CZ EN

AsÚ AVČR, v.v.i. ONDŘEJOV
Dvoumetrový dalekohled


Ondřejovská hvězdárna Ostatní dalekohledy Opravy a modernizace Optika   Zrcadlo Mechanika   Motáž a pohyb dal.   Inkrementální čidlo   Schéma hodinové osy   Schéma tlakové nádoby   Schéma spojky, brzdy   Tubus, Pointery Přístroje   Primární ohnisko   Cassegrainovo oh.   Coudé   OES   Parametry spektrografu   Kráječ obrazu   Reticon a CCD   Devarowa nádoba   HEROS Ostatní   Změna konfigurace   Montáže pro reflektory   Zrcadlové dalekohledy   Lávka Pořizování spekter Systém   Ovládání   Schéma mon. masteru   Tastr   AOSCL Manuály   Implot   CCD 700   CCD 400   Skriptování   Kamera 1000   OES   TPoint 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 V tisku Vše  Služby  Meteo  OPSO  Pracovní řád  Vypalování  Tisknutí  Hodiny

Ovládací systém dalekohledu

Ovládací systém dalekohledu slouží k řízení dalekohledu a přístrojů. Je implementovaný na dvojici počítačů umístěných ve velínu kopule. První z počítačů se označuje jako Master (pán, nadřízený) a druhý jako Slave (otrok, podřízený). Řídící systém se skládá ze dvou jednotek proto, aby se zajistilo provádění řídících příkazů v reálném čase -- o funkcích Masteru a Slavu viz. dále. K Masteru jsou připojeny dva terminály.První je v coudé místnosti a druhý je implementovaný na Laptopu v lávce. Charakteristika jednotlivých počítačů je shrnuta v tabulce:

PočítačProcesorPaměť RAMTaktovací frekvence
MasterIntel Pentium II64 MB150 MHz
Slave4868 MB100 MHz
Terminal coudéPentium-S32 MB120 MHz
Laptop (lávka)AMD-X512 MB133 MHz
Charakteristika počítačů pro ovládání dalekohledu

Počítače pracují v operačním systému QNX, což je "realtimový" systém pro průmyslové využití UNIXového typu. QNX má na uživatelské procesy okamžitou odezvu. Naproti tomu UNIX se k řízení dalekohledu nedá použít, protože uživatelské procesy mají nižší prioritu než systémové a proto odezva na uživatelský proces může mít určité zpoždění. Master a Slave jsou spojeny sítí ArcNet, terminal v coude je připojen sítí EtherNet. Master obsahuje druhou síťovou kartu pro napojení na Internet.

Master komunikuje s uživatelem a slouží tak pozorovatelům k ovládání dalekohledu. Přes grafické rozhraní X-Windows zobrazuje všechny údaje, které pozorovatel potřebuje k práci s dalekohledem a interaktivně umožňuje jeho ovládání. Ovládací menu lze rozdělit na dvě skupiny. První část menu je pasivní, zobrazuje údaje potřebné k řízení dalekohledu a pozorování. Druhá část je aktivní a umožňuje pozorovateli vlastní ovládání (příkazový řádek a tlačítka aktivovatelné myší).

Master ovládá systémové operace.Provádí všechny výpočty, povelování a kontrolu Slavu (cílové souřadnice, kam má dalekohled najet, transformuje do interních "zdrojových" souřadnic, hlídá, zda dalekohled míří do štěrbiny a zda není skloněný příliš nízko k obzoru apod.). V případě kolize systému zastavuje všechny pohyby. K Masterovi je připojen přijímač (DCF 77) časových signálů z vysílače Maiflingen v Německu. Synchronizaci času lze provádět v různých intervalech, nejkratší možný interval je jedna minuta.

Slave komunikuje s hardwarem a vykonává příkazy a přímo ovládá pohyby dalekohledu podle pokynů Masteru. Na jeho vstupně výstupní kartu je připojeno 64 digitálních dvojhodnotových vstupů (informace o limitách poloh, tlak oleje, napětí na elektromotorech, zpětné vazby od stykačů a jističů atd.), 6 analogových čidel (jsou napojeny na měřidla teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu vně kopule a uvnitř) a panely ručního ovládání. K co nejpřesnějšímu nastavení polohy dalekohledu s minimálními energetickými nároky se používají procesory DSP firmy PMD. V případě hardwarové kolize Slave autonomne, nezávisle na Masterovi, zastavuje všechny pohyby.