Právo, 28.7.2009, Kdo je vrah české vědy?
Premiér Jan Fischer se ve svém článku z 23. července v Právu ohradil proti happeningové protestní akci Vražda české vědy, uspořádané 21. července na průčelí budovy Ústavu dějin umění AV ČR (ÚDU) v centru Prahy. Iniciátorem a pořadatelem bylo Fórum Ústavu dějin umění (nikoliv Akademie věd). Akce měla dvě oddělené části: po vlastním teatrálním happeningu zaznělo protestní prohlášení Fóra ÚDU.
V reakci premiéra Fischera se objevila řada omylů, zkreslení a nepřesností. Happening je ve své podstatě uměleckou formou spojující v sobě prvky výtvarného umění, hudby a divadla. Tento umělecký projev s přídechem parodie a absurdity je nutné vnímat s určitou nadsázkou. Předpokládám, že žijeme v demokratické, a nikoliv totalitní společnosti, která se snaží umělecký projev cenzurovat a vynucuje si jeho politickou korektnost.
Dodejme, že během našeho absurdního divadla tvrzení, že by Fischerova „vláda vraždila českou vědu“, nezaznělo a není obsaženo ani v prohlášení Fóra ÚDU. Pokud snad pan premiér poměr své vlády vůči vědě takto vnímá, má pro to zjevně vlastní důvody.
Příčinou našeho protestu je nejenom tzv. reforma financování vědy a výzkumu, ale rovněž nanejvýš pochybná „metodika“, o kterou se tato „reforma“ opírá, a dále způsob, jakým tato „metodika“ vznikala.
Úřednická vláda premiéra Fischera tuto „reformu“ podědila po vládě Topolánkově. Zodpovědnost za tristní situaci, jež nutí vědeckou obec k protestům, které jí rozhodně nejsou bytostně vlastní, nese především vládní Rada pro vývoj, výzkum a inovace (RVVI), která přežila změnu vlády v téměř nezměněném personálním složení.
Jednání a praktiky této rady byly a jsou více než sporné. Dokladem toho je mj. skutečnost, že finální podoba Radou vypracované „reformy“ vznikla doslova přes odpor odborné veřejnosti, jejíž veškeré věcné námitky a připomínky byly bez jakékoliv diskuse autoritativně smeteny ze stolu. Pro „filozofii přerozdělování“ RVVI jsou příznačnými velmi nestandardní postupy a podezřelá motivace. „Systém“ navržený RVVI rozhodně nevede k proklamovanému zjednodušení a zefektivnění financování vědy a výzkumu v této zemi.
V článku premiéra Fischera se opětovně setkáme se zcela demagogickým „poměřováním“ výkonnosti Akademie věd a vysokých škol, v němž jsou Akademii do nákladů na odbornou činnost započítány i veškeré režijní a další institucionální výdaje, které vysoké školy čerpají z jiné rozpočtové kapitoly, než je ta vědní.
Předložená reforma a s ní související krácení rozpočtu Akademie věd není podle našeho názoru „vraždou“, nýbrž likvidací této instituce. Celý postup pak svědčí o cynismu a nekulturnosti české politické reprezentace.
Pan premiér coby titulární předseda Rady pro vývoj, výzkum a inovace se mj. domnívá, že Akademie věd „poškozuje jméno ČR“ (tisková zpráva předsednictva RVVI z 10. července 2009). Tento skandální výrok je urážkou všech vzdělaných a talentovaných občanů této země. Těch si ovšem zmiňovaná RVVI váží pramálo. Jejími prioritami evidentně nejsou podpora vzdělanosti a kulturnosti české společnosti. Kdo ale vlastně podle RVVI, resp. podle pana premiéra „dobré jméno“ tohoto státu šíří?