Dunkerque 1944 – 1945. Ztráty Československé samostatné obrněné brigády během operačního nasazení ve Francii

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » Dunkerque 1944 – 1945. Ztráty Československé samostatné obrněné brigády během operačního nasazení ve Francii »

dunkerque

Zdenko Maršálek – Petr Hofman: Dunkerque 1944 – 1945. Ztráty Československé samostatné obrněné brigády během operačního nasazení ve Francii. Nakladatelství Lidové noviny, ISBN 978-80-7422-119-4, Praha 2011, 576 s., mapové přílohy, grafy, černobílé a barevné foto.

Podrobná analýza lidských ztrát Československé samostatné obrněné brigády v průběhu jejího nasazení při obléhání německé posádky francouzského přístavu Dunkerque (říjen 1944 – květen 1945) je prvním publikačním výstupem, který vychází z dlouhodobého projektu zpracování úplné databáze vojáků čs. vojenských jednotek v zahraničí a krajanů ve spojeneckých armádách za druhé světové války. Základ textu tvoří životopisné portréty padlých, zemřelých a nezvěstných příslušníků brigády, nabízející potřebnou sondu do prostředí válečného exilu. Medailonům předcházejí odborné studie, zabývající se podstatnými faktory, jež limitovaly organizaci i plány předpokládaného bojového nasazení jak československých pozemních jednotek na Západě, tak i dalších vojenských formací exilových reprezentací. Příslušné pasáže se proto věnují komparaci s polskou, belgickou, nizozemskou a norskou exilovou armádou, shodnými rysy i odlišnostmi v jejich utváření i během působení na frontě. Popsány jsou i širší strategické a operační úvahy spojeneckých velitelů, které nakonec ovlivnily nasazení brigády u Dunkerque. Další kapitoly zkoumají konkrétní bojovou činnost a její efektivitu, problematiku spojeneckých formací, podřízených v tomto prostoru čs. velení, pozornost je věnována okolnostem smrti čs. vojáků, systému pohřbívání ve frontové linii, značení hrobů a péči o ně. Zjištěné údaje umožňují předložit zajímavou statistiku, ale jsou bohatě zdokumentovány také obrazovým materiálem, dobovými snímky a dokumenty i zachycením současného stavu hrobů, hřbitovů a míst někdejších bojů.

Publikace zahajuje novou ediční řadu Paměť války, na níž se podílejí Ústav pro soudobé dějiny AV ČR Praha, Vojenský ústřední archiv-Vojenský historický archiv Praha a Československá obec legionářská.


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus

Obrazové aktuality




Ve dnech 2.-5. 6. 2011 se uskutečnil 10. ročník mezinárodního workshopu historiků a přiznivců metody orální historie na hradě Sovinci.

více...