Středisko literárněvědných informací

Středisko literárněvědných informací ÚČL vznikalo v první polovině 90. let 20. století z knihovny, staročeského archivu a malého týmu bibliografů s cílem postupně vytvořit centrum komplexních literárněvědných informací. Služeb SLI využívají nejen pracovníci ústavu, ale i mimoústavní zájemci. Kromě doplňování a zpracování dokumentů a informačních služeb věnuje SLI na všech svých pracovištích (knihovna, bibliografie, archiv) pozornost především převádění dokumentů do elektronické podoby a jejich postupné integraci na bázi nových médií.

Knihovna

Knihovna ÚČL je jedinou knihovnou v České republice specializovanou na studium české literatury. Je systematicky budována od roku 1949. Z větších celků je zde mj. uložen fond někdejší Umělecké besedy, který ústavu připadl po zániku této instituce po druhé světové válce. K bohemistické knihovně pak byly v roce 1992 přičleněny zakonzervované fondy bývalého Oddělení západních literatur a Kabinetu pro studium českého divadla ÚČSL AV. Celý fond knihovny ÚČL má dnes přes 140 tisíc svazků, z toho bohemistická část čítá okolo 100 tisíc svazků, světová literatura necelých 40 tisíc svazků a divadelní literatura 12 tisíc svazků. Strukturu knihovny tvoří tři základní celky fondů: beletrie, naučná literatura a časopisy. Česká beletrie obsahuje díla českých autorů v prvním vydání, další vydání jsou doplňována jen v případě, jde-li o vydání kritická anebo o sebrané či vybrané spisy. Fond naučné literatury zahrnuje práce literárněhistorické, teoretické, textologické, monografie o autorech, základní díla dějin světových literatur, literaturu příručkového charakteru (literární slovníky, univerzální i speciální encyklopedie, jazykové slovníky, bibliografické soupisy) a základní díla ze společenskovědních oborů, jako je estetika, filosofie, historie, sociologie, výtvarné umění, divadlo, film, hudba, lingvistika, psychologie, národopis, náboženství, místopis apod. Časopisecký fond soustřeďuje české časopisy literární, literárněvědné, kulturní a společenské (výběrově zahraniční téhož obsahu) a časopisy z blízkých vědních oborů, např. z filosofie, estetiky, lingvistiky, historie, sociologie apod. Fond knihovny západních literatur sledoval zejména získávání děl literárněhistorických a teoretických, beletrii v originále a literární časopisy. Knižní a časopisecký fond divadelní knihovny byl zaměřen na teoretickou literaturu vztahující se ke studiu českého divadla, na texty divadelních her a časopisy z tohoto oboru.

Knihovní katalogy

V elektronické podobě je v knihovním systému T Series (TinLib) přístupná bohemistická část fondu knihovny ÚČL včetně deponované části Knihovny Václava Havla. Její retrokatalogizace byla v letech 2004-2008 podpořena grantem MŠMT č. 1N04172. V letech 2009-2010 proběhla retrokatalogizace fondu Umělecké besedy. V přípravě pak je zpracování fondu Kabinetu pro studium českého divadla a fondu bývalého Oddělení západních literatur ÚČSL AV, které jsou prozatím dostupné jen v lístkové podobě.

Bibliografie české literární vědy

Literárněvědná bibliografie zachycuje v několika navazujících fondech celou českou literaturu nové doby, od raného obrození dodnes.

Retrospektivní bibliografie (do roku 1945)

Období 1770-1945 (1948) pokrývá retrospektivní bibliografická kartotéka, která obsahuje přibližně 2 miliony anotovaných záznamů z literárních a kulturních časopisů vycházejících na českém, moravském a slezském území v češtině i němčině (přibližně 530 periodických titulů). Excerpta obsahují kromě ohlasů na českou literární produkci daného období také primární díla (časopisecké příspěvky autorů a překladatelů), recenze zahraniční literatury, odkazy na fotografie a vyobrazení českých spisovatelů v tisku, věcné (tj. nepersonální) odkazy a příspěvky publikované pod pseudonymy a šiframi dosud neidentifikovaných autorů. Věcná část Retrospektivní bibliografie (více než 90 tisíc záznamů) byla v minulosti přepisována do elektronické bibliografické databáze. Přepis však byl dokončen jen z části, která je momentálně dostupná jako databáze RET zde. V současnosti je v rámci grantu MŠMT č. VZ09004 připravováno zpřístupnění lístkového katalogu v naskenované podobě.

Bibliografie české literární vědy (od roku 1961)

Bibliografie české literární vědy zatím zachycuje bohemistickou literárněvědnou produkci od roku 1961 až do současnosti (východiskem pro období 1961-1980 jsou přepsané knižní bibliografické ročenky Česká literární věda - bohemistika, pro období od roku 1981 do současnosti je literárněvědná bibliografie zpracována již pouze elektronicky). Excerpční základnu této anotované bibliografie tvoří literárněvědné a literárněkritické publikace (původní i přeložené), odborná literatura dalších společenskovědních oborů s obsahovou vazbou k problematice literatury, předmluvy a doslovy z knih české beletrie, sborníky (vysokoškolské, vlastivědné, z konferencí), specializované literární časopisy, obecné kulturní a společenskovědní časopisy a deníky. Je pojímána jako bibliografie sekundární a svou profilací se tedy liší od Retrospektivní bibliografie, neboť nesleduje primární díla (beletrii, překlady beletrie, texty osobností českého písemnictví, které se netýkají šířeji vymezené literární problematiky atp.). Databáze je průběžně revidována a doplňována, v delším výhledu je v plánu též zpracování období 1945-1960, zatím částečně podchyceného alespoň v tiskem vydaných bibliografických přehledech a příručkách (zejména Kunc, Jaroslav: Česká literární bibliografie 1945-1963 I-III; Bibliografie české literární vědy 1945-1955 a Bibliografický katalog ČSR, vydávaný od r. 1953), jež jsou k dispozici ve studovně ÚČL.

Biografický archiv

Biografický archiv tvoří sbírka dokumentů k osobnostem české literatury, která vzniká v ÚČL od 60. let 20. století především v rámci lexikografických prací. Obsahuje výpisky, výstřižky a životopisné podklady (dotazníky, korespondenci apod.). Po roce 1990 se průběžně doplňuje vlastní excerpcí a údaje jsou ověřovány v archivech, na matrikách atp. Z archivních složek je budována biografická databáze českých literárních osobností, kde jsou uváděna základní životopisná data, pseudonymy, šifry a obory působnosti. Tato databáze začala být v letech 2004-2008 v rámci grantového projektu MŠMT č. 1N04172 převáděna do elektronické podoby. V jejím on-line zpřístupňování a dalším doplňování se bude pokračovat i v následujících letech; v letech 2009-2011 pak za podpory grantového projektu MŠMT č. VZ09001.

Staročeská sbírka

Staročeská sbírka obsahuje soubor mikrofilmů a fotokopií staročeských rukopisů a tisků z našich i zahraničních fondů (více než 163 tisíc polí mikrofilmů a více než 155 tisíc fotokopií). Od poloviny 90. let 20.století je zakonzervována a využívána jako (často unikátní) studijní zdroj pro ústavní úkoly i pro externí badatele včetně zahraničních.

Pracovníci

      Bedrníková Zdeňka

Mgr. Bendová Iva

PhDr. Budský Dominik

PhDr. Buriánková Věra

Černohorská Petra

Prom.fil. Dukátová Mariana

Bc. Kaslová Lenka

Prom.fil. Knopp František

Lifková Daniela

Mgr. Malínek Vojtěch

Michovská Dana

Miková Jana

Mgr. Mindeková Iveta

Mgr. Primusová Ludmila

Řehák Daniel

PhDr. Schützová Marie

Mgr. Stillerová Jana

Tomešová Vlasta