Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

section-box-04-bg.jpg

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

 

Get the Flash Player to see this player.

Více o projektu

Optonika 2011

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Vědy o neživé přírodě  › Aktuality

Aktuality

Titul Česká astrofotografie měsíce získal v lednu „Melotte 15“

2.2.2012

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_leden2012_Usatov.jpg

Vítězný snímek lednového kola již sedmého ročníku soutěže Česká astrofotografie měsíce nese název „Melotte 15“ a jeho autorem je Maxim Usatov. Jedná se o pohled do mlhoviny IC 1805, zvané dle jejího vzhledu „Srdce“. Tento její tvar však nevidíme, neboť hledíme do jejího nitra. Snad bychom mohli i zaváhat, díváme-li se skutečně objektivem dalekohledu do vzdálenosti sedm a půl tisíce světelných let daleko, nebo třeba mikroskopem na miniaturní preparát pečlivě umístěný na laboratorním sklíčku deset centimetrů od nás, tak jsou si obrazy podobné…

Řízená termojaderná fúze pro každého

19.1.2012

Nejen studentům, ale ‒ jak už sám název napovídá ‒ celé široké veřejnosti je určena kniha „Řízená termojaderná fúze pro každého“. U příležitosti 50. výročí svého založení ji vydal Ústav fyziky plazmatu AV ČR ve spolupráci se Skupinou ČEZ. Křest publikace za účasti autorů ‒ Ing. Milana Řípy, CSc., RNDr. Jana Mlynáře, Ph.D., Mgr. Vladimíra Weinzettla, Ph.D., a Ing. Františka Žáčka ‒ se konal ve čtvrtek 19. 1. 2012 v sídle Akademie věd ČR v Praze. Kmotry knihy se stali místopředsedkyně Senátu PČR PaedDr. Alena Gajdůšková a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš.

„Proměnný vesmír“ se stal prosincovou astrofotografií

4.1.2012

/sys/galerie-obrazky/news/Promenny-vesmir_Pavel-Cagas.jpg

Vítězný snímek prosincového kola České astrofotografie měsíce je tentokrát ze světa „odborné astronomie“, kterou provozují čeští astronomové-amatéři na úrovni světové špičky. Fotografie Pavla Cagaše a Václava Přibíka zachycuje hvězdné pole kolem proměnné hvězdy V 729 ze souhvězdí Orla. Během sledování této hvězdy v průběhu deseti nocí od září do listopadu 2011 bylo v zorném poli detekováno více jak 30 dosud neznámých proměnných hvězd.

„Galaxie v Andromedě“ nejlepší listopadovou astrofotografií

5.12.2011

/sys/galerie-obrazky/astrofoto-listopad2011.jpg

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2011 získal snímek „Galaxie v Andromedě“, jehož autory jsou Karel a Martin Bůnovi. Zavádí nás do vzdáleného světa a odhaluje naši galaktickou sousedku v celé své kráse. Pozorovatele zaujmou mohutné spirálovité ramena s červenavými mlhovinami, tmavé Bodeho pásy, modří veleobři či množství hvězdokup, v nichž vyniká hvězdná modravá asociace NGC 206 v levé části ramene.

„Ganymed a jeho stín“ vítěznou říjnovou astrofotografií

4.11.2011

Dva vynikající snímky planety Jupiter i s jeho měsícem Ganymed, pořízené Karlem Sandlerem, zvítězily v říjnovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce. Oba ukazují, jaké úžasné možnosti se dostávají do rukou zdatného pozorovatele s kvalitním malým přístrojem a vhodně použitou výpočetní technikou při promyšleném a pečlivém pozorování. Porota byla snímky nadšena a autorovi blahopřeje k vynikajícímu výsledku i k příležitosti, jak široké veřejnosti představit těleso, které nás právě nyní na večerní obloze vítá svým brilantním jasným svitem.

Česká republika má potenciál stát se středoevropským lídrem v oblasti ICT

26.10.2011

Praha, 25. 10. 2011 – Informační a komunikační technologie jsou významnou součástí ekonomiky České republiky. V poslední době roste především sektor ICT služeb, který se během několika let zařadil mezi významné obory. Rozvoji ICT se však zatím nevěnuje dostatečná pozornost, přestože by tento obor mohl být jedním z hlavních tahounů zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Podle odborníků, kteří se zúčastnili semináře Hovory s informatiky, je důležité podporovat oblast ICT především v otázkách vzdělávání, vědy a výzkumu a transferu znalostí do praxe.

Nová laboratoř SAFMAT ve Fyzikálním ústavu AV ČR

3.10.2011

Špičkové, ve svém oboru nejlépe vybavené pracoviště ve střední a východní Evropě otevírá pod názvem SAFMAT v pátek 7. října 2011 ve 14 hodin v Praze Na Slovance Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Tajemná zkratka skrývá Středisko analýzy funkčních materiálů, schválené pražským zastupitelstvem jako nejlépe hodnocený projekt v rámci 2. výzvy Operačního programu „Praha – Konkurenceschopnost“.

Mladí astronomové zvítězili v Kazachstánu

30.9.2011

Po absolutním vítězství Stanislava Fořta z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře na 5. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (soutěž pro starší studenty, více na http://www.astro.cz/article/4823) přiváží zlato i výprava z XVI. Mezinárodní astronomické olympiády (mladší studenti) v kazašské Almaty. Českou republiku reprezentovalo v roce 2011 na mezinárodních soutěžích v astronomii a astrofyzice celkem 10 studentů. Čtyři získali medaile – dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou.

„Labuť“ jako zářijová astrofotografie měsíce

30.9.2011

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_zari2011_Kouril.jpg

Na 804 čtverečních stupních se za letních nocí nad našimi hlavami rozprostírá souhvězdí Labutě, tak bohaté na hvězdy. Máchnutím velkých křídel se plaví stříbřitým tokem Mléčné dráhy vstříc letícímu Orlu. Hvězd je tu tolik, že se pouhým okem nedají rozlišit. Jejich spojený svit vytváří na obloze dojem zářící opony, byť místy poněkud potrhané. Právě do hustých hvězdných mračen souhvězdí Labutě zamířil Eduard Kouřil, autor vítězného zářijového snímku soutěže „Česká astrofotografie měsíce“, svůj objektiv.

Srpnovou astrofotografií je "Jupiter a Ganymed" Jana Klečky

2.9.2011

/sys/galerie-obrazky/news/Vitezna_CAM_srpen2011_Jupiter_a_Ganymed_Klecka.jpg

Při pohledu na půlnoční oblohu nás v těchto měsících zaujme jasná „hvězda“ nad východním obzorem. Jupiter, největší planeta Sluneční soustavy, která by snadno pohltila 1321 Zemí, vyvolával vždy značný zájem lidstva. První písemný záznam o jeho sledování pochází patrně z roku 364 př. n. l., kdy čínský astronom Gan De pozoroval pouhým okem nejen planetu samu, ale údajně i některý z jejích měsíců, patrně Ganymeda.

Bezlopatková odvalovací turbína – vynález vědců z Akademie věd

16.8.2011

Precesní kapalinová turbína je novým patentovaným vynálezem Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR (ÚT AV ČR). Představuje významné zdokonalení tzv. odvalovacího tekutinového stroje, v praxi rozšířeného pod názvem mikroturbína Setur. Na jeho vzniku se podíleli prof. František Maršík, DrSc., z ÚT AV ČR, Ing. Miroslav Sedláček, CSc., ze Stavební fakulty ČVUT v Praze a jejich slovenský kolega doc. Stanislav Hostina, Ph.D.

Den otevřených dveří v Ústavu přístrojové techniky AV ČR

2.11.2010

Akademie věd ČR pořádá v týdnu od 1. do 7. listopadu vědecký festival nazvaný Týden vědy a techniky. Mottem letošního týdne je Rozmanitost světa a života v něm. Z brněnských ústavů se v rámci programu představí také Ústav přístrojové techniky AV ČR, který na dva dny otevře své laboratoře pro veřejnost.

Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010

3.8.2010

/press/sys/galerie-obrazky/obrazky-novinky/Vxtxznx_xAM_xervenec2010_Druckmuller.jpg

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010 obdržel snímek „Vnitřní koróna Slunce při úplném zatmění 11. 7. 2010 “, jehož autorem je Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. z Brna.

archiv

Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast