© Zdeněk Tichý, Archiv KNAV
Prof. Josef Syka (vlevo) převzal dne 1. září 2009 od předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše Čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách.
Profesor Josef Syka je významným představitelem současné české vědy. Založil světově uznávanou školu sluchové neurofyziologie, publikoval více než 300 vědeckých sdělení, z toho 84 publikací in extenso v renomovaných impaktových časopisech. Jeho práce byly citovány podle SCI celkem 1085krát bez autocitací, jeho h-index činí 23. Oceňovány jsou zejména jeho výsledky týkající se činnosti stria vascularis vnitřního ucha, studie, které ozřejmují průběh stárnutí sluchu, o vlivu hluku na sluchový systém a zpracování informace, o vokalizacích nervovými buňkami sluchového systému. Profesor Syka vede oddělení neurofyziologie sluchu v Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. V letech 1993–1999 byl ředitelem tohoto ústavu. Byl organizátorem mnoha mezinárodních konferencí, předsedou organizačního výboru 6. světového kongresu IBRO a 3. audiologického kongresu v Praze. Založil a mnoho let vedl Českou společnost pro neurovědy.
Významným způsobem se podílel na transformaci české vědy v posledních dvaceti letech: byl místopředsedou Rady vlády pro výzkum a vývoj, předsedou Grantové agentury ČR a členem Akademické rady AV ČR. Několik let působil jako člen řídicího výboru European Science Foundation a řídicího výboru European Head of Research Council. V roce 2004 byl zvolen členem Academie Europea a České lékařské akademie, je čestným členem Italské audiologické společnosti a České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
red
ASLE PITKÄNENOVÉ
© Zdeněk Tichý, Archiv KNAV
Dne 4. září 2009 převzala prof. Asla Pitkänenová (vlevo) Čestnou medaili Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách.
Asla Pitkänenová je profesorkou neurobiologie na Univerzitě Kuopio v Kuopiu ve Finsku, kde vystudovala medicínu a získala titul Ph.D. v medicíně a biochemii. Jejím hlavním zájmem je studium mechanismů, jež vedou ke vzniku epilepsie, a hledání nových terapeutických strategií, které by umožnily předcházet vzniku epilepsie u predisponovaných jedinců a chránit mozek proti poškození vyvolanému epileptickou aktivitou. V této oblasti patří k průkopníkům; její práce publikované od 90. let přinesly klíčové poznatky a staly se základem pro rozvoj nového přístupu ke studiu epileptických procesů. Její významná úloha v této oblasti je jasně doložena účastí v mezinárodních expertních panelech organizovaných National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS), USA, a funkcí konzultantky řady farmaceutických firem, které se zabývají vývojem nových antiepileptik.
Odborné i společenské kvality prof. Pitkänenové došly uznání ve funkcích, které zastávala v odborných organizacích. Deset let byla členkou a později místopředsedkyní Komise pro neurobiologii Mezinárodní ligy proti epilepsii. Vysoké funkce zastávala i v Evropské federaci neurologických společností (EFNS). V současné době zastává funkci generálního sekretáře Federace evropských společností neurověd (FENS).
Asla Pitkänenová je členkou redakčních rad řady mezinárodních časopisů, byla editorkou několika knih a organizovala mezinárodní i národní sympozia. Již dlouhou dobu je propojena také s epileptologií v České republice. Během spolupráce s oddělením vývojové epileptologie Fyziologického ústavu AV ČR, v. v. i., vznikla řada prací, které jsou často citovány. Významná byla i její pomoc při zavádění nových metodik a pomoc při tréninku studentů i z jiných než akademických pracovišť.
red