Z monitoringu tisku

Při jmenování rady pro vědu Nečas porušil zákon

Kdo se mýlí v neutrinech, která jsou rychlejší než světlo?

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2011  > září  > Popularizace

Nové popularizační projekty

Středisko společných činností AV ČR přispívá v letošním roce k rozvoji popularizace vědy a prezentaci Akademie věd vedle jiných aktivit také dvěma novými projekty. V rámci základní myšlenky výstavy Věda pro život, která je shodná s většinou aktivit týkajících se komunikace s veřejností v roce 2011, vznikly projekty webové prezentace Věda pro život.cz a soutěžní přehlídky popularizace vědy SCIAP.

20_1.jpg

Projekty svým rozsahem i formou přinášejí nový pohled na dosavadní popularizační aktivity a jejich cílem je především upoutat pozornost médií, vzbudit aktivní zájem laické i odborné veřejnosti; získat pro spolupráci na popularizaci vědy více vědeckých institucí; vytvořit prostor pro větší zájem sponzorů a partnerů; Akademii věd prezentovat jako lídra v popularizaci vědy.
Smyslem projektu Věda pro život.cz, který Odbor popularizace vědy a marketingu SSČ AV ČR zahájí v říjnu tohoto roku, je vytvořit svébytnou platformu pro popularizaci vědy a medializaci jejích dílčích aktivit. Základ tvoří webový portál „Věda pro život“, který umožní dobrou orientaci laické veřejnosti v tematických oblastech, zvýší zájem o vědu a bude prezentovat výsledky vědecké práce již zainteresovaným či potenciálně zainteresovaným subjektům z oblasti obchodní, výrobní i státní správy. Kromě nových popularizačních aktivit lze prostřednictvím webu prezentovat aktivity již minulé – ať ve formě videa, audia, TV, tzv. eventů apod. Web bude mít i svou informační či navigační hodnotu, protože uživatelům umožní orientaci v historii a současnosti vědy v České republice a zpřístupní populárně-vědecké pořady či články z archivů spolupracujících médií. Autoři projektu také využijí sociální sítě a virálního efektu šíření jednotlivých výstupů popularizace vědy.

20_2.jpg

Cílem Soutěžní přehlídky popularizace vědy SCIAP, která se uskuteční v listopadu až prosinci letošního roku, je vyhodnotit nejúspěšnější popularizační aktivity realizované na území ČR nebo v českém jazyce týkající se vědy a prezentace AV ČR. Soutěž je otevřena všem subjektům, které se vědou zabývají. Mezi ně patří např. science centra, vědecké ústavy, vysoké školy, občanská sdružení. Jednotlivé projekty a prezentace by měly být schopny ovlivnit a oslovit všechny smysly lidského vnímání. Pro formáty neplatí žádná omezení.
• Soutěžní kategorie: expozice, periodikum, audio- či videovizuální pořad, internet, ostatní;
• Kritéria hodnocení: originalita – kreativita, tvůrčí přístup (do 25 %); sdělnost – schopnost přenést poselství (do 40 %); efekt – jak byl projekt úspěšný, skutečný dopad na veřejnost (do 25 %); další, předem nedefinovaná atraktivita (do 10 %).

LEOŠ KOPECKÝ,
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.