Opoziční proudy v české společnosti 1969–1989

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » Opoziční proudy v české společnosti 1969–1989 »

otahal_w

Milan Otáhal: Opoziční proudy v české společnosti 1969–1989, Praha, Ústav pro soudobé dějiny 2011, 646 s.

Po dlouholetém výzkumu nyní autor předkládá souhrnnou monografii o opozičním hnutí v době takzvané normalizace. Zevrubně v ní líčí jeho vývoj od projevů vzdoru proti politickým následkům okupace ze srpna 1968 až po zhroucení komunistického režimu a vítězství demokracie v „roce zázraků“ 1989. V první etapě, do vzniku Charty 77, byli aktéry opozičního hnutí především exkomunisté, bývalí členové Československé strany socialistické a radikální studenti. Se vznikem Charty 77 došlo ke spojení různých ideových proudů opozice v jednom pluralitním společenství a do popředí se dostali představitelé kulturního disentu s programem obrany lidských a občanských práv. Od poloviny osmdesátých let pak vzrůstal počet a vliv dalších nezávislých iniciativ. Kniha je vybavena rozsáhlým poznámkovým aparátem a jmenným rejstříkem.


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus

Obrazové aktuality




ÚSD ze zapojil do 2. ročníku akce Víkend otevřených zahrad. V sobotu 11. června využilo nabídku prohlédnout si dvorkovou zahradu domu U tří růží téměř tisíc návštěvníků.

více...