Kalendář akcí

Dnes < 2012 >  < únor > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29        

section-box-04-bg.jpg

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Aktuality

Nanovlákna jako záchranná síť

2.2.2012

Čeští vědci usnadňují transplantace tělesných orgánů
Nanovlákna mohou být vhodnými nosiči pro jeden z hlavních imunosupresivních léků, který tlumí obrannou reakci lidského těla při transplantaci orgánů. Ukazuje to průlomová práce vědeckého týmu Ústavu molekulární genetiky Akademie ČR ve spolupráci s badateli Ústavu experimentální medicíny AV ČR, Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a firmou Elmarco. Tento zcela nový způsob aplikace cyklosporinu A při lokální léčbě může výrazně snížit posttransplantační komplikace způsobené vedlejšími účinky imunosupresiv.

Rozhlasová Třetí dimenze v AV ČR

2.2.2012

Diskusní pořad o vědě na stanici ČRo Leonardo
Jak lze objektivně hodnotit českou vědu, jaké je její postavení v globalizovaném světě, jak se daří našim badatelům doma i v zahraničí, vrátí se zpět do Česka? O těchto i dalších aktuálních otázkách spojených s vědou se v lednu debatovalo na půdě Akademie věd ČR za účasti jejího předsedy prof. Jiřího Drahoše, prof. Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a doc. Radka Špíška z Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol. Záznam besedy odvysílala v pátek 27. 1. 2012 v pořadu Třetí dimenze rozhlasová stanice ČRo Leonardo – viz zde.

BIOCEV začne čerpat evropské peníze

1.2.2012

Vědecký projekt posvětilo i ministerstvo školství
Do dvou let vyroste ve Vestci u Prahy evropské centrum excelence, zaměřené na základní i aplikovaný výzkum v oblasti biomedicíny a biotechnologie. Ministr školství Josef Dobeš v úterý 31. ledna 2012 svým podpisem schválil realizaci projektu vědeckého centra BIOCEV. Týmy ze dvou fakult Univerzity Karlovy v Praze a šesti ústavů Akademie věd ČR tak dostaly oficiálně zelenou k výstavbě nového vědeckého centra.

Stanovisko Akademické rady AV ČR k diskusi o věcných záměrech zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům

31.1.2012

Akademie věd ČR sleduje přípravu zásadních zákonů pro vysokoškolské vzdělávání s mimořádnou pozorností, přestože neměla možnost se na ní aktivně podílet. V průběhu minulého roku jsme několikrát doporučovali, aby se koncepce zákona o vysokých školách změnila směrem k obecnějšímu pojetí zahrnujícímu celou problematiku vysokoškolského vzdělávání. Úzké zaměření na vysoké školy brání plnému využití značného vzdělávacího potenciálu Akademie věd.

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš v pořadu Tobogan

23.1.2012

Jako poklonu všem českým vědcům koncipoval aktuální díl pořadu Tobogan Českého rozhlasu 2-Praha moderátor Aleš Cibulka. Mezi jeho hosty v pražském Divadle U Hasičů, odkud se Tobogan každou sobotu dopoledne vysílá, zaujali 21. ledna 2012 čestné místo předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš, vedoucí Laboratoře chemické robotiky VŠCHT doc. František Štěpánek a držitel České hlavy z roku 2006 za popularizaci vědy Mgr. Vladimír Kořen.

 

Audiozáznam pořadu zde.

Syndrom bílého nosu: Pomohou čeští netopýři americkým?

20.1.2012

Článek českých vědců v Journal of Wildlife Diseases
Vědci z moravských pracovišť prokázali, že netopýři u nás trpí syndromem bílého nosu ‒ plísňovým onemocněním, které v Severní Americe ohrožuje ekosystém. V Česku i v dalších oblastech Evropy však netopýři s tímto syndromem umírají jen velice zřídka a onemocnění dosud nezpůsobilo pokles množství jejich populací. Odhalení příčiny „evropské imunity“ by mohlo severoamerické netopýry zachránit a odvrátit i narušení biologické rovnováhy v této části světa.

Řízená termojaderná fúze pro každého

19.1.2012

Nejen studentům, ale ‒ jak už sám název napovídá ‒ celé široké veřejnosti je určena kniha „Řízená termojaderná fúze pro každého“. U příležitosti 50. výročí svého založení ji vydal Ústav fyziky plazmatu AV ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ. Křest publikace za účasti autorů ‒ Ing. Milana Řípy, CSc., RNDr. Jana Mlynáře, Ph.D., Mgr. Vladimíra Weinzettla, Ph.D., a Ing. Františka Žáčka ‒ se konal ve čtvrtek 19. 1. 2012 v sídle Akademie věd ČR v Praze. Kmotry knihy se stali místopředsedkyně Senátu PČR PaedDr. Alena Gajdůšková a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.

Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci mezi AV ČR a ČRo

19.1.2012

Předseda Akademie věd ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., a generální ředitel Českého rozhlasu Mgr. art. Peter Duhan vyhlásili Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci mezi oběma institucemi. Má stimulovat rozvoj vzdělávacích programů ČRo s využitím nejnovějších vědeckých výsledků dostupných v ústavech AV ČR. Vznik užších všestranných vazeb mezi AV ČR a ČRo podpoří rozvoj vědomostní společnosti. Obě strany jsou připraveny rozvíjet veškeré formy spolupráce vedoucí ku prospěchu české kultury, vědy a výzkumu.

Bodlákem a zeleným čajem proti rakovině

12.1.2012

Čeští vědci vyvinuli nové protinádorové látky
Nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění otevírá objev českých a španělských badatelů. Tým prof. Vladimíra Křena z Mikrobiologického ústavu (MBÚ) AV ČR společně s týmem prof. Jitky Ulrichové z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a s vědci ze španělské Universidad de Málaga vyvinuli nové deriváty s antiangiogenní aktivitou na bázi silybinu ‒ látky získávané z bodláku ostropestřce mariánského (Silybum marianum).

Jaký bude rok 2012 pro českou vědu Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš v pořadu Impulsy Václava Moravce

4.1.2012

Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš v pořadu Impulsy Václava Moravce

 

Prvním letošním hostem Václava Moravce v jeho pravidelném pořadu Rádia Impuls byl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš. V exkluzivním rozhovoru pro tuto rozhlasovou stanici se Jiří Drahoš ohlíží za uplynulým rokem naší vrcholné vědecké instituce, seznamuje posluchače se současnou situací v českém výzkumu, ale i s problematikou jeho financování a nastiňuje další možný vývoj.
Přepis rozhovoru naleznete zde.
Videozáznam rozhovoru zde.

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast