Akademie věd ČR › Vědní oblasti › Vědy o živé přírodě
Čeští vědci odhalují příčinu srdeční hypertrofie
6.10.2011
Objev principu časování aktivace vzpomínek v mozku
30.9.2011
Jak probíhá aktivace příslušné vzpomínky v mozku? Právě publikovaná práce v odborném časopise Nature (viz zde) nabízí odpověď. Doktor Karel Ježek z Fyziologického ústavu AV ČR ve spolupráci s týmem badatelů z Norské univerzity vědy a technologie v Trondheimu (NTNU) a Mezinárodního institutu pro pokročilá studia v Terstu (SISSA), vedeným prof. Edvardem Moserem, nalezl metodu umožňující detailní popis procesu aktivace paměti na úrovni jednotlivých neuronů.
Jednání o šlechtění pšenice v Paříži
16.9.2011
Další úspěch české badatelky z AV ČR
7.9.2011
Martina Nádherná získala Cenu Jeana-Marie Lehna
Jak čtou buňky informace v DNA?
5.8.2011
Nové poznatky vědců z AV ČR přispívají k léčbě závažných onemocnění
Vědci sestavili podrobnou mapu genů ječmene
28.7.2011
Čeští vědci v mezinárodním konsorciu EUCAARI zkoumali vliv aerosolů v ovzduší na globální oteplování
4.7.2011
V prosinci 2010 byl ukončen zatím nejvýznamnější evropský projekt EUCAARI o aerosolech, který přinesl nové poznatky o vlivu aerosolů a stopových plynů na oblaka a klima. V konsorciu 48 výzkumných institucí z 25 zemí se na něm podíleli i čeští badatelé z Laboratoře chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů AV ČR. Výsledky tohoto výzkumu, který se zabýval vlivem aerosolových částic na globální oteplování, byly nyní zveřejněny v přehledném článku v Atmospheric Chemistry and Physics Discussions.
Biologické čištění půdy a vody
4.7.2011
Čištění chemicky kontaminované vody a zejména půdy je velmi nákladné. Hledají se proto technologie, které by tento proces zlevnily. Jednou z nadějných cest dekontaminace je použití mikroorganismů a rostlin. Takovými možnostmi se nyní zabývají vědci z Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) AV ČR, v. v. i.
Nový mikroskop odhaluje molekulární procesy v buňkách
4.7.2011
Čeští badatelé zdokonalili uhlíkatá vlákna pro unikátní materiály
5.4.2011
Zásadní posun ve výzkumu mechanických vlastností uhlíkatých vláken se podařil mezinárodnímu týmu badatelů z Česka, Velké Británie a Řecka.
Chemičtí inženýři z celého světa v Praze
27.8.2010
Ve dnech 28. srpna až 1. září 2010 se v Praze uskuteční společný 19. Mezinárodní kongres chemického a procesního inženýrství CHISA a 7. Evropský kongres chemického inženýrství ECCE-7. Kongresy pořádá Česká společnost chemického inženýrství v úzké spolupráci s Ústavem chemických procesů AV ČR, v. v. i., Inženýrskou akademií ČR a pod záštitou předsedy AV ČR.
Objev Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
29.7.2010
Problém přípravy katalyticky aktivních materiálů pro selektivní anodické vylučování kyslíku je vyřešen.
Odborníci na vydry pomohli rakouským úřadům
19.7.2010
16.7.2010 Mladá fronta DNES - Jižní Morava
Díky ojedinělé spolupráci vědců z Brna a rakouských ochránců se podařilo usvědčit lovce ze zabití přísně chráněného zvířete...