Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < únor > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29        

section-box-04-bg.jpg

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

Academia 

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Superlaser ELI

ELI.jpg

projekt CZECHGLOBE

Vítejte na stránkách Akademie věd České republiky,

veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
 

Bodlákem a zeleným čajem proti rakovině

12.1.2012

Čeští vědci vyvinuli nové protinádorové látky
Nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění otevírá objev českých a španělských badatelů. Tým prof. Vladimíra Křena z Mikrobiologického ústavu (MBÚ) AV ČR společně s týmem prof. Jitky Ulrichové z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a s vědci ze španělské Universidad de Málaga vyvinuli nové deriváty s antiangiogenní aktivitou na bázi silybinu ‒ látky získávané z bodláku ostropestřce mariánského (Silybum marianum).

více zde

Nanovlákna jako záchranná síť

2.2.2012

Čeští vědci usnadňují transplantace tělesných orgánů
Nanovlákna mohou být vhodnými nosiči pro jeden z hlavních imunosupresivních léků, který tlumí obrannou reakci lidského těla při transplantaci orgánů. Ukazuje to průlomová práce vědeckého týmu Ústavu molekulární genetiky Akademie ČR ve spolupráci s badateli Ústavu experimentální medicíny AV ČR, Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a firmou Elmarco. Tento zcela nový způsob aplikace cyklosporinu A při lokální léčbě může výrazně snížit posttransplantační komplikace způsobené vedlejšími účinky imunosupresiv.

více zde

Rozhlasová Třetí dimenze v AV ČR

2.2.2012

Diskusní pořad o vědě na stanici ČRo Leonardo
Jak lze objektivně hodnotit českou vědu, jaké je její postavení v globalizovaném světě, jak se daří našim badatelům doma i v zahraničí, vrátí se zpět do Česka? O těchto i dalších aktuálních otázkách spojených s vědou se v lednu debatovalo na půdě Akademie věd ČR za účasti jejího předsedy prof. Jiřího Drahoše, prof. Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a doc. Radka Špíška z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol. Záznam besedy odvysílala v pátek 27. 1. 2012 v pořadu Třetí dimenze rozhlasová stanice ČRo Leonardo – viz zde.

více zde

BIOCEV začne čerpat evropské peníze

1.2.2012

Vědecký projekt posvětilo i ministerstvo školství
Do dvou let vyroste ve Vestci u Prahy evropské centrum excelence, zaměřené na základní i aplikovaný výzkum v oblasti biomedicíny a biotechnologie. Ministr školství Josef Dobeš v úterý 31. ledna 2012 svým podpisem schválil realizaci projektu vědeckého centra BIOCEV. Týmy ze dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze a šesti ústavů Akademie věd ČR tak dostaly oficiálně zelenou k výstavbě nového vědeckého centra.

více zde

Stanovisko Akademické rady AV ČR k diskusi o věcných záměrech zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům

31.1.2012

Akademie věd ČR sleduje přípravu zásadních zákonů pro vysokoškolské vzdělávání s mimořádnou pozorností, přestože neměla možnost se na ní aktivně podílet. V průběhu minulého roku jsme několikrát doporučovali, aby se koncepce zákona o vysokých školách změnila směrem k obecnějšímu pojetí zahrnujícímu celou problematiku vysokoškolského vzdělávání. Úzké zaměření na vysoké školy brání plnému využití značného vzdělávacího potenciálu Akademie věd.

více zde

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš v pořadu Tobogan

23.1.2012

Jako poklonu všem českým vědcům koncipoval aktuální díl pořadu Tobogan Českého rozhlasu 2-Praha moderátor Aleš Cibulka. Mezi jeho hosty v pražském Divadle U Hasičů, odkud se Tobogan každou sobotu dopoledne vysílá, zaujali 21. ledna 2012 čestné místo předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš, vedoucí Laboratoře chemické robotiky VŠCHT doc. František Štěpánek a držitel České hlavy z roku 2006 za popularizaci vědy Mgr. Vladimír Kořen.

 

Audiozáznam pořadu zde.

více zde

Syndrom bílého nosu: Pomohou čeští netopýři americkým?

20.1.2012

Článek českých vědců v Journal of Wildlife Diseases
Vědci z moravských pracovišť prokázali, že netopýři u nás trpí syndromem bílého nosu ‒ plísňovým onemocněním, které v Severní Americe ohrožuje ekosystém. V Česku i v dalších oblastech Evropy však netopýři s tímto syndromem umírají jen velice zřídka a onemocnění dosud nezpůsobilo pokles množství jejich populací. Odhalení příčiny „evropské imunity“ by mohlo severoamerické netopýry zachránit a odvrátit i narušení biologické rovnováhy v této části světa.

více zde

Řízená termojaderná fúze pro každého

19.1.2012

Nejen studentům, ale ‒ jak už sám název napovídá ‒ celé široké veřejnosti je určena kniha „Řízená termojaderná fúze pro každého“. U příležitosti 50. výročí svého založení ji vydal Ústav fyziky plazmatu AV ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ. Křest publikace za účasti autorů ‒ Ing. Milana Řípy, CSc., RNDr. Jana Mlynáře, Ph.D., Mgr. Vladimíra Weinzettla, Ph.D., a Ing. Františka Žáčka ‒ se konal ve čtvrtek 19. 1. 2012 v sídle Akademie věd ČR v Praze. Kmotry knihy se stali místopředsedkyně Senátu PČR PaedDr. Alena Gajdůšková a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.

více zde

Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci mezi AV ČR a ČRo

19.1.2012

Předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., a generální ředitel Českého rozhlasu Mgr. art. Peter Duhan vyhlásili Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci mezi oběma institucemi. Má stimulovat rozvoj vzdělávacích programů ČRo s využitím nejnovějších vědeckých výsledků dostupných v ústavech AV ČR. Vznik užších všestranných vazeb mezi AV ČR a ČRo podpoří rozvoj vědomostní společnosti. Obě strany jsou připraveny rozvíjet veškeré formy spolupráce vedoucí ku prospěchu české kultury, vědy a výzkumu.

více zde

Jaký bude rok 2012 pro českou vědu

4.1.2012

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš v pořadu Impulsy Václava Moravce

 

Prvním letošním hostem Václava Moravce v jeho pravidelném pořadu Rádia Impuls byl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš. V exkluzivním rozhovoru pro tuto rozhlasovou stanici se Jiří Drahoš ohlíží za uplynulým rokem naší vrcholné vědecké instituce, seznamuje posluchače se současnou situací v českém výzkumu, ale i s problematikou jeho financování a nastiňuje další možný vývoj.
Přepis rozhovoru naleznete zde.
Videozáznam rozhovoru zde.

více zde

Ústav přístrojové techniky AV ČR získal významnou dotaci z EU

4.1.2012

Ústav přístrojové techniky (ÚPT) Akademie věd ČR uspěl společně s  Ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v boji o evropské peníze. Získaná dotace činí 31 milionů korun na dobu tří let. „Díky grantu se nám podařilo přivést zpět do Brna z německého Münsteru po dvanácti letech Ing. Vladislava Krzyžánka, PhD., který se věnuje elektronové mikroskopii,“ říká manažer projektu Ing. Vilém Neděla, Ph.D. z ÚPT AV ČR. Finance též poslouží k dalšímu vzdělávání vědců.

více zde

„Proměnný vesmír“ se stal prosincovou astrofotografií

4.1.2012

/sys/galerie-obrazky/news/Promenny-vesmir_Pavel-Cagas.jpg

Vítězný snímek prosincového kola České astrofotografie měsíce je tentokrát ze světa „odborné astronomie“, kterou provozují čeští astronomové-amatéři na úrovni světové špičky. Fotografie Pavla Cagaše a Václava Přibíka zachycuje hvězdné pole kolem proměnné hvězdy V 729 ze souhvězdí Orla. Během sledování této hvězdy v průběhu deseti nocí od září do listopadu 2011 bylo v zorném poli detekováno více jak 30 dosud neznámých proměnných hvězd.

více zde

Nadační fond Jaroslava Heyrovského ocenil úspěšné studenty

20.12.2011

Slavnostní předání Cen Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského(NFJH) talentovaným středoškolským studentům se konalo v pondělí 19. prosince 2011 v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského (ÚFCH JH) AV ČR v Praze. Akce se zúčastnili také pedagogové, rodinní příslušníci, představitelé vědeckých a vzdělávacích institucí a další hosté. Ceny získalo deset vítězů a vybraných laureátů českých studentských předmětových a tvůrčích soutěží (osm olympiád, dvě Středoškolské odborné činnosti SOČ), které vyhlašuje MŠMT ČR.

více zde

Více aktualit...

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast