Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému.
Novinky
iDTW je na síti - verze pro nekomerční výzkumné a studijní účely
1. února 2012: V rámci aktivit na mezinárodních projektech IGCP 580 a 596 (společný program UNESCO a IUGS) jsme dokončili (a umístili na internetové stránky) novou aplikaci, která umožňuje uživatelům přiřazovat („korelovat“) tvarové posloupnosti ve stratigrafických a jim podobných záznamech (signálech).
Citace a odkaz: Vondra, M. & Hladil, J., 2012. iDTW – Internetová aplikace se základním algoritmem borcení časové osy. http://idtw.gli.cas.cz
Vyšlo nové číslo GeoLines č.23 - věnované přehledu (ultra)vysokotlakých hornin Českého masivu
Geolines č. 23 obsahuje články shrnující aktuální znalosti (ultra) vysokotlakých a vysokoteplotních hornin pocházející z pláště a kůry (peridotity, pyroxenity, eklogity a granulity) včetně současných nálezů diamantu v těchto horninách na území Českého masivu. Součástí čísla je i popis význačných lokalit a přehled aktuálních publikací.
Zajímavosti
„Noemova archa“ pod Araratem – pohled geologa
Václav Cílek
Bezpečný výbuch převyšující svou tlakovou vlnou jaderný výbuch v Hirošimě
Největší suchozemský savec všech dob a nejlépe zachovalá zkamenělina primáta
Ve dnech 16. – 19. 5. 2011 proběhla v Geologickém ústavu AV ČR, v. v. i., za spolupráce Přírodovědecké fakulty UK a Paleontologického oddělení Národního muzea, mezinárodní paleontologická konference. Uskutečnila se při příležitosti 80. narozenin prof. Oldřicha Fejfara, jedné z nejvýznamnějších osobností evropské paleontologie savců druhé poloviny 20. století., Tomu odpovídal i význam poznatků, které zde byly poprvé zveřejněny. Například prof. S.
Stromy nám radí, jak odolávat náhlým změnám klimatu
O ústavu
Geologický ústav AV ČR, v. v. i. je badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému a jeho geologické i biologické minulosti, bez níž není možné porozumět současnému životnímu prostředí. Zemský systém chápán jako výsledek interakce endogenních a exogenních geologických procesů, vývoje bioty a vlivů člověka. Ko-evoluce zemského systému znamená úzké propojení a nepřetržité vzájemné ovlivňování biotických a abiotických procesů vedoucích například ke změnám složení atmosféry, klimatickým změnám a tím rychlosti zvětrávání, tvorby reliéfu, vývoje sedimentárních pánví i některých typů ložise.