ÚFCH JH úspěšně buduje Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií

Dne 14. května od 13:00 hod. v Brdičkově posluchárně ÚFCH JH pořádá Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., tiskovou konferenci, na které bude zástupcům médií a ostatním pozvaným hostům představen projekt Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií a postup prací při jeho budování. Centrum je projektem, jenž propojí výzkumný potenciál řady pracovišť z oblasti základního výzkumu s pracovišti z oblasti aplikací. Po skončení konference budou mít zájemci možnost prohlédnout si prostory budovaného centra.


Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií, projekt s číslem CZ 2.16/3.1.00/21089, byl schválen usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy č. 19/62 ze dne 18. 9. 2008 k financování z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost v 1. výzvě, oblast podpory 3.1 (Rozvoj inovačního prostředí a partnerství mezi základnou výzkumu a vývoje v praxi) prioritní osy Inovace a podnikání. Budování Centra bylo zahájeno 1. 10. 2008 a jeho uvedení do provozu je plánováno na listopad 2010.

 Nanomateriály a na nich založené nanotechnologie mají stále se rozšiřující uplatnění v chemické katalýze, fotokatalýze a elektrochemii, dále jako adsorbenty, membrány, sensory, optické, samočisticí a ochranné materiály aj. Výzkum syntézy, struktury a funkčních vlastností nanomateriálů a jejich technologických aplikací, a efektivní vývojové práce v této oblasti vyžadují propojení výzkumného potenciálu a kapacity řady pracovišť, především příslušných ústavů Akademie věd ČR a vysokých škol. Pro účinný přenos výsledků jejich výzkumu do technologické praxe pak je třeba zajistit přímou vazbu mezi základním výzkumem a průmyslovými podniky. Realizace těchto cílů je úkolem nově založeného Centra pro inovace nanomateriálů a nanotechnologií.
 
Centrum bude umístěno v budově Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i., v Praze, který již řadu let značnou částí své kapacity pracuje na výzkumu nanomateriálů v rámci řady projektů EU i domácích grantových agentur. Centrum bude vybaveno výkonnou přístrojovou a výpočetní technikou pro high-tech syntézu, charakterizaci struktury a zjišťování funkčních vlastností nanomateriálů, a pro práce na jejich vývoji a možnostech technologického využití. Současně bude Centrum sloužit jako školicí a informační základna pro Ph.D. studenty, pracovníky z průmyslu i širokou veřejnost.
 
Partnery ÚFCH JH při budování a činnosti Centra jsou Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická Praha, Výzkumný ústav anorganické chemie a.s. v Ústí nad Labem a firmy Eurosupport Manufacturing Czechia, s.r.o., a ELMARCO, s. r. o.
 
Více informací o Centru naleznete na http://www.jh-inst.cas.cz/nanocentrum.

Dolejškova 2155/3, 182 23 PRAHA 8; IČ: 61388955, DIČ: CZ61388955;

TELEFON: 28658 3014, 26605 2011; FAX: 28658 2307.

e-mail: director@jh-inst.cas.cz


Kontakt:

Květa Stejskalová, referent pro publicitu projektu Centrum pro inovace

tel.: 266 053 265, 266 052 011; e-mail: kvetoslava.stejskalova@jh-inst.cas.cz

Sekretariát ÚFCH JH:
Tel.: 266 052 011, director@jh-inst.cas.cz

5.5.2009

OHLASY

Reakce na článek V medicíně a inženýrství to musí fungovat
Dr. Karel Janák,
Norwegian Institute of Public Health

Jak hodnotí vědci diskuzi Věda – Politika – Věřejnost
Prof. Rudolf Zahradník, prof. Jana Musilová, prof. Milena Bartlová, prof. Stanislav Štech

Archiv ohlasů