Rostlina s příběhem

Rostlina s příběhem

Rostliny, které zkoumáme v Ústavu experimentální botaniky, jsou často velmi fotogenické. Navíc jsou s nimi spojeny zajímavé příběhy. Rádi byste se dozvěděli více? Pak jste tady správně. Každý měsíc zde představíme nové atraktivní fotografie a budeme vám vyprávět jeden příběh z našich laboratoří.

Podívejte se také do ostatních rubrik sekce Pro veřejnost a novináře, kde najdete další informace o našem výzkumu.

Soukromý život květů

Pestík huseníčku rolního s pylovými láčkami (modrá vlákna). Foto Katarzyna Šolcová.Rostlina pro listopad 2011

Květy mají dvě tváře, veřejnou a soukromou. Dobře známe tu veřejnou: krásné tvary, pestré barvy, lákavé vůně. Co se ale děje v soukromí? Uvnitř pestíků, kde vajíčka čekají na oplození?

Silenka a její elektrárna

Silenka širolistá (Silene latifolia). Foto Helena Štorchová.Rostlina pro říjen 2011

Uvnitř buněk pracují miniaturní elektrárny. Taková zařízení vyžadují přísnou kontrolu. Jak si s ní buňky poradily? Odpověď se skrývá v genech.

Barevný vesmír uvnitř buněk

Dělící se buňka huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana). Foto Věra Cenklová.Rostlina pro září 2011

Tohle není mlhovina v Orionu, ale rostlinná buňka. Díky moderním technologiím můžeme zkoumat život rostlin opravdu do detailu. Stačí použít správné barvení.

Experimenty na vodě

pěstování huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana) v hydroponii - v živném roztokuRostlina pro srpen 2011

Rostliny mají kořeny a kořeny rostou v půdě. Jenže pro některé pokusy je nejlepší půdu úplně zrušit. Vítejte ve světě alternativního vědeckého zahradničení.

Molekulární souboj: bitva střihačů

Tabák Nicotiana benthamiana infikovaný X virem bramboru. Snímek viru je vložen vpravo nahoře.Rostlina pro červenec 2011

Když rostlinu napadne virus, rozpoutá se dramatický duel. Občas se do něj vloží i naši vědci. Proč? Chtějí vyřešit jeden problém dnešní medicíny.

Pašeráci genů

Buněčná kultura tabáku. Zeleně svítí kolonie buněk, do kterých byl vnesen gen pro světélkující bílkovinu.Rostlina pro červen 2011

Když chtějí biologové vnést do rostliny nějaký gen, vezmou si na pomoc miniaturní pašeráky. Proč to dělají?

Ochránci brambor

Rostlina bramboru napadená virovou chorobou svinutkou. Vědci z Ústavu experimentální botaniky a z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě zkoumají, jak brambory před svinutkou ochránit.Rostlina pro květen 2011

Brambory jsou tradiční česká plodina. Jejich úrodu ovšem ohrožuje nebezpečný virus. Právě proti němu teď bojují naši vědci.

Parazit z Afriky

Kvetoucí parazitická rostlina rodu Cistanche ze Súdánu. Foto Václav Cílek.Rostlina pro duben 2011

Tentokrát máme v naší rubrice vzácného hosta. O svém setkání s pozoruhodnou květinou vypráví známý geolog a spisovatel, doktor Václav Cílek.

Skutečný poklad Inků

sklizeň rostliny, které si Inkové vážili víc než zlataRostlina pro březen 2011

Když Španělé vyplenili říši Inků, odvezli si bohatou kořist. Netušili ovšem, že to nejvzácnější jim zůstalo utajeno. Víc než zlata si původní obyvatelé And cenili jedné rostliny.

Syndikovat obsah