Těžko uvěřit, že letos na podzim je tomu již deset let, co Akademie věd České republiky prezentuje výsledky vědeckých výzkumů prostřednictvím Týdne vědy a techniky. Z někdejších Dnů otevřených dveří, které v letech 1998–2000 přivedly na akademická pracoviště tisíce návštěvníků, se popularizační činnost naší největší výzkumné instituce rozrostla až do podoby jedinečné týdenní přehlídky zahrnující přednášky, akademické kavárny, semináře, workshopy, konference či poutavé expozice. Během deseti let se program TVT rozšířil do nejrůznějších částí Česka a kromě Prahy se jím mohli studenti a veřejnost těšit také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci či Ostravě. Jubilejní ročník se konal ve dnech 1.–7. listopadu 2010 a nesl se v duchu Mezinárodního roku biodiverzity, když poukazoval na různorodost i nezastupitelnost všech vědních oborů a rozsáhlou škálu témat, jimiž se vědci v Akademii zabývají.
Všechna fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Pozoruhodné výsledky svých výzkumů představili na výstavách v hlavní budově AV ČR například vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR či z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.
K dlouholetému generálnímu partnerovi Týdne vědy a techniky, společnosti ČEZ, a. s., jež návštěvníkům TVT otevřela vodní elektrárny Želina u Kadaně a Střekov, se letos poprvé připojil Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu a společnost RSJ Algorithmic Trading, a. s., která přispěla sérií přednášek Nové cesty ve vědě. Prezentace zprostředkovala pohled na nové možnosti současné vědy a zároveň nabídla příležitost k mezioborovému setkání a výměně informací v podání význačných odborníků, jako byli např. prof. Oldřich Vašíček, prof. Jaroslav Nešetřil, prof. Jiří Bártek či prof. Jan Kmenta. Cílem nově vzniklého fondu Karla Janečka je podpora projektů především základního vědeckého výzkumu v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny.
Ve výčtu spolupracujících institucí nechybějí tradiční souputníci TVT: Městská knihovna v Praze, British Council, AMVIS, Kriminalistický ústav Praha, Muzeum Policie ČR, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy, Národní divadlo, Technická univerzita v Ostravě, společnost CESNET a další.
Mutanti nemusejí být jen zákeřné obludy! Vědcům mohou naopak pomáhat při výzkumu, jak ukázala výstava, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR.
Ani letos nezůstaly stranou zájmu oblíbené Dny otevřených dveří. Například ostravský Institut geologického inženýrství HGF VŠB-TU připravil pro studenty komentovanou prohlídku mineralogické, petrografické a paleontologické sbírky a kolekce nerostných surovin. Historie sbírek, které jsou soustředěny v Geologickém pavilonu prof. Františka Pošepného (jednoho z tvůrců světové ložiskové geologie), sahá až do roku 1849; aktuálně expozice zahrnuje okolo 15 000 vystavených exponátů. Program doplnila také přednáška dr. Davida Uličného z Geofyzikálního ústavu AV ČR, který se studenty hovořil o změnách hladiny oceánů v historii Země, roli klimatu a pohybech zemské kůry. V Olomouci Ústav experimentální botaniky AV ČR připravil exkurze, na nichž se zájemci dozvěděli např. o mezinárodním projektu luštění dědičné informace pšenice, jak se hledají konkrétní úseky DNA na chromozomech metodou „svítícího“ (fluorescenčního) značení nebo jak se připravují mikroskopické preparáty. Jejich brněnští kolegové z Botanického ústavu AV ČR se vydali na výpravu za biodiverzitou sinic a řas a za pozoruhodným světem vody pod mikroskopem. Pražští archeologové pozvali veřejnost na podnětnou prohlídku lokalit, kde realizují dlouhodobé terénní výzkumy (hradiště Stará Boleslav, Vyšehrad, bazilika sv. Petra a Pavla), a na návštěvu keramické laboratoře. Zájemci mohli poznat práci vědců celkem na 37 akademických pracovištích.
Bez jedné sto přednášek připravili organizátoři v české metropoli. Přednáškový maraton v hlavní budově AV ČR na Národní třídě zahájil prof. František Vyskočil na téma Mozek a jeho (s)mysl – kvantový a nekvantový přenos na synapsi. Věděli jste, že nervová soustava má okolo 100 miliard neuronů a že Mléčná dráha má podobný počet hvězd? Do Oválné studovny Knihovny AV ČR přilákala studenty možnost nahlédnout do světa kramářských písní – literárního žánru na pomezí lidové tvorby a umělecké poe-zie, jenž nám zprostředkovávají pohled do mysli většinou prostých čtenářů a posluchačů – v přednášce Jaká hrůza k poslouchání: pohromy a Boží znamení v kramářských tiscích Mgr. Ivy Bydžovské z Knihovny Národního muzea. Poznat jsme mohli také např. tajuplný svět rostlin v prezentaci dr. Jana Petráška z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který na fotografiích a videích ukázal, že rostliny žijí až překvapivě „akčním“ životem. Kaleidoskop přednášek, jichž se v Praze zúčastnilo téměř pět tisíc studentů, nemohl 5. listopadu skončit příjemněji, totiž výletem do renesanční Anglie v podání prof. Martina Hilského, který před zaplněnou posluchárnou četl a komentoval své překlady Shakespearových sonetů, zatímco klavírista Daniel Dobiáš je hudebně interpretoval formou výrazového šansonu. O den dříve se mohli příznivci charismatického překladatele pro změnu těšit v Brně a Olomouci z přednášky o Shakespearových šašcích v kontextu anglické a evropské renesance.
Komponovaný pořad Shakespearových sonetů v podání Martina Hilského a za klavírního doprovodu Daniela Dobiáše pozval posluchače do renesanční Anglie.
V Městské knihovně na Mariánském náměstí vysvětloval prof. Václav Pačes studentům, jak se vyvinul člověk, kde spočívá podstata našeho lidství a čím se vlastně lišíme od lidoopů a od bakterií. Stranou nezůstalo ani aktuální téma znalosti lidského genomu a jejího vlivu na léčbu „šitou na míru“ jednotlivým pacientům. Na stejném místě se konala přednáška Různorodost zdrojů energie aneb Michaelův energetický koktejl, kterou připravil Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR.
Inspirativní přednášky a prezentace hostilo Muzeum Policie ČR. Studenti se zde dozvěděli např. o nových postupech forenzní mikroanalýzy, jak kriminalisté pracují v antropologické kriminalistické laboratoři nebo o moderních analytických technikách, jako je např. Ramanova spektroskopie.
Rozmanité přednášky nabídly prostory Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Na téma Pitná voda – znečištění zdrojů a technologie výroby zde např. hovořil dr. Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Že jsou rostlinné viry dobrým sluhou, ale špatným pánem, dokazoval dr. Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Samozřejmě se ale dostalo i na literární témata, konkrétně komiks v kontextu české literatury či na českou prózu po roce 1990.
Hojné účasti se těšila diskuse Změny klimatu: fakta, ne mýty, na níž pohovořili špičkoví odborníci v oboru. Úvodní přednášku studentům přednesl ředitel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR dr. Radan Huth, který zdůraznil, že „odborníci klima zkoumají bez jakékoli ideové či ideologické předpojatosti“. Podle jeho názoru existují ve společnosti dvě skupiny s odlišnými názory na klima: alarmisté (změna klimatu je největší současné nebezpečí, jemuž musí lidstvo čelit; je třeba omezit produkci skleníkových plynů) a skeptici (lidská činnost klima neovlivňuje, klima se nemění a současné období není ničím výjimečné). „Obě skupiny si bohužel od vědců berou, co se jim zrovna hodí do krámu,“ uvedl na závěr své prezentace. Ačkoli vědci potvrzují, že se klima mění pravděpodobně též lidskou činností, najdou se lidé, kteří tyto skutečnosti zpochybňují – ať již vytrháváním jednotlivostí z kontextu či překrucováním faktů. Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK prof. Bedřicha Moldana je nutná základní představa, jak se klima bude vyvíjet a jak významnou roli lidská činnost sehrává. „Pokud dospějeme k tomu, že má úlohu zásadní, musíme se přizpůsobit. Nemá ovšem smysl, abychom se zaměřili jen na adaptační opatření.“
Součástí letošního Týdne vědy a techniky se staly i filmové projekce – o životním prostředí (Čas hlupáků, Nepříjemná pravda), o klíčovém setkání světových myslitelů (Konference TED) či souboji šachisty Garry Kasparova se supervýkonným počítačem (Game Over: Kasparov and the Machine). O dějinách Slovanů od jejich příchodu na Moravu až do zániku v 10. století pojednával film Velká Morava. Přehled všech projekcí naleznete na www.tydenvedy.cz/.
Během deseti let se na Týdnu vědy a techniky vystřídaly tisíce studentů. Mnohé z nich bezpochyby inspiroval k dalšímu studiu.
Organizátoři TVT nově přichystali znalostní kvizy, jichž se zúčastnilo na 800 soutěžících; výherci získali knižní ceny od Nakladatelství Academia. Chcete-li si některé z kvizů vyzkoušet nanečisto, navštivte www.tydenvedy.cz/. V hlavní budově Akademie věd čekaly jako každoročně výstavy. Ve foyer se těšila zájmu expozice Akademické páry: dvojkariérní partnerství ve vědě, výzkumu a vysokých školách, která formou rozhovorů představila portréty patnácti dvojic, v nichž oba partneři působí ve vědě či jako pedagogové na vysokých školách. Výstava je jedním z vyústění projektu Národní kontaktní centrum – ženy a věda, připravil ji Sociologický ústav AV ČR. Rozhovory souběžně vycházejí v knize Akademické duety: o profesním a soukromém životě ve vědě. Mimořádně otevřené výpovědi dávají nahlédnout na akademické páry v různých životních obdobích: od doktorandů na prahu vědecké kariéry, přes etablované vědce, až po ty, jež svou vědeckou dráhu pozvolna ukončují. Jen o pár kroků dále – ve vstupní části Knihovny AV ČR – mohli návštěvníci zhlédnout výstavu 10 let od rekonstrukce dvorany Knihovny AV ČR, která připomněla jedinečnou proměnu bývalého několikapatrového skladiště knih na moderní rekonstruovaný historický prostor. Rekonstrukce trvala od října 1998 do listopadu 1999 a náklady přesáhly 47 milionů korun. Společně s výstavou připravila Knihovna také dvě exkurze: ve dvoraně Knihovny a v Digitalizačním centru v Jenštejně u Prahy.
Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky.
První patro hlavní budovy AV ČR opanovala expozice Astronomického ústavu AV ČR Pohledy do nebe, která představila velkoformátové snímky pořízené na nejvýkonnější observatoři světa – Evropské jižní observatoři, dále výstava fotografií převážně anorganických materiálů, jež získali vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR za pomoci výkonných mikroskopů (Mikroskopy – oči do nanosvěta) či výstava s chytlavým názvem Mutanti!, kterou připravil Ústav experimentální botaniky AV ČR. Nepleťme si však mutanty s hrůznými obludami. Jsou totiž všude mezi námi: někteří obývají laboratoře, kde pomáhají vědcům při výzkumu, na spoustu z nich ale narazíme i na vlastním talíři. Věděli jste například, že oblíbená nektarinka není ničím jiným nežli obyčejnou broskví? Za to, že je hladká, vděčí mutaci v jediném genu. Archeologický ústav AV ČR, Brno se pochlubil unikátními nálezy z výzkumů, které se zaměřily na duchovní život lidí ze dvou odlišných a časově vzdálených period na jižní Moravě (mladý paleolit a Velká Morava).
Vědu a umění se podařilo propojit Geofyzikálnímu ústavu AV ČR a Archivu výtvarného umění, když společně v prostorách Národní technické knihovny připravily expozici Rovnoběžky a průsečíky. Díla výtvarníků majících blízko k vědeckému bádání doplnil exponát Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, jenž představuje principy zkoumání chemických látek, které se ve formě léků uplatňují např. proti viru HIV. Obdobný exponát reprezentoval českou vědu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.
LUDĚK SVOBODA
Aktuality
2.2.2012 Prezident republiky jmenoval nové profesory
Prezident republiky Václav Klaus jmenoval ve středu dne 1. února 2012 na návrh vědeckých a uměleckých rad vysokých škol sedmdesát osm nových profesorů. Jmenovací dekrety převzalo v pražském Karolinu také pět docentů z Akademie věd ČR.
1.2.2012 Stanovisko Akademické rady AV ČR k diskuzi o věcných záměrech zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům
Akademie věd ČR sleduje přípravu zásadních zákonů pro vysokoškolské vzdělávání s mimořádnou pozorností, přestože neměla možnost se na ní aktivně podílet. V průběhu minulého roku jsme několikrát doporučovali, aby se koncepce zákona o vysokých školách změnila směrem k obecnějšímu pojetí zahrnujícímu celou problematiku vysokoškolského vzdělávání. Úzké zaměření na vysoké školy brání plnému využití značného vzdělávacího potenciálu Akademie věd. Úloha veřejných výzkumných institucí by proto měla být rovněž legislativně ukotvena v příslušných ustanoveních zákona o vysokoškolském vzdělávání. Úpravu navrženou ve věcném záměru zákona o vysokých školách, který je předkládán vládě, nepovažujeme v tomto ohledu za dostatečnou.
31.1.2012 Kritické vydání Komenského spisů se rozrůstá
Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského FLÚ AV ČR představilo 26. ledna 2012 v Literární kavárně Nakladatelství Academia na Václavském náměstí trojici Komenského publikací, které zde v posledních letech vyšly. Knihy Informatorium školy mateřské (2007), Předehra pansofie – Objasnění pansofických pokusů (2010) a Opera Omnia 15/IV (2011) uvedli za účasti ředitele Filosofického ústavu AV ČR Pavla Barana a dalších významných hostů jejich editoři: Martin Steiner, Markéta Klosová a Tomáš Havelka. Písněmi z Komenského kancionálu doprovodil příjemný podvečer český skladatel Tomáš Najbrt.
27.1.2012 Saying it ...on paper
Zdokonalte se v psaní autorských textů a současně v angličtině prostřednictvím limitované edice textů amerického lektora Richarda Burtona Haase.
Anglické eseje charismatického lektora Richarda Haase, Ph.D., vycházely v letech 2006–2008 v Akademickém bulletinu AV ČR a v knize byly doplněny českým glosářem nejobtížnějších anglických spojení. Titul získáte za sníženou cenu přímo v Kabinetu studia jazyků Ústavu pro jazyk český AV ČR, Na Florenci 3, Praha 1 nebo v knihkupectvích Academia.
Sedm studentů a absolventů Univerzity Karlovy získalo ve čtvrtek 26. ledna 2012 v Malé aule Karolina Cenu rektora. Zvláštní vyznamenání se uděluje jednou ročně nejlepším studentům bakalářských a magisterských studijních programů, kteří dosáhli mimořádných výsledků ve vědecké, výzkumné, sportovní nebo kulturní činnosti.
23.1.2012 Ústavní seminář ve Fyzikálním ústavu
Fyzikální ústav AV ČR zve na ústavní seminář Segregace příměsí na hranicích zrn: Česká stopa ve středu 8. února 2012 v 15:00 hod. v přednáškovém sále Fyzikálního ústavu Akademie věd v Cukrovarnické.
23.1.2012 Rezoluce členů akademické obce Univerzity Karlovy
Kvůli chystané reformě vysokých škol, která by měla mimo jiné od příštího roku zavést školné, se sešli zástupci akademické obce Univerzity Karlovy 19. ledna 2012 v prostorách Právnické fakulty UK. Informační shromáždění k věcným záměrům zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentům svolal rektor prof. Václav Hampl a předseda Akademického senátu UK prof. Jan Hála. V jeho závěru byla přijata Rezoluce členů akademické obce Univerzity Karlovy v Praze.
20.1.2012 Spolupráce Akademie věd a Českého rozhlasu
Podpisem Memoranda stvrdily dne 19. ledna 2012 vzájemnou spolupráci Akademie věd ČR a Český rozhlas. Slavnostní akt se uskutečnil v pracovně předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše, kde se předseda sešel s ředitelem Českého rozhlasu Petrem Duhanem a dalšími hosty.
19.1.2012 Akademie na vlnách Leonarda
Kde jinde lépe diskutovat o zákulisí české vědy, než na Akademie věd. Český rozhlas Leonardo doslova v předvečer podpisu Memoranda o spolupráci mezi Akademií a rozhlasem uspořádal 18. ledna 2012 setkání s tématem Jak se žije české vědě?
19.1.2012 Řízená termojaderná fúze pro každého
Ústav fyziky plazmatu AV ČR vydal třetí, rozšířené vydání úspěšné naučně-popularizační knihy Řízená termojaderná fúze pro každého, v níž autoři Milan Řípa, Jan Mlynář, Vladimír Weinzettl a František Žáček přibližují poučeným laikům výzkum nejperspektivnějšího zdroje energie budoucnosti – termojaderné fúze. Zdárný vstup do čtenářského života knize popřáli 19. ledna 2012 v budově AV ČR na Národní třídě v Praze místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková a předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.
19.1.2012 Konec světa nebude?
S koncem světa nepočítejte! Podle odborníků z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR totiž lidstvo žádná z předpovídaných katastrof na konci letošního roku neohrozí. Na nesmysly spojené s apokalypsou, která má podle propočtů Mayského kalendáře připadnout na 21. prosince 2012, upozornili astronomové na setkání s novináři v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze dne 18. ledna 2012.
18.1.2012 Archeologický výzkum na náměstí 5. května v Čelákovicích
Od srpna loňského roku provádí Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i., záchranný archeologický výzkum, který doprovází revitalizaci náměstí 5. května v Čelákovicích. Od počátku byl zájem soustředěn na dva stavební objekty, které se až do pokročilého 19. století nacházely na náměstí, a to zaniklý pivovar a zaniklý most přes potok, který náměstím původně protékal.
16.1.2012 Nad povrchem
Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci se Střediskem společných činností AV ČR srdečně zvou do hlavní budovy Akademie věd na Národní třídě v Praze na výstavu Nad povrchem, na níž svá díla představují význačné osobnosti české výtvarné scény – ak. mal. a sochařka Blanka Adensamová, sochař Michal Blažek, sochařka Barbora Blahutová, sochař Stanislav Hanzík, architekt Jan Hendrych, sochař Jiří Kašpar, sochař Igor Kalina, ak. sochařka Stanislava Kavanová, ak. sochař Jiří Kryštůfek, sochař Jaroslav Křížek, sochař Pavel Míka, sochař Miroslav Mlynář, sochař Libor Pisklák, sochař Zdeněk Preclík, sochař Jiří Středa, sochař František Svátek, sochařka Marie Šeborová, sochař Jaromír Švaříček-Rašva, sochař Daniel Talavera, sochař Milan Vácha a sochař Olbram Zoubek. Výstava, jejíž vernisáž se uskutečnila za hojné účasti veřejnosti, potrvá do 27. ledna 2012.
13.1.2012 Jihočeskou univerzitu povede prof. Libor Grubhoffer
Do čela Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích byl pro nadcházející čtyřleté volební období zvolen Akademickým senátem JU prof. Libor Grubhoffer. Po jmenování prezidentem republiky by se měl ujmout vedení Jihočeské univerzity, kterou od 31. srpna 2011 řídí prorektor pověřený vedením prof. Tomáš Polívka.
13.1.2012 Lyžařský kurs v Krušných horách pro děti 7-17 let
Odborová organizace Mikrobiologického ústavu AV ČR již tradičně pořádá v době jarních prázdnin Lyžařský kurs v Krušných horách pro děti 7-17 let. Lyžařský výcvik s důrazem na sjezdové lyžování zajišťuje tým zkušených instruktorů – VLASTNÍ VLEK (400 m).
11.1.2012 MATFYZ – synonymum pro excelenci ve vědě již 60 let
Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy slavnostně zahájila rok, v němž oslaví 60. výročí svého založení. Šest dekád existence pracoviště, které vzniklo v roce 1952 vyčleněním matematických a fyzikálních oborů z tehdejší fakulty přírodovědecké, bilancovali 11. ledna 2012 v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze význační představitelé fakulty i její běžní zaměstnanci. V souvislosti s významným jubileem se vedení MFF UK rozhodlo udělit pamětní medaile 40 osobnostem fakulty, z nichž jsou mnohé zároveň spjaty i s pracovišti Akademie věd. Medaile předal rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a děkan MFF UK Zdeněk Němeček. „MFF UK se postupně vyvinula v respektovanou vědeckou instituci, která zaujímá čelní místo v naší republice. Slovo matfyz je považováno za synonymum pro excelenci ve vědě,“ konstatuje Zdeněk Němeček v brožuře Matfyz 60, kterou fakulta k výročí svého založení vydala. Na slavnostní ceremoniál navázala „Strouhalovská přednáška“ Martina Čížka Nejmenší molekulární anion aneb Od tvorby molekul ke vzniku prvních hvězd.
11.1.2012 Zámecký masopust
Zámek Liblice zve 21. ledna 2012 od 10:00–19:00 hod. na Zámecký masopust, který doprovází kulturní program. Více o akci čtěte na http://www.zamek-liblice.cz/.
10.1.2012 Akademie věd přivítala nový rok Kouzelnou flétnou
Vzácným uměleckým zážitkem se stalo letošní Novoroční představení ve Stavovském divadle, které pro představitele vědecké obce včetně kolegů a přátel ze Slovenské akademie věd, a také zástupce politické sféry, vysokých škol, církví, velvyslance i sponzorské partnery dne 4. ledna společně uspořádaly Akademie věd ČR s Národním divadlem. Do magického a mysteriózního pohádkového světa zavedla přítomné hosty Mozartova opera Kouzelná flétna, jež poeticky znázorňuje vítězství Pořádku nad Chaosem i to, že důstojnost a mravnost jsou nejvyšším posláním pro společnost.
9.1.2012 Babuškova cena pro studenty a mladé vědecké pracovníky
Česká společnost pro mechaniku a Jednota českých matematiků a fyziků udělily v roce 2011 již poosmnácté Cenu Ivo Babušky za nejlepší práce z oboru počítačové mechaniky a výpočtové matematiky. Cenu založil v roce 1994 významný český matematik Ivo Babuška, který od podzimu 1968 působí ve Spojených státech amerických. Americká matematická společnost udělila v prvním letošním týdnu prof. Babuškovi cenu Leroye P. Steela za celoživotní dílo, jedno z nejvyšších ocenění, jakého se matematikovi může dostat.
6.1.2012 FameLab 2012
Mezinárodní organizace British Council ve spolupráci s Nadačním fondem Karla Janečka vyhlašují druhý ročník mezinárodní soutěže FameLab. Zúčastnit se jí mohou mladí vědci a vědkyně nebo studenti a studentky vědních oborů, kterým je alespoň 21 let a pracují nebo studují v České republice. Soutěž, která probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR, pomáhá účastníkům zlepšit svou schopnost popularizovat vědu.