Centrum orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.

Pro studenty

Pracoviště Orální historie – Soudobých dějin (Pracoviště OH-SD) Fakulty humanitních studií UK v Praze bylo založeno v roce 2008 jako dvouleté navazující magisterské studium v rámci programu Humanitní studia. Toto pracoviště souvisle navazuje na předeslou přednáškovou a pedagogickou praxi svého zakladatele, prof. Miroslava Vaňka, na různých univerzitách a na vysokých školách u nás i v zahraničí.

Obor je v českém prostředí unikátní a v současné době jako jediný v republice nabízí komplexní studium soudobých dějin a orální historie. Cílem Pracoviště je realizovat výuku a výzkum v obou oblastech na úrovni srovnatelné s mezinárodními trendy na podobných univerzitních a vědeckých pracovištích ve světě. Pracoviště úzce spolupracuje s Centrem orální historie ÚSD AV ČR a s dalšími národními a mezinárodními institucemi zabývajícími se výzkumem nedávné minulosti, stejně jako s archivy, institucemi z neziskového sektoru a nadacemi.

V rámci dvouletého studia má student Pracoviště Orální historie – Soudobých dějin možnost intenzivně se věnovat prohlubování vědomostí o evropské a světové nedávné minulosti. Navíc se prostřednictvím orální historie dokáže „ponořit“ do hloubkového studia oblasti lidské zkušenosti v dějinách, které mj. vedou k systematickému poznávání dobových souvislostí a důsledků, které minulost zanechává v přítomnosti. Studium je koncipováno interdisciplinárně a klade velký důraz na propojování vědeckých a výzkumných postupů napříč humanitními a sociálními disciplínami.

Kurzy Pracoviště jsou otevřené studujícím v oboru Orální historie – Soudobé dějiny, stejně jako studentům magisterských a bakalářských oborů FHS UK a dalších fakult. Součástí Pracoviště je technicky vybavená Laboratoř a Archiv, v němž se shromažďují studentské a projektové prameny a další dokumenty.

Přijímací zkouška na obor Orální historie – Soudobé dějiny se skládá z jazykové zkoušky a z písemného testu z požadované literatury.

Podoba písemné přijímací zkoušky:
1. Zkouška z anglického jazyka (podrobnosti níže);
2. Oborový písemný test: celkem pět otázek – jedna otázka z každé knihy.

K přijímací zkoušce přinést:
1. občanský průkaz;
2. písemné uvedení motivace ke studiu (v rámci přijímacího řízení není hodnoceno).

Kritéria hodnocení:
Podmínky přijetí ke studiu splní každý uchazeč či uchazečka, jež získá alespoň jeden bod v každé části přijímací zkoušky, přijati budou uchazeči a uchazečky s nejlepším výsledkem. Ze zkoušky z anglického jazyka lze získat maximálně 5 bodů, z písemných odpovědí na otázky z předepsané četby lze také získat maximálně 5 bodů, do celkového maximálního počtu 10 bodů.

Zkouška z anglického jazyka:
Pro některé části jazykové zkoušky je dovoleno používat jazykový slovník (nikoli však elektronické pomůcky), a to dle pokynů zkoušejících. Zkouška trvá 60 minut a skládá se ze dvou částí:
1. porozumění odbornému textu
2. písemný test z praktické angličtiny zaměřený na běžné gramatické jevy

Jazykovou zkoušku nemusí absolvovat ti uchazeči, kteří při jazykovém zaměření (bázovém jazyku) AJ nebo NJ v rámci povinných zkoušek studia bakalářského oboru Studium humanitní vzdělanosti na FHS UK složili zkoušku Ověření jazykové kompetence (OJAK), dále pak uchazeči, kteří včas předloží certifikáty UCLES, CAE, CPE nebo TOEFL (s výsledkem 80% a lepší), jež nejsou starší než 2 roky. Jiné certifikáty, zkoušky a jiná osvědčení nelze uznat. Budete-li chtít uplatňovat nárok na uznání výše uvedených certifikátů (vyjma zkoušky OJAK), pošlete, prosím, kopii dokladu o jejich složení nejpozději do 31. 3. 2012 na adresu: Mgr. Kateřina Svítilová, Sekretariát magisterských studií FHS UK, Husníkova 2075, Praha 13. Na později zaslané doklady již nebude brán zřetel.

Podmínky přijetí

Podmínkou přijetí je ukončené bakalářské (příp. magisterské) studium v některém z příbuzných oborů nejpozději do 27. 9. 2012. Podmínky přijetí ke studiu splní každý uchazeč, jehož bodový zisk v žádné části přijímací zkoušky nebude nulový, přijati budou uchazeči s nejvyšším počtem získaných bodů.

Doporučená literatura

1. VANĚK, M. – MÜCKE, P. – PELIKÁNOVÁ, H.: Naslouchat hlasům paměti: Teoretické a praktické aspekty orální historie. Praha: ÚSD AV ČR, 2007.
2. JOHNSON, P.: Dějiny 20. století. Praha: Rozmluvy, 2008.
3. CUHRA, J. a kol.: České země v evropských dějinách IV., od roku 1918. Praha: Paseka, 2006.
4. VANĚK, M.: Orální historie ve výzkumu soudobých dějin. Praha: ÚSD AV ČR, 2004.
5. OTÁHAL, M.: Opozice, moc a společnost 1969-1989. Praha: Maxdorf, 1994.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Joomla16 Appliance - Powered by TurnKey Linux