Primární ohnisko
Součástí výbavy primárního ohniska je kazeta pro přímou fotografii nebo spektrograf s disperzemi od 33 do 400 angstromů na milimetr. Fotografický systém lze doplnit tříčočkovým korekčním systémem, který koriguje vadu vznikající zpracováním mimoosových paprsků hlavním parabolickým zrcadlem. Fotografuje se na desky o rozměrech 59 x 59 mm, před které lze umístit filtry. Zorné pole dosažitelné v primárním ohnisku je 21'45'' x 21'45''.
Primární spektrograf se skládá z kolimátoru, mřížky a Schmidtovy kamery. Kolimátor má průměr 75 mm a ohniskovou dálku 337 mm. Ve výbavě primárního spektrografu jsou dvě mřížky, každá má rozměr 80 x 110 mm a 650 vrypů na milimetr. První se používá v prvním, druhá ve druhém a třetím řádu. K zobrazení spekter se dají použít tři Schmidtovy kamery. Všechny mají průměr korekční desky 125 mm. První má ohniskovou dálku 150 mm a spektrum má disperze od 33 do 100 angstromů na milimetr. Druhá kamera má ohniskovou dálku 75 mm a spektrum dosahuje disperzí od 67 do 200 anstromů na milimetr. Ohnisková dálka třetí kamery je 45 mm a disperze spektra jsou od 133 do 400 angstromů na milimetr. Tato třetí, tak zvaná pevná Schmidtova kamera, má vyrovnávací čočku pro vyrovnání ohniskové plochy do roviny. Deska, na kterou se exponuje spektrum, se přikládá přímo k čočce. K odstranění vzduchové vrstvy mezi deskou a čočkou se používá tenký olejový film. Desky pro exponování spekter mají rozměr 11 x 50 mm.
K dosažení primárního ohniska slouží lávka upevněná na vnitřní stěně kopule. Může dosáhnout výšky až 13 metrů nad podlahou kopule. Z lávky se dalekohled pointuje a zaostřuje. K tomu slouží malý pomocný dalekohled na horní hraně tubusu.
Čtyřramenný pavouk v primárním ohnisku

ohnisko. Ve spodní části tubusu je vidět rovinné zrcadlo, které
odvádí světelný svazek z tubusu.
Zařízení primárního ohniska nese čtyřramenný pavouk upevněný na horním konci tubusu Na obrázku je snímek čtyřramenného pavouku v uspořádání pro coudé ohnisko.
Obraz se zaostřuje pohybem výtahu. Ten drží ve dvou prstencových objímkách, v každé z nich jsou čtyři ložiska. Po nich se výtah pohybuje podél optické osy dalekohledu. Celkový rozsah pohybu je asi 5 cm.


Pomocný dalekohled pro primární ohnisko
Pomocný dalekohled pro primární ohnisko se používá k navádění objektu do středu zorného pole dvoumetrového dalekohledu a k zaostřování. Je upevněn na okraji pátého dílu tubusu. Objektiv má aktivní průměr 75 mm a ohniskovou vzdálenost 386 mm.
Při sledování objektu se před primární ohnisko přiklopí rovinné zrcátko, které navede obraz objektu do tohoto pomocného dalekohledu. Potom se zrcátko odklopí a světelný paprsek začne procházet do ohniska. Výklopné zrcátko je součástí zařízení primárního ohniska. Jako příklad uvádíme jeho umístění v primárním spektrografu.
![]() Optické schéma pomocného refraktoru pro primární ohnisko (údaje jsou v milimetrech).
| |
![]() Schéma primárního spektrografu. Čárkovaně je vyznačena dráha paprsků při
pozorování pomocným pointačním refraktorem. |
![]() Upevnění pomocného refraktoru pro primární ohnisko.
|
![]() Fotografie primárního spektrografu.
|