Z monitoringu tisku

Při jmenování rady pro vědu Nečas porušil zákon

Kdo se mýlí v neutrinech, která jsou rychlejší než světlo?

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2009  > říjen  > Obálka

Nové knihy

CESTA ŽIVOTA (PATH OF LIFE)
Rabi Jehuda Leva Ben Becalel, kol. 1525–1609

Na 18. den měsíce elul roku 5769 ži­dov­ského kalendáře – 7. září 2009 kalen­dáře občanského – připadá 400. výročí úmrtí nej­většího židovského nábožen­ského mys­­lite­le, který kdy působil v Pra­ze, zva­ného Maharal nebo také rabi Loew či Löw. Židovské muzeum v Praze uspo­řádalo při této příležitosti výstavu Cesta života v pros­torách Císařské konírny Praž­ské­ho hradu. Zároveň vydalo tuto knihu, zasvě­cenou odkazu jedinečné osob­nosti spojo­vané mj. s legendou o Golemovi.
Putík, A., Academia, Židovské muzeum v Praze, Praha 2009. Vydání 1.
CESTA ŽIVOTA (PATH OF LIFE) CESTA ŽIVOTA (PATH OF LIFE)

SOUSTRUŽNÍCI LIDSKÝCH DUŠÍ
Lidové knihovny a jejich cenzura na počátku padesátých let 20. století (s edicí seznamů zakázaných knih)

Kniha mapuje pokus o ovládnutí, radi­kální proměnu a mocenské využití veřej­ných knihoven, k němuž došlo v Česko­slovensku v období stalinismu. Úvodní výklad zachycuje hlavní formu následné cenzury v komunistickém Českosloven­sku: popisuje cenzuru lidových knihoven, ukazuje, jaké typy literatury byly z kniho­ven vyřazovány, hledá příčiny tohoto zá­ka­zu. Další část sleduje pokusy knihov­níků ovlivňovat či řídit soudobé čtenářství, a tak vychovávat nového čtenáře.
Šámal, P., edice Šťastné zítřky, Acade­mia, Praha 2009. Vydání 1.
SOUSTRUŽNÍCI LIDSKÝCH DUŠÍ

VĚDA MISTRA LEONARDA
Pohled do mysli velkého renesančního génia
Autor pojednává o vědecké metodě a úspěších velkého génia renesance Leo­narda da Vinci a hodnotí je z pohledu současného vědeckého myšlení. Zjišťuje, že jeho věda je uceleným souborem zna­lostí a že jí nemůžeme porozumět, nepo­rozumíme-li i jeho umění, a naopak jeho umění nelze porozumět bez pochopení jeho vědecké práce.
Capra, F., edice Galileo, Academia, Praha 2009. Vydání 1.
VĚDA MISTRA LEONARDA

HOLUBÍ PLEMENA A JEJICH CHOV
Mnohotvárnost plemen domácky chovaných holubů je tak pestrá, že i věda byla zpočátku nerozhodná, pocházejí-li domácí holubi od různých druhů volně žijících holubů, nebo byli všichni vyšlechtěni jen z druhu jediného. Zoologičtí badatelé, především Charles Darwin, velký chovatel a pozorovatel holubů, prokázali, že všichni u nás chovaní holubi pocházejí jen z jednoho druhu columbia livia (holub skalní).
Mrštík, V., edice Pohledy do historie, Nakladatelství Václav Tichý, Praha 2009. Vydání 1.
HOLUBÍ PLEMENA A JEJICH CHOV

GLOBALIZACE, DEMOKRACIE A TERORISMUS
Sbírka studií historika Erica Hobs­baw­ma se zabývá především politickými té­maty. Zaměřuje se na pět palčivých oblastí současného světa: na obecné rysy otázky války a míru v 21. století, minulost a bu­doucnost světových impérií, povahu a mě­nící se kontext nacionalismu, vyhlídky li­be­rální demokracie a konečně na otázku politického násilí a terorismu.
Hobsbawm, E., edice 21. století, Academia, Praha 2009. Vydání 1.
GLOBALIZACE, DEMOKRACIE A TERORISMUS