Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i.

Ústav fyziky atmosféry (ÚFA) AV ČR byl založen 1. ledna 1964. Výzkumná aktivita v současnosti pokrývá celou atmosféru Země – od přízemní vrstvy až po meziplanetární prostor. V Akademii věd ČR se ÚFA řadí k průměrně velkým ústavům – zaměstnává přes 80 pracovníků, z nichž většina má vysokoškolské vzdělání. Ústav se člení na šest vědeckých oddělení. Sídlí v Praze 4 na Spořilově.

Oddělení meteorologie studuje metody, které mohou zpřesnit lokální předpověď meteorologických jevů (např. srážek či bouřek), a to zpracováním výstupů z modelů numerické předpovědi počasí. Dále se věnuje matematickému modelování proudění v mezní vrstvě atmosféry (což je část atmosféry nejblíže zemskému povrchu) a šíření škodlivých příměsí v atmosféře. Důležité je i studium vlivu oblačnosti a srážek na útlum elektromagnetických vln v atmosféře a interpretace měření meteorologickými radary. V posledních letech se věnuje pozornost i výzkumu příčin extrémních srážek na našem území. Součástí oddělení jsou observatoře Milešovka a Kopisty. Milešovka (837 m n.m.) je nejdéle fungující horskou meteorologickou stanicí v ČR – klimatologická pozorování se tam provádějí prakticky bez přerušení od roku 1905. Dlouhá řada pozorování je cenným zdrojem informací pro studium změn klimatu. V posledních letech se na Milešovce měří i UV-B záření a provádějí se odběry vody z mlhy. Kopisty u Mostu (240 m n.m.) leží v podkrušnohorské uhelné pánvi; na 80 m vysokém stožáru se tam automaticky měří vertikální profily větru, teploty a vlhkosti.

Oddělení klimatologie a Oddělení aeronomie se podílejí na výzkumu dvou hlavních globálních problémů v atmosféře Země, jimiž jsou dlouhodobé změny klimatu a narušení ozónové vrstvy. Pracovníci oddělení se zabývají analýzou pozorovaných změn a proměnlivosti klimatu a odhadem změn, které mohou nastat v blízké budoucnosti v důsledku zesilování skleníkového efektu; dále pak prohlubováním poznatků o ozonosféře a studiem možností předpovídat změny celkového ozónu v atmosféře. Zkoumají rovněž vlivy sluneční a geomagnetické aktivity na atmosféru a ionosféru a působení dějů v neutrální atmosféře na ionosféru. Součástí Oddělení aeronomie je ionosférická observatoř v Průhonicích.

Oddělení horní atmosféry zaměřuje svůj výzkum na fyziku kosmické plazmy (vlnové procesy, poruchy a dlouhodobé změny v ionosféře a magnetosféře) a vztahy Slunce-Země (přenos energie a hmoty ze slunečního větru do magnetosféry a ionosféry). Při tom využívá družice a družicové aparatury vlastní konstrukce. Družice řady Magion, jichž dosud kolektiv oddělení postavil a vypustil pět, patří díky své malé hmotnosti (max. 70 kg) do třídy mikrodružic. Jsou určeny ke studiu jevů v magnetosféře a ionosféře ve spojení s většími "mateřskými" družicemi a uplatnily se v řadě velkých mezinárodních vědeckých projektů. Součástí oddělení je ionosférická a telemetrická observatoř v Panské Vsi (okr. Česká Lípa), která je mj. řídící stanicí pro družice Magion.

Oddělení kosmické fyziky se věnuje modelování vlnových dějů v řídkém a horkém ionizovaném plynu v kosmickém prostoru kolem Země pomocí výkonných počítačů. Snaží se tak porozumět základním fyzikálním procesům v prostředí, kde velkoplošné děje jsou zásadně ovlivněny tím, co se děje v mnohem menším měřítku během vzájemného působení vln a částic. Cílem je popsat kvantitativně, jak se energie slunečního větru přenáší do atmosféry.

Pracovníci Ústavu fyziky atmosféry vyučují na Univerzitě Karlově (Praha), ČVUT (Praha), Masarykově univerzitě (Brno) a Univerzitě Pardubice. Podílejí se rovněž na postgraduální výchově.

Ústav koordinuje a pořádá různá mezinárodní vědecká setkání a sympozia. Dále spolupracuje s mnoha domácími a zahraničními ústavy, univerzitami a agenturami, podílí se na výuce specialistů z rozvojových zemí a poskytuje data do světových datových sítí. Pracovníci ústavu zastávají významné funkce v mezinárodních vědeckých organizacích.

Podrobnější informace o ústavu naleznete v anglické verzi těchto stránek, v anglické dvouročence 2007–2008 a na stránkách jednotlivých oddělení.


Výroční zprávy:

Výroční zpráva ÚFA AV ČR, v.v.i. za rok 2010:

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření
Zpráva auditora

Výroční zpráva ÚFA AV ČR, v.v.i. za rok 2009:

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření
Zpráva auditora

Výroční zpráva ÚFA AV ČR, v.v.i. za rok 2008:

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření
Zpráva auditora
Hodnocení výsledků vědecké a odborné činnosti za období 2005-07

Výroční zpráva ÚFA AV ČR, v.v.i. za rok 2007:

Výroční zpráva o činnosti a hospodaření
Zpráva auditora

Roční zpráva ÚFA AV ČR za rok 2006

Roční zpráva ÚFA AV ČR za rok 2005


Kontaktní adresa: Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i.
Boční II 1401
141 31 Praha 4
tel: 272 764 336
fax: 272 763 745
http://www.ufa.cas.cz
e-mail: ufa@ufa.cas.cz

Zpět na domovskou stránku