: prof. Alfred Thomas, Harvard University: Anne of Bohemia as a Religious and Cultural Mediatrix

- 2. 3. 2001: prof. Winfried Eberhard, GWZO Leipzig: “Bonum commune” in der Konkurrenz zwischen monarchischer Herrschaft und ständischer Genossenschaft

- 20. 4. 2001: prof. Walter Brandmüller, Canonica Vaticano: Silvester II. und der römische Primat

- 27. 4. 2001: prof. Rainer Chr. Schwinges, Universität Bern: Neubürger im späten Mittelalter. Migration und Austausch im Alten Reich

- 18. 5. 2001: prof. Rudolf Schieffer, Präsident der Monumenta Germaniae historica, München: Intention und Wirkung. Über die Konzeptualisierung von Politik im früheren Mittelalter

- 15. 6. 2001: prof. Ludwig Schmugge, Universität Zürich: Das Archiv der Apostolischen Pönitentiare. Eine neue Quelle zur spätmittelalterlichen Sozialgeschichte

- 22. 6. 2001: prof. Arnold Esch, Direktor des Deutschen Institut in Rom: Ein methodisches Problem des Historikers: wie repräsentativ ist historische Überlieferung

- 12. 10. 2001: prof. Alexander Patschovsky, Universität Konstanz: Häresie und Gesellschaft. Zur politischen Funktion von Häresie in der mittelalterlichen Welt

- 22. 10. 2001: prof. Arnold Angenendt, Universität Münster: Tendenzen heutiger Mediävistik in Deutschland. Statt mittelalterlicher “Verfassung” nun “Ritualität” (ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou UK)

- 2. 11. 2001: Dr. Thomas Krzenck, Leipzig: Methodisch-methodologische Probleme bei der Auswertung spätmittelalterlicher Bürgertestamente am Beispiel böhmischer Quellen

- 23. 11. 2001: doc. Helmut Flachenecker, Max-Planck-Institut für Geschichte, Göttingen: Die Germania Sacra. Ein Langzeitprojekt zur Erforschung der Kirche und ihrer Institutionen im mittelalterlichen und frühneuzeitlichen Reich (ve spolupráci s Katolickou teologickou fakultou UK)

- 7. 12. 2001: Dr. Alfred Gawlik, Monumenta Germaniae historica, München: Schlechte Kataloge, liebenswürdige Bibliothekare? Reisende der MGH nach Böhmen und anderswohin

- 12. 12. 2001: prof. Ferdinand Opll, Wiener Stadt- und Landesarchiv: Zeit und Raum. Aspekte der Alltagsleben im mittelalterlichen Wien (ve spolupráci s Katedrou pomocných věd historických a archivního studia FF UK)

V. Zahraniční kooperace:

- 3. 5. 2001: 36th International Congress on Medieval Studies, Kalamazzo: kooperace s Department of History Western Michigan University na vědecké přípravě dvou sekci: Session 2: Contemporary Hussite Studies a Session 63: Religion, Politics and Law in Western and Central Europe (referáty přednesli Mgr. Eva Doležalová a prof. František Šmahel).

- 30. 6. 2001: Fourth Utrecht Symposium on Medieval Literacy: The Development of Literate Mentalities in East Central Europe – kooperace s Institut Geschiedenis Universiteit Utrecht, aktivní účast 3 Fellows CMS.

- účast na mezinárodní výstavě Europas Mitte um 1000: viz výše bod II-1.

VI. Publikační činnost:

1. Druhý svazek řady Colloquia mediaevalia Pragensia s názvem Boleslav II. Der tschechische Staat um das Jahr 1000. Herausgegeben von Petr Sommer (Praha 2001), 493 s.

2. V rámci ediční činnosti CMS vyšel s podporou Fondu pro vydávání vědecké literatury AV ČR 38. svazek Archivu českého: Popravčí a psanecké zápisy jihlavské. Vydal František Hoffmann (Praha 2000, vyšlo 2001), 261 s.

3. Autorský podíl zaměstnanců a členů CMS na mezinárodním katalogu Europas Mitte um 1000, I-III, Mannheim 2000. V roce 2001 pokračovala spolupráce na revizi cizojazyčné mutace a na přípravě českého doprovodného svazku.

4. Pokračuje příprava 2. svazku nové řady Fontes rerum Bohemicarum, v němž vyjdou péčí Petra Čorneje některé z rukopisů Starých letopisů českých.

5. Závěrem roku se rozeběhly autorské práce na informativní cizojazyčné příručce Česká medievistika 1990-2000, která by měla vyjít v roce 2002.

6. Výběrová bibliografie zaměstnanců CMS:

Doležalová, Eva: The Letters of the Rožmberk Sisters: Noblewomen in Fifteenth-Century Bohemia, D.S. Brewer, Cambridge 2001 (with John M. Klassen and Lynn Szabo)

- Seminář svatého Václava a konvikt svatého Bartoloměje v Praze na Starém Městě, in: Pražský sborník historický XXXI, Praha 2001, s. 186-261

- Teorie a praxe svěcení kleriků v předhusitských Čechách, in: Acta Universitatis Carolinae, Philosophica et historica (Z pomocných věd historických XIV)

Novotný, Robert: Staročeské slovo hejtman. Sémantická analýza, in: Marginalia Historica 4 (1999), Praha 2001, s. 85 - 102

Sommer, Petr: Začátky křesťanství v Čechách. Kapitoly z dějin raně středověké duchovní kultury. Praha 2001, 174 s.

Soukup, Pavel: Dvojí ideál křesťanského rytíře v husitském období, ČČH 99, 2001, s. 1 - 32

- Rytíři a kacíři. Alegorie zápasů víry a svatojiřská legenda v Jindřichově Hradci, Kuděj 3, 2001, č. 2, s. 14 - 32

Šmahel, František: Husitské Čechy. Struktury, procesy, ideje. Praha 2001, 775 s.

Třeštík, Dušan: Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791-871. Praha 2001, 384 s.

Zachová, Jana: (ed.) Regesta diplomatica necnon epistolaria Regni Bohemiae. Pars V, fasciculus 3 (1350-1352), Praha 2000 (vyšlo 2001)

VII. Studijní knihovna a pomůcky

1. Fond příruční knihovny se v roce 2001 rozrostl dary a nákupy přibližně o 600 svazků. (z toho zhruba jedna čtvrtina knih je domácí provenience). Z nejdůležitějších přírůstků třeba uvést: Die deutsche Literatur des Mittelalters – Verfasserlexikon I-X; Geschichtliche Grundbegriffe I-VIII; Regesta imperii (téměř všechny svazky reedice); Typologie des sources du Moyen Age (70 svazků); Speculum – 10 chybějících ročníků (dar Katedry pomocných věd historických FF UK). Knihovnu denně využívají studenti a doktorandi FF UK.

2. Přístrojové vybavení se podařilo během roku doplnit. Najednou lze pracovat na osmi výkonných počítačích (z toho 2 notebooky) a třech scanerech, k dispozici vedle dvou čtecích přístrojů, diaprojektoru i zadní projekce je též nákladný přístroj na projekci prostřednictvím notebooku.

VIII. Vědecká rada CMS a plenární zasedání členů CMS

1. Vědecká rada CMS pod vedením prof. Ivana Hlaváčka (FF UK) pracovala ve složení: prof. PhDr. Marie Bláhová (FF UK), PhDr. Vilém Herold (FLÚ AV ČR), prof. PhDr. Jaromír Homolka (FF UK), doc. PhDr. Petr Charvát (OÚ AV ČR), doc. PhDr. Jan Klápště, CSc.(FF UK), PhDr. Pavel Kouřil, CSc. (ArÚ AV ČR), doc. PhDr. Jan Lehár, CSc. (ÚČL AV ČR), prof. JUDr. Karel Malý (PF UK), PhDr. Petr Sommer (ARÚ AV ČR), prof. PhDr. Pavel Spunar (ÚKS AV ČR), PhDr. Dušan Třeštík (HÚ AV ČR) a doc. PhDr. Josef Žemlička (HÚ AV ČR). Vědecká rada se na svých zasedáních 7. února 2001 a 21. září 2001 zabývala hodnocením činnosti, schvalovala plány práce i projekty a připravovala plenární zasedání členů CMS.

2. CMS sdružuje k 31. 12. 2001 65 členů z řad významných českých medievistů a 12 členů zahraničních. Na pravidelných plenárních zasedáních vedení CMS průběžně informuje o činnosti v minulém období, na výročním zasedání navíc předkládá zprávu o činnost a plán práce na příští rok. Program plenárních zasedání je doplněn veřejnou přednáškou k závažnému tématu, po níž následuje diskuse. V roce 2001 přednášeli:

- 28. 2. 2001: prof. František Šmahel, Záhady nejstarší pečeti pražské univerzity

- 30. 5. 2001: prof. Ivan Hlaváček, Kniha v českém státě v době předhusitské

- 28. 11. 2001: doc. Kateřina Charvátová, Rodina sv. Ludvíka a cisterciáci v Čechách. Kalendář 13. století

IX. Různé

1. Studovna CMS poskytuje pohostinství pravidelným zasedáním Pracovní skupiny historie při Akreditační komisi, Komisi Českého historického ústavu v Římě, Společnosti Husova muzea a Komisi pro soupis a studium rukopisů.

 

Zprávu předkládá prof. PhDr. František Šmahel, ředitel CMS.

Zpráva o činnosti za rok 2001 byla schválena na Vědecké radě CMS dne 30. ledna 2002.


Informace o CMS