Z monitoringu tisku

Při jmenování rady pro vědu Nečas porušil zákon

Kdo se mýlí v neutrinech, která jsou rychlejší než světlo?

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Mezinárodní projekt cyrilometodějské bibliografie

První etapa výzkumu na téma Po stopách sv. Cyrila a Metoděje ve slovenské a české bibliografii probíhala v letech 2010–2011 v rámci dvouleté česko-slovenské mezivládní vědeckotechnické spolupráce. Grant Mobility poskytly Agentura na podporu výzkumu a vývoje ve spolupráci s Ministerstvem školství SR (SK-CZ-0070-09) a Asociace inovačního podnikání ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MEB0810026).

14_1.jpg
Všechna fota: Peter Ivanič, ÚKM, Nitra (SR)
Architektura předrománského (velkomoravského) a románskéhoobdobí z okolí Nitry:
Na snímku: Krásno


Za Slovenskou republiku na projektu participoval Ústav pro výzkum kulturního dědictví Konstantina a Metoděje při Filozofické fakultě Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře, který zastupoval PhDr. Peter Ivanič (zodpovědný řešitel), doc. Martin Hetényi a doc. Zvonko Taneski. Partnerem za Českou republiku byl Slovanský ústav AV ČR, jejž zastupovala jako zodpovědná řešitelka PhDr. Lubomíra Havlíková.
Partnerské strany se na pracovních schůzkách setkávaly jednak v prostorách Slovanského ústavu AV ČR v Praze (květen a červen 2010, září 2011), jednak na UKF v Ústavu pro výzkum kulturního dědictví Konstantina a Metoděje v Nitře (srpen a září 2010, září 2011). Vzájemné výměnné pobyty byly naplněny tvůrčí činností a odehrávaly se v milé a přátelské pracovní atmosféře.

14_2.jpg
Dražovce

Cílem první etapy projektu je vydání publikace Česko-slovenská cyrilometodějská výběrová bibliografie, zahrnující bibliografii za léta 1945–2010, a vytvoření příslušné elektronické databáze, která přispěje k hlubšímu poznání historicko-kulturních aspektů cyrilometodějského díla, jeho dědictví, tradic a vlivů nejen na českou a slovenskou společnost, ale rovněž na dějiny a kulturu celé Evropy. V dalších etapách práce na vydání a databázi kompletní česko-slovenské cyrilometodějské bibliografie budou nejen doplňovány a upřesňovány stávající údaje, ale také se prohloubí chronologické rozhraní směrem do minulosti, před rok 1945, i do současnosti. Do bibliografie budou rovněž zahrnuty práce českých a slovenských autorů, které vyšly během uplynulých staletí v zahraničí.

14_3.jpg
Kostolany pod Tribečom

Bilaterální projekt mezi Českou a Slovenskou republikou přispěl k obapolnému poznávání obou stran a k rozvoji vzájemné mezinárodní spolupráce. Vydáním výběrové česko-slovenské cyrilometodějské bibliografie přispějí obě partnerské strany k jubilejnímu, 1150. výročí příchodu cyrilometodějské mise Konstantina (Cyrila) a Metoděje na Moravu v roce 863, které oslavíme v roce 2013.
Informace o česko-slovenské spolupráci na projektu naleznete na http://www.ukm.ff.ukf.sk/?p=636.

LUBOMÍRA HAVLÍKOVÁ,
Slovanský ústav AV ČR, v. v. i.