Academia 

Video pro média

 

Get the Flash Player to see this player.

 

Nastane 21. 12. 2012 opravdu konec světa?

  

Další videa

OAT audiovizualni studio

Foto pro média

Videovizitka AV ČR

Superlaser ELI

ELI

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

projekt CZECHGLOBE

Otevřená věda

otevrena.jpg

Vybrané zprávy

Václav Pačes: Naši vědci už odcházejí za hranice

V pořadu Interview ČT24 Václav Pačes uvedl: "Na vědu a výzkum se rozpočet nekrátí. Krátí se specificky Akademii na základě naprosto skandálních kritérií. Akademie věd je naopak připravena se v této době vzdát peněz. Jsme v ekonomické recesi, máme tady povodně. To jsou samozřejmě priority, kam musí peníze přijít. Nám nejde o to, abychom si navyšovali rozpočet nebo aby se nám peníze nebraly."

více zde

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu požaduje zachování institucionální podpory Akademie věd na úrovni roku 2009

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu doporučuje Poslanecké sněmovně ČR požádat vládu ČR o zachování institucionální podpory Akademie věd ČR ve výhledu rozpočtu na rok 2011 - 2012 na úrovni roku 2009.

více zde

Jiří Rákosník: Jak „umleli“ návrh rozpočtu na výzkum a vývoj

Opravdu se neděje nic dramatického? Stovky vědců, kteří v důsledku institucionálního podfinancování odejdou z pracovišť Akademie věd, nenajdou práci na vysokých školách. Uplatní se snad v průmyslu, který hlasitě žádá státní podporu místo aby investoval do výzkumu? Proč tedy podniky nevytvoří pracovní místa pro výzkumníky a nenabídnou jim lepší podmínky, aby k nim přešli a pracovali podle jejich požadavků?

více zde

section-box-04-bg.jpg

Superlaser ELI

ELI

Akademický bulletin
Akademický bulletin

Časopis AV ČR, vycházející jedenáctkrát ročně přináší informace ze zákulisí Akademie věd, vědeckých objevech a významných událostech v ČR i zahraničí.

Pro ženy ve vědě
Pro ženy ve vědě

Svět potřebuje vědu a věda potřebuje ženy
5. ročník společného stipendijního programu

Otevřená věda II
Otevřená věda II

Studenti středních škol se mohou zapojit do vědeckého výzkumu.

Projekt BioCeV
Projekt BioCeV

Projekt BIOCEV se úspěšně zapojil do evropského výzkumného prostoru.

Nanovlákna jako záchranná síť

2.2.2012

Čeští vědci usnadňují transplantace orgánů
Nanovlákna mohou být vhodnými nosiči pro jeden z hlavních imunosupresivních léků, který tlumí obrannou reakci lidského těla při transplantaci orgánů. Ukazuje to průlomová práce vědeckého týmu Ústavu molekulární genetiky Akademie ČR ve spolupráci s badateli Ústavu experimentální medicíny AV ČR, Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a firmou Elmarco. Tento zcela nový způsob aplikace cyklosporinu A při lokální léčbě může výrazně snížit posttransplantační komplikace způsobené vedlejšími účinky imunosupresiv.


BIOCEV začne čerpat evropské peníze

1.2.2012

Vědecký projekt posvětilo i ministerstvo školství
Do dvou let vyroste ve Vestci u Prahy evropské centrum excelence, zaměřené na základní i aplikovaný výzkum v oblasti biomedicíny a biotechnologie. Ministr školství Josef Dobeš v úterý 31. ledna 2012 svým podpisem schválil realizaci projektu vědeckého centra BIOCEV. Týmy ze dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze a šesti ústavů Akademie věd ČR tak dostaly oficiálně zelenou k výstavbě nového vědeckého centra.

Syndrom bílého nosu: Pomohou čeští netopýři americkým?

20.1.2012

Článek českých vědců v Journal of Wildlife Diseases
Vědci z moravských pracovišť prokázali, že netopýři u nás trpí syndromem bílého nosu ‒ plísňovým onemocněním, které v Severní Americe ohrožuje ekosystém. V Česku i v dalších oblastech Evropy však netopýři s tímto syndromem umírají jen velice zřídka a onemocnění dosud nezpůsobilo pokles množství jejich populací. Odhalení příčiny „evropské imunity“ by mohlo severoamerické netopýry zachránit a odvrátit i narušení biologické rovnováhy v této části světa.


Nastane 21. 12. 2012 opravdu konec světa?

13.1.2012

Astronomové chtějí upozornit veřejnost na nesmysly spojené  s  „předpověděným“  koncem  světa  21. 12. 2012 a uvést fakta na pravou míru. Zazní informace o koncích světa v minulosti, o Mayském kalendáři, co za konec se chystá letos i otázka, zda nás ohrozí Slunce v roce 2013, tedy rok po konci světa.


Slavnostní otevření kanceláře místopředsedy ERC prof. Pavla Exnera

10.11.2011

Kancelář místopředsedy Evropské výzkumné rady (ERC) prof. Pavla Exnera byla ve čtvrtek 10. 11. 2011 slavnostně otevřena v budově Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě. Vedle zástupců AV ČR a univerzit se otevření zúčastnili úspěšní žadatelé o granty ERC a též členové hodnoticích komisí ERC z České republiky. Prof. Pavel Exner při této příležitosti vystoupil s přednáškou zaměřenou na zaostávání nových členských zemí v této nejprestižnější evropské vědecké soutěži. V ní může úspěšný žadatel získat pro svůj tým až 2,5 mil. eur na pětiletý výzkumný program.

Evropská komise schválila projekt BIOCEV

4.11.2011

Česká věda bude bohatší o 2,3 miliardy Kč
 
Evropská komise schválila dotaci z evropských fondů ve výši 2,3 miliardy korun na výstavbu nového biomedicínského a biotechnologického centra BIOCEV, které do roku 2015 vyroste ve Vestci u Prahy. V Česku vznikne nejen unikátní Centrum fenogenomiky, jehož součástí bude tzv. „myší klinika“, ale také špičkové centrum pro vzdělávání mladých vědců či firemních odborníků.

Věda u nás – věda v Moravskoslezském kraji

31.10.2011

Při příležitosti zahájení vědeckého festivalu Týden vědy a techniky 2011 pořádaného Akademií věd České republiky bude ve středu 2. 11. 2011 v 15 hodin zahájena na Ústavu geoniky Akademie věd ČR výstava s názvem „Věda u nás (v Moravskoslezsku) pro Vás“. Prostřednictvím čtrnácti informačních panelů seznámí návštěvníky s nejvýznamnějšími vědecko výzkumnými projekty, jejichž nositeli jsou pracoviště vysokých škol a Akademie věd v Moravskoslezském kraji. Její vznik finančně podpořil Regionální koordinátor pro Podporu technických a přírodovědných oborů v Moravskoslezském kraji. Výstavu mohou shlédnout návštěvníci dalších akcí Týdne vědy a techniky pořádaných na Ústavu geoniky AV ČR, v. v. i. až do pátku 11.11.2011.

Seminář AV ČR a Senátu PČR o problémech spolupráce mezi akademickou a komerční sférou

25.10.2011

Prof. A. Holý převezme Stříbrnou pamětní medaili Senátu
 
Společný seminář Akademie věd ČR a Senátu Parlamentu ČR na téma „Problémy spolupráce mezi akademickou a komerční sférou“ se uskuteční v pátek 4. listopadu 2011 od 10 do 15 hodin v Jednacím sále Valdštejnského paláce. V úvodu semináře, nad nímž převzal záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch, převezme Stříbrnou pamětní medaili Senátu za mimořádné zásluhy ve výzkumu a vývoji virostatik prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., dr. h. c. mult.

Týden vědy a techniky – největší vědecký festival v ČR

13.10.2011

Týden vědy a techniky – 300 akcí po celé ČR od 1. do 11. listopadu 2011

 

Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v České republice, který pořádá Akademie věd ČR spolu s partnerskými organizacemi. Letošní jedenáctý ročník se uskuteční ve dnech 1. až 11. listopadu 2011 a jeho program se rozprostře po celé České republice. Nejvíce akcí je naplánováno v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích, další se uskuteční v každém krajském městě a na mnoha dalších místech.


Česká republika má potenciál stát se středoevropským lídrem v oblasti ICT

12.10.2011

Praha, 25. 10. 2011 – Informační a komunikační technologie jsou významnou součástí ekonomiky České republiky. V poslední době roste především sektor ICT služeb, který se během několika let zařadil mezi významné obory. Rozvoji ICT se však zatím nevěnuje dostatečná pozornost, přestože by tento obor mohl být jedním z hlavních tahounů zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Podle odborníků, kteří se zúčastnili semináře Hovory s informatiky, je důležité podporovat oblast ICT především v otázkách vzdělávání, vědy a výzkumu a transferu znalostí do praxe.

Akademie věd ČR - Pro média

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast