Blogs

Address of the president of Academy of Sciences

Introduction AVCR

Představení AV ČR

Supporting Declarations & Petitions

Akademii věd ČR podporují desítky institucí po celém světě. Přečtěte si některé z nich.

Podpůrná prohlášení a petice

Science for Life

Prohlédněte si specializovaný web k výstavě a otevřeným dnům AV ČR, která se konala od 9. 9. do 23. 10. 2009.

www.veda-pro-zivot.cz

Vědci budou veřejně diskutovat o funkci Rady pro výzkum a vývoj

Zpravodajství ČTK, 7.10.2009

Vědci svolali veřejný pracovní seminář, na kterém budou diskutovat o složení, fungování a politické a veřejné odpovědnosti vládní Rady pro výzkum a vývoj. Rada totiž čelí v posledních měsících intenzivní kritice v souvislosti s reformami výzkumu a vývoje a vysokoškolského vzdělávání a akademikové požadují po premiérovi Janu Fischerovi její odvolání. Účastníci semináře se sejdou tento čtvrtek v aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Role rady, tohoto původně poradního orgánu vlády, podle vědců stále roste. Založena byla v roce 1992. Nejprve se jmenovala Rada pro výzkum a vývoj a později Rada pro výzkum, experimentální vývoj a inovace. Nyní má rada rozsáhlé pravomoci a je odpovědná za tvorbu české vědní politiky, včetně rozdělování miliardových dotací výzkumným organizacím.

 

Vlna odporu proti radě a české vědní politice se zvedla zejména po 30. červnu, kdy vláda schválila rozdělení státní dotace na výzkum a vývoj na základě hodnocení vědeckých výsledků institucí podle nové metodiky. Nejvíce byla novou metodikou postižena Akademie věd, které měla v roce 2010 klesnout dotace o zhruba miliardu korun a v příštích třech letech o polovinu proti stavu v roce 2009.

 

Nová situace vyvolala nejsilnější odpor v akademii, ale ke kritice rady a nové metodiky se postupně připojili i vědci z vysokých škol i jiných institucí. Zasedal mimořádný Akademický sněm a vzniklo fórum Věda žije!, které uspořádalo už několik protestních akcí. Poslední se konala v úterý 6. října v Praze na náměstí Jana Palacha. Účastnili se jí i známí vědci, například astrofyzik a bývalý předseda Učené společnosti ČR Jiří Grygar. Vědce podpořili i umělci a někteří politikové.

 

Odpůrci vládní vědní politiky tvrdí, že je nekoncepční a neprůhledná. Totéž soudí o přístupu státu ke kultuře a vzdělávání. Vláda podle nich proklamuje, že je vzdělanost jedním z pilířů určujících rozvoj společnosti, současně ale chce snížit výdaje na vzdělávání v roce 2010 o 12 miliard korun.

 

V Praze vede resort kultury podle nespokojenců stále politik Milan Richter, který nedávno převedl část veřejných peněz, určených na neziskové kulturní aktivity, podnikatelským subjektům. Také vládní radu obviňují, že chce veřejné peníze určené na výzkum a vývoj převést do soukromého sektoru, a tvrdí o ní, že je navázána na podnikatelskou lobby.

 
Rovněž ve čtvrtek se sejde již druhý kulatý stůl, u kterého budou zainteresované strany diskutovat o struktuře systému výzkumu, vývoje a inovací a jeho financování. Východiskem pro diskusi bude analyticko-statistický materiál shrnující současný stav vědy. Kulaté stoly o budoucnosti výzkumu a vývoje v Česku vědcům slíbil premiér Jan Fischer.

The Academy of Sciences of the Czech rebublic - Academy in Spotlight

Search

All intranet Current section