Z monitoringu tisku

Při jmenování rady pro vědu Nečas porušil zákon

Kdo se mýlí v neutrinech, která jsou rychlejší než světlo?

EK schválila dotaci 2,3 miliardy korun na vědecké centrum BIOCEV


Věda na rozhlasových vlnách
 Ze světa vědy na Vltavě
 Leonardo slouží vědě

SAYING IT ...ON PAPER knižně

V listopadu vychází knížka anglických esejů bývalého oblíbeného lektora a zkušeného editora vědeckých textů Richarda Haase. Knížka má nejen klasickou tištěnou podobu, ale také elektronickou verzi. K vydání v Ústavu pro jazyk český ji připravil Akademický bulletin a k dostání bude v knihkupectví Academia.

richard_mensi.jpg

 

Akademický bulletin vstoupil do věku dospělosti

Get the Flash Player to see this player.


 

Abicko  > 2010en  > 03

Aktuality

2.12.2011 SCIAP 2011

Mimořádný ohlas zaznamenal první ročník Soutěžní přehlídky popularizace vědy SCIAP 2011, kterou Středisko společných činností AV ČR připravilo s cílem ocenit nejúspěšnější popularizační aktivity týkající se vědy a prezentace Akademie věd. Do prvního ročníku se přihlásilo více než padesát projektů od 35 soutěžících, z nichž 12 pocházelo přímo z AV ČR. Soutěže se v pěti kategoriích zúčastnili např. science centra, vědecké ústavy, vysoké školy či občanská sdružení. Vyhlášení výsledku hostila 1. prosince 2011 za přítomnosti ředitele SSČ AV ČR Jiřího Malého Lannova vila v pražské Bubenči.

  2.12.2011 Prohlášení Předsednictva České konference rektorů

Předsednictvo České konference rektorů (ČKR) vydalo na svém 113. zasedání, které se konalo 1. prosince 2011 v Hradci Králové péčí Univerzity Hradec Králové, prohlášení se dvěma přílohami (Stanovisko a připomínky České konference rektorů k „Věcnému záměru zákona o vysokých školách a Stanovisko České konference rektorů k „Věcnému záměru zákona o finanční pomoci studentům).

  1.12.2011 Pražské vysoké školy nedosáhnou na dotace z EU

Letos již pátému ročníku Scientia Pragensis – Dnu vědy, na kterém v pátek 2. prosince pět pražských vysokých škol představí populárně-naučnou formou nejnovější informace ze světa vědy, tradičně předcházela tisková konference. Představitelé České zemědělské univerzity, Vysoké školy ekonomické, Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické na ní diskutovali nejen o vědě a výzkumu v Praze, ale také o návrhu nového vysokoškolského zákona.

  1.12.2011 Český robot Advee zahajuje festival robotů v Londýně

„Dobrý den, jmenuju se Advee a tímto Vás vítám na tiskové konferenci k festivalu robotů RobotvilleEU v Muzeu vědy v Londýně…“, právě takto, ačkoliv anglicky, zahájí český robot Advee mezinárodní festival robotů, který ve spolupráci s muzeem připravilo České centrum Londýn spolu s ostatními kulturními instituty sídlícími v Londýně. Festival plný přednášek, workshopů, diskusí s kurátory, uměleckých instalací a multimediálních projektů začíná 1. prosince a potrvá do 4. prosince 2011 v londýnském Muzeu vědy.

  30.11.2011 Vláda jmenovala novou Radu pro výzkum, vývoj a inovace

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) je opět kompletní, ministři odsouhlasili jmenování jejích 16 členů.

  29.11.2011 Zámecký Mikuláš

Zámek Liblice zve na bohatý mikulášský program – Mikuláš s čertem a divadlo pro děti, který se koná 3. prosince od 16:00 hod. Zároveň se ve dnech od 2. do 4. prosince na zámku podávají Zámecké zvěřinové hody.

  29.11.2011 Setkání SVU

Pražská skupina Společnosti pro vědy a umění Vás srdečně zve 8. prosince 2011 na přednášku RNDr. Jana Králíka, CSc., Česká kvantitativní lingvistika a nejen ona, a 12. ledna 2012 na setkání s hercem Josefem Somrem. Obě akce se uskuteční od 17:00 hod. v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Vstup volný.

  28.11.2011 Medaile Ernsta Macha Karlovi Jungwirthovi

Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách převzal ve vile Lanna u příležitosti svých sedmdesátých narozenin ředitel Badatelského centra PALS – společného pracoviště Ústavu fyziky plazmatu a Fyzikálního ústavu AV ČR Ing. Karel Jungwirth, DrSc., který je mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti lineární i nelineární teorie vysokoteplotního plazmatu, fyziky výkonových elektronových a iontových svazků a výkonových systémů pro výzkum laserového plazmatu.

  25.11.2011 V soutěži Czech Top 100 se Akademický bulletin umístil na pátém místě

Sdružení CZECH TOP 100 od roku 1994 sleduje firmy České republiky a na základě objektivních měřítek a ve spolupráci s odborníky vytváří žebříčky, které vyzdvihují 100 nejlepších firem v České republice. Přispívají tak k dobrému obrazu zúčastněných společností. Stranou zájmu nezůstávají ani firemní časopisy a výroční zprávy. Akademický bulletin, oficiální periodikum Akademie věd ČR, se v 18. ročníku soutěže Czech Top 100 umístil v kategorii Firemní časopisy – pro zaměstnance na pátém místě. Jako první se umístil magazín ČEZ News. Kompletní výsledky i výsledkovou listinu výročních zpráv České republiky za rok 2010 naleznete zde.

  25.11.2011 Poděkování akademickým zaměstnancům

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš poděkoval 23. listopadu 2011 za dlouholetou a obětavou práci pro akademické ústavy dvanácti pracovníkům, kteří přispěli k úspěšné činnosti svých domovských pracovišť. „Bez vaší práce by věda v Akademii věd nemohla fungovat,“ vyzdvihl prof. Drahoš. Děkovné listy převzali za přítomnosti členů Akademické rady a zástupců domovských pracovišť v budově Akademie věd ČR následující zaměstnanci: Hana Ceplechová, Ing. Pavel Řezba (ASÚ AV ČR); Ing. Uljana Blažková, Zuzana Fialová, Hana Strusková (BÚ AV ČR); Ing. Emil Šípek, CSc., Jiří Dvořák, prom. fyz., Stanislav Fešar (FZÚ); Jaroslava Koucká, Marie Petrová (FGÚ); Ing. Jaroslava Skřivanová, CSc., Olga Martišová (KAV).

  23.11.2011 Podvečery Evropského kulturního klubu

Evropský kulturní klub spolu s Radou českých vědeckých společností zvou na 177. podvečer, který se uskuteční ve čtvrtek 1. prosince 2011 na téma Přírodní a technické vědy na vysokých školách v období Třetí říše a na 178. podvečer ve čtvrtek 5. ledna 2012 na téma Stav občanské společnosti a její dopad na korupci a prosperitu naší země „Dosáhneme renesance hodnot podnikatelské obce. Nestačí jen tiše nekrást, musíte nekrást nahlas.“ Obě přednášky se konají v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hodin.

  22.11.2011 České knihovny ve víru dějin

Učená společnost ČR si Vás dovoluje srdečně pozvat na přednášku, kterou pronese prof. Ivan Hlaváček (Katedra pomocných věd historických a archivního studia FF UK) na téma České knihovny ve víru dějin. Přednáška se koná dnes 22. 11. od 15.00 hod. v mistnosti 206 budovy AV ČR. Uvede ji a diskusi bude řídit prof. František Šmahel (Centrum medievistických studií AV a UK).

  22.11.2011 Prohlášení Předsednictva České konference rektorů

Předsednictvo České konference rektorů (ČKR) vydalo na svém zasedání 16. listopadu 2011 prohlášení, které bude zasláno mj. předsedovi Vlády ČR Petru Nečasovi a ministru školství, mládeže a tělovýchovy Josefu Dobešovi.

  21.11.2011 Česká hlava ocenila vědce z Botanického ústavu

V kategorii Cena ministra životního prostředí, kterou již desátým rokem uděluje projekt na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava, byli letos oceněni prof. František Pochylý a prof. Blahoslav Maršálek z Botanického ústavu AV ČR za projekt Flexibilní destratifikační technologie pro řízení kvality vody ve vodních nádržích. Národní cenu vlády Česká hlava obdržel významný český kardiolog prof. Petr Widimský z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

  18.11.2011 Medaili Josefa Hávky obdržel prof. František Vyskočil

V rámci oslav výročí Sametové revoluce se 16. listopadu 2011 na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic uskutečnilo slavnostní předání Medailí Josefa Hlávky, Ceny Josefa Hlávky a tzv. „trvalých legátů“ Josefa Hlávky. Na návrh předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše udělilo Nadání medaili jednomu z nejvýznamnějších českých neurofyziologů prof. Františkovi Vyskočilovi, který dlouhodobě působí ve Fyziologickém ústavu AV ČR a na Přírodovědecké fakultě UK.

  16.11.2011 Soutěž o nejlepší business plán v oblasti biotechnologií

Projektům z oblasti life sciences se opět otevírá možnost zapojit se do mezinárodní soutěže Best of Biotech, kterou organizuje iniciativa Life Science Austria. Soutěž s tradicí od roku 2000 přináší nadaným biochemikům, molekulárním biologům, bioinformatikům a dalším příznivcům biotechnologií, kteří chtějí na svém projektu založit podnikání, příležitost koncipovat svůj podnikatelský záměr na profesionální úrovni a ověřit si jeho reálný potenciál před odbornou porotou. Kontaktním místem pro české projekty je Jihomoravské inovační centrum, které zájemcům zároveň nabídne odborné konzultace jejich podnikatelských záměrů, se kterými se chtějí do soutěže Best of Biotech přihlásit.

  15.11.2011 Ústavní seminář ve Fyzikálním ústavu

Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář Příliš rychlá neutrina? ve středu 7. prosince 2011 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd v Cukrovarnické.

  15.11.2011 Úspěch televizního studia Střediska společných činností AV ČR

Na 15. ročníku filmové přehlídky českých a slovenských televizních studií Kafka 2011 získalo studio odboru audiovizuálních technologií SSČ Akademie věd ČR ocenění za svůj dokument Setkání. Mezi dokumenty byl tento film autorky Martiny Spurné odbornou porotou vysoce hodnocen a umístil se na stříbrném 2. místě

  11.11.2011 Nová kancelář ERC v budově Akademie věd

Ve druhém patře budovy Akademie věd na Národní třídě se 10. listopadu konalo slavnostní otevření kanceláře místopředsedy Evropské výzkumné rady (ERC) prof. Pavla Exnera, který při této příležitosti vystoupil s přednáškou zaměřenou na zaostávání nových členských zemí v této nejprestižnější evropské vědecké soutěži. Vědecká výzkumná rada je první grantovou agenturou působící na starém kontinentu bez ohledu na hranice států a od doby, kdy zahájila činnost udělením prvních startovních grantů následovaných granty „pokročilými“, rozdělila již přes čtyři miliardy eur. Více o činnosti Evropské výzkumné rady se dočtete v rozhovoru s prof. Pavlem Exnerem v listopadovém čísle Akademického bulletinu.

  9.11.2011 Medaile Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy

Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy v roce 2011 převzali 8. listopadu z rukou předsedy Akademie věd ČR vědecká pracovnice Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR Ing. Květoslava Stejskalová, CSc., Ing. Dana Sephtonová, PhDr., která se věnuje popularizaci v British Council ČR, a PhDr. Veronika Kratochvílová, jež přispěla zásadním způsobem k profesionalizaci celé oblasti propagace výsledků vědy získaných v Akademii věd České republiky.

 

archiv aktualit