V úterý 25. srpna se na pražském Palachově náměstí sešlo přes tisíc sympatizantů nedávno založeného hnutí Věda žije!, které svou činností protestuje proti vládou schválené vědní „reformě“. Nejen oponenti a tvůrci této „reformy“ z vládní Rady pro vývoj, výzkum a inovace (RVVI), ale i některá média celou záležitost trapně bagatelizují na „handrkování se o půl miliardy“. Objasněme si tedy skutečné příčiny vzpoury českých vědců, které v úterý podpořili též významní představitelé z oblastí vysokého školství a kultury.
Reforma financování vědy a výzkumu, kterou vypracovala a předložila RVVI, je šokujícím dokladem vědomého ignorantství. Netransparentními a nestandardními postupy byla přijata a prosazena rozhodnutí, která mohou do budoucna zásadním způsobem poškodit vzdělanost a kulturnost ČR.
Pochybná a podezřelá „reforma“ se opírá o absurdně koncipovaný „systém“ hodnocení vědecké práce (takzvaný kafemlejnek), jehož autorem je rovněž Rada pro vývoj. Celá věc má však svou vlastní logiku, která je na první pohled zřejmá ze složení této vlivné rady, jež „reformu“ v zákulisí připravovala několik let.
V radě rozhodující o politice vědy a výzkumu v ČR zasedá překvapivě málo skutečných odborníků. Jejím šéfem je předseda vlády; z dalších členů zastupují dva AV, čtyři vysoké školy, po jednom pak vládu, grantovou agenturu, zdravotnictví. Je zde však pět zástupců průmyslu a soukromých firem! Lobbistické zájmy v Radě jasně převažují nad erudicí a snahou o koncepčnost. Na základě záměrně křivě nastavených hodnotících kritérií a pod nátlakem průmyslové lobby deklarovala Rada za prioritní aplikovaný výzkum. Důsledkem navrhovaného radikálního omezení financování výzkumu základního může být také zánik Akademie věd ČR.
Radu však česká věda zajímá pramálo. Nastolený trend má totiž zejména umožnit přesun velkých finančních částek z vědní oblasti do resortu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Že by mohlo jít o koncepční transformační postup vedoucí ke zlepšení celkové situace vědy a výzkumu v ČR je zcela vyloučené. Vše se spíše podobá oné divoké privatizaci po česku. Prosazovat plošné zvyšování výdajů na aplikace a inovace v zemi s natolik problémovým stavem průmyslu a firemní kultury je těžko uvěřitelným hazardem.
Již nyní vyvolávají četné projekty financované MPO (program TIP) rozpaky a pochybnosti. Hodnoticí kritéria i efektivita řady těchto projektů jsou nanejvýš sporné. Proto je neuvěřitelné, že největší suma v rámci plánovaného přesměrování financí má mířit právě sem.
Obrovské částky byly přiřknuty Technologické agentuře, aniž by bylo známo, jak tato teprve zakládaná agentura bude vůbec fungovat. Snaha MPO kompenzovat si vlastní ztráty na úkor resortů vysokého školství, vědy a kultury a využívat k tomu nejrůznějších nátlakových metod je zřejmá.
Často bývá velmi demagogicky argumentováno finanční krizí. Pro odpovědné politiky ve většině civilizovaných zemí je v současné ekonomické situaci právě podpora vědy a výzkumu jasnou prioritou.
Čeští politikové se rozhodli naopak pro její likvidaci. Brzy tak budeme moci přijíždějícího návštěvníka České republiky zdravit cedulemi Vítejte ve vytunelovaném Hlupákově!