Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

Česká hlava ocenila vědce z Botanického ústavu

V kategorii Cena ministra životního prostředí, kterou již desátým rokem uděluje projekt na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava, byli letos oceněni prof. František Pochylý a prof. Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu AV ČR za projekt Flexibilní destratifikační technologie pro řízení kvality vody ve vodních nádržích. Národní cenu vlády Česká hlava obdržel významný český kardiolog prof. Petr Widimský z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Laureati_03.jpg Laureati_03.jpg

Cena ministra životního prostředí
prof. František Pochylý a prof. Blahoslav Maršálek, Botanický ústav AV ČR
Znečištění vodních ploch sinicemi je každoroční letní problém nejen českých vodních nádrží, který veřejnost zná v podobě zákazu koupání často již začátkem léta. Sinice ve vodě produkují toxické látky, jež jsou karcinogenní, neurotoxické, snižují přirozenou produkci ryb atd. V celém světě se proto hledají technologie, které by, pokud možno bez chemikálií, dokázaly zastavit vývoj toxických sinic. Nejlepším způsobem, jak se bez chemikálií sinic zbavit, je podpořit jejich konkurenci, například okysličovat spodní vrstvy vody. Na to existuje mnoho druhů zařízení, žádné však toto okysličování není schopno zajistit tak, aby flexibilně fungovalo na většině nádrží například s hloubkou do 20 metrů. Proto i při jejich užití sinice přežívají. Řešení přinesl až projekt laureátů, který byl v reálných podmínkách odzkoušen dvě sezony na Brněnské přehradě.
Zařízení je konstruováno tak, že respektuje odlišnosti jednotlivých nádrží. Proto je teleskopické a vodu promíchává šetrně, aniž by vířilo dno, a zároveň zabraňuje sinicím cestu k hladině za světlem. Zařízení je unikátní tím, že využívá znalostí životních strategií sinic, proto svou konstrukcí podporuje růst rozsivek, což je přirozený konkurent sinic. Rozsivky rostou rychleji než sinice, a tak jim spotřebují fosfor jako jejich přirozenou potravu, takže sinicím seberou živiny.
V Brněnské přehradě je realizovaný komplex opatření, který prokázal, že cílenými opatřeními a jejich kombinací lze omezit rozvoj sinic a vrátit nádrže jejich původnímu účelu pro rekreaci, pitnou vodu nebo chov ryb. Zařízení se používá na Brněnské přehradě již dva roky a v přehradě sinice prakticky nejsou.
Oba laureáti pokračují na vývoji dalších prostředků pro nechemickou likvidaci sinic. V letošním roce bylo provozně ozkoušeno další zařízení, které na základě principu kavitace způsobí u sinic popraskání měchýřků a jejich likvidaci. Zároveň zasažené sinice vydávají signál ostatním, že nejsou vhodné podmínky pro rozmnožování. Zařízení bude na Brněnské přehradě instalováno také v příštích letech. V laboratorních podmínkách je dále úspěšně ověřen princip tzv. umělé hladiny umožňující okysličování vodní masy ve velkých hloubkách. Principy jsou autorsky chráněny a vytváří základ pro další nechemické metody omezení rozvoje toxických sinic v nádržích, které jsou využitelné celosvětově, protože sinice jsou problém téměř globální.
 

Více čtěte na www.ceskahlava.cz

 

21 Nov 2011